Jak vytáhnout klíště

09.01. 2014 • Zdraví 4668x

Klíšťata patří k těm největším strašákům, i když se jedná o malá zvířata. Klíště totiž může s sebou přinášet nákazu, jež v nejhorším případě končí smrtí člověka. Z toho důvodu by si každý měl dávat pozor na to, aby nenarazil na klíště a když už na něj narazí, tak aby se ho co nejrychleji a nejúčinněji zbavil. Existuje vžitá pověra, že klíšťata žijí pouze v lesích, ale to vůbec není pravda a setkat se s nimi můžete klidně i v městských parcích, na loukách nebo v zahradě u domu. Nic nefunguje stoprocentně, takže ani repelent zaměřený proti klíšťatům vás před klíšťaty nemusí ochránit. Když už tedy nějaké to klíště na svém těle najdete, pak byste ho měli vhodně odstranit. Ale ne každý ví, jak by se takový parazit měl z lidského těla vyndat, takže se na to blíže podívejme v tomto článku, který může být velmi užitečný.

Jak vyndat klíště?

Důležitá dezinfekce

Na místo, kde se klíště zakousnulo, byste jako první měli dostat dezinfekci s obsahem alkoholu, popřípadě kolínskou vodu či lihovinu, kdybyste snad neměli dezinfekci po ruce. Místo s klíštětem se může pokapat nebo postříkat. Rozhodně nepotírejte klíště ničím mastným ani mýdlem, což se v minulosti tradovalo jako velice vhodný způsob k vytáhnutí klíštěte pryč. Sice byste docílili toho, že klíště se dá lépe vytáhnout, nicméně byste si rapidně navýšili pravděpodobnost infikace nebezpečnou boreliózou, kterou klíšťata přenášejí. 

Jakmile byste klíštěti zamezili přívod vzduchu, začalo by se jako každý jiný živočišný druh dusit a mohlo by do způsobené rány vyvrhnout obsah útrob, kde se právě může nacházet bakterie boreliózy. Nedoporučuje se používat dokonce ani tea trea olej, i když se jedná o dezinfekční přípravek. Natření parazita dezinfekčním prostředkem ho paralyzuje.

Parazita vytahujte za pomoci pinzety, nicméně raději byste neměli používat kovovou pinzetu, jaká bývá většinou součástí soupravy určené k manikúře či k vytahování obočí. Pinzeta vhodná na vytahování klíštěte by měla mít kulatý nebo tupý okraj. Taková vhodná pinzeta se dá jednoduše pořídit v lékárně, kdy plastová varianta stojí kolem čtyřiceti korun, zatímco kovovou seženete od osmdesáti korun. Za pomoci pinzety klíště vezměte co nejblíže kůži, takže za hlavičku. Ideální je v takovém případě pracovat v rukavicích a s dlouhým rukávem na sobě, protože jakmile by klíště prasklo, mohlo by vám klidně potřísnit kůži a nějakou mikroskopickou rankou vás také infikovat. Jestliže byste k dispozici neměli ani rukavice či pinzetu, pak si můžete vzít alespoň vlhký hadr, starý ručník nebo igelitový sáček.

Jak vytáhnout klíště? Kýváním

Klíštětem se snažte kývat doprava a doleva a lehce přitom táhněte. Dávejte ovšem také pozor, abyste parazita neroztrhli nebo nerozdrtili, protože to by bylo kontraproduktivní. Kroutit by se s ním nemělo po směru ani proti směru hodinových ručiček, jelikož klíště samozřejmě není do lidské kůže zašroubované, nýbrž zakousnuté a jeho kusadla připomínají kombinační kleště. Klíště se dá sice za pomoci kroucení dostat z kůže o něco rychleji, nicméně jedná se opět o riskantnější způsob, protože ho můžete rozmáčknout nebo roztrhnout a infikovat okolní povrch svého těla. Kýváním by se klíště mělo do dvou až tří minut uvolnit, záleží na tom, jak dlouho je klíště zakousnuté. Pokud byste vyndávali čerstvě zakousnutého parazita kýváním, pak byste ho z kůže mohli mít pryč i během několik sekund. Po vytažení klíštěte musíte způsobenou ránu opět dezinfikovat za pomoci některého ze zmíněných přípravků. Jestliže by totiž v ráně ještě zůstala část těla parazita, pak dezinfekce zastane podstatnou práci a z těla ji vypudí. Také můžete na ránu přidat nějakou mastičku s obsahem antibiotických látek.

Vytaženého parazita následně namočte do kapky dezinfekčního prostředku, zabalte do papíru a spláchněte v záchodě. V žádném případě byste klíště neměli rozšlapávat, drtit mezi prsty nebo pálit. Obzvláště zapalování klíšťat patří k takovým českým tradicím, ale nejedná se o úplně bezpečnou likvidaci klíštěte, protože při vhození do ohně se klíště může rozhrnout, rozlétnout se do okolí a ještě vás infikovat. Klíště byste raději neměli vyhazovat ani do odpadkového koše. Jakmile klíště vytáhnete v přírodě, měli byste ho zahrabat do země nebo ho vhodit do řeky. Pinzetu následně vydezinfikujte stejně jako potřísněné oblasti na svém těle, podlaze či nábytku. Také nezapomeňte na důsledné umytí vlastních rukou. Vyhraďte si pro vytahování klíšťat pouze jednu pinzetu, kterou každopádně uchovávejte mimo dosah všetečných dětských rukou. Klíště je nositelem nebezpečných chorob, k nimž patří klíšťová encefalitida, borelióza, ricketsióza, anaplasmóza, babesióza či krymsko-konžská hemoragická horečka. Nebezpečí člověku hrozí samozřejmě také při odstraňování parazita ze svých domácích mazlíčků. Neobávejte se, jestliže vám po odstranění klíštěte zůstanou v kůži kusadla, protože infekce probíhá už ve chvíli, kdy klíště začne sát krev a vypouštět do rány svoje sliny. V samotných kusadlech tedy nákaza není a organismus si s nimi poradí obdobně jako v případě dřevěné třísky. Kdybyste chtěli zjistit, jestli vaše klíště nebylo náhodou infekční, pak můžete klíště odeslat do laboratoře na vyšetření.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články