Jdete s partnerem spát. Lehnete si do postele. Popřejete si vzájemně dobrou noc. Uložíte se ke spánku, pomaličku se propadáte do říše snů. A najednou, jakoby vedle vás někdo řezat dřevo. Otočíte se a zjistíte, že lesní dělník s motorovou pilou to není, to jen váš partner chrápe. V tu chvíli je po spánku, obvykle nemůžete při takovém zvuku dlouho usnout, pak usnete, ale spíše je to vyčerpáním a obrovskou únavou. Ráno se váš partner spokojeně vyhrabe z postele, kdežto vy jste unavená a nevyspalá. Znáte to? Dokonce dobře? Asi každý jednou zažil někoho, kdo chrápe. Při takovém chrapotu se málokdo vyspí, i když existují i takoví lidé, kteří u chrápání dokáží normálně v pohodě spát, tak to mají můj velký obdiv. Obvykle, ale chrápání vadí a vy se snažíte dotyčného přimět k tomu, ať nechrápe. Ať už na něj mlaskáte, snažíte se ho otočit a podobně. Nic však nefunguje. Samotné chrápání mnohdy zasahuje do partnerského i soukromého života. Jsou lidé, kteří chrápou také v určitých chvílích, najpříklad když to přeženou s alkoholem, když jsou nemocní, když mají rýmu, když leží na zádech a podobně. Občasné chrápání se dá přežít a vydržet, avšak když partner chrápe prakticky každou noc, je to už na pováženou. Vy se přeci taky potřebujete vyspat, o tom není pochyb. Ráno vstáváte do práce, stejně jako váš partner.
Chrápání je velmi nežádoucí, ale pozor on to většinou bývá také zdravotní problém. Samozřejmě, ti co chrápou velmi žřídka či příležitostně, to mohou přisuzovat nějakému nebývalému vlivu. Ti co chrápou denně či obden už mají problém. A tento problém je potřeba řešit. Sám o sobě pro dotyčného, co chrápe problémem být nemuí, je však problém pro okolí, zejména pak pro vaši partnerku, která se noc co noc nemůže pořádně vyspat. Chrápání nutně nemusí znamenat operaci, mnoho lidí si tohle myslí, ale pravda to není. Můžete nejdříve vyzkoušet pár tipů a triků, pokud nezaberou ty, teprve pak se obraťte na lékaře. Ani to nemusí nutně znamenat operaci, rozhodnutí je na lékaři a ten vám určitě pomůže. Ovšem vraťme se k tipům a trikům. Jaké jsou? Čtěte dál a dozvíte se, jak partnerovi zabránit v chrápání a užít si tak klidnou noc, bez chrapotu vedle sebe.
1. SPÁNEK
Samotný spánek může o tom také hodně prozradit. Díváte se v posteli na televizi? Zapomeňte na to, není to dobré. Určitou roli v tom může mít také barva v pokoji, pokud máte ložnici vymalovanou velmi agresivní barvou, může to rušit spánek a poté z toho můžete také chrápat. Spěte ve vyvětrané místnosti, spíše chladnější, nevytopené, v těch se spí také špatně a i takovéto drobnosti mohou podnítit chrápání.
2. POLŠTÁŘE POD HLAVOU
Stále existují lidé, kteří mají dva a více polštářů pod hlavou. Je to pro některé pohodlnější a lépe se pak spí. To samozřejmě ano, ale tento luxus si mohou dovolit pouze lidé, kteří nechrápou. Když máte více jak jeden polštář krk je do určité míry ohnutý. No právě toto ohnutí může mít za následek to, že se může omezovat proudění vzduchu do plic. A z toho vzniká chrápání. Takže, pokud chrápete a máte více polštářů pod hlavou, dejte je pryč a vyzkoušejte pouze jeden. Je totiž lepší držet hlavu v rovině s tělem.
3. VZDUCH V LOŽNICI
Jak už bylo výše zmíněno, je lepší spát ve vyvětrané místnosti. Ovšem pozor je nutné dát si také na to, zda je v místnosti suchý vzduch. Takový suchý vzduch vysušuje sliznice, ucpává vám nos. No a onen ucpaný nos zvyšuje riziko chrápání. Takže jsou vhodné do ložnice umisťovat odpařovače, mokré ručníky na radiátor a podobně. Zkrátka co nejvíce vzduch v ložnici zvlhčit. Ono se tak i lépe spí.
4. ZMĚNA SPÁNKOVÉ POLOHY
Každý má svou oblíbenou spánkovou polohu. Někdo usíná na břiše, někdo na boku, někdo stočený do klubíčka, někdo na zádech. Nejčastěji se objevuje chrápání u lidí, co spí na zádech. V této pozici lidem zapadá jazyk hlouběji do hrdla a tím tak blokuje dýchání. Pokud váš partner spí převážně na zádech, doporučte mu změnu spánkové polohy. Ideální je například na jednom boku. Poloha na břiše není moc vhodná, také se může objevovat chrápání.
5. NADVÁHA
Nadváha je spouštěčem celé řady nepříjemností a nemocí v lidském těle. Je tomu tak i u chrápání. Nadváha okolo krku a hrudníku je právě jedním z možných variant, které spouštějí chrápání. Tím, že se objevuje nadváha právě v těchto místech, vyvíjí se tím tlak na svaly, které jsou důležité a potřebné k dýchání. Řešením tedy je shodit pár kil. A shodíte je trvale tím, že budete jíst zdravou a pestrou stravu a budete se pohybovat a cvičit.
6. ALKOHOL
Alkohol je pro chrápání velmi rizikový. Alkohol totiž snižuje aktivitu, kterou vytváří svaly horních cest dýchacích. Proto se tedy svaly, které stabilizují hrtan, mají tu tendenci se hroutit a také se rozvibrovává, což vede právě k chrápání. Když se hrtan rozvibrovává, je to chrápání ještě intenzivnější. Proto se vyvarujte alkoholu před spaním.
7. KOUŘENÍ
Kouření není vůbec zdravé pro váš organismus, to už varují i nápisy na krabičkách cigaret. Kouření právě dráždí dýchací cesty. Toto dráždění způsobuje vyšší produkci hlenu v nose, v plicích, v hrdlech. Navíc také se omezuje příjem kyslíku, což logicky znamená chrápání. Proto cigarety ideálně vůbec nekuřte, pokud nemusíte.
8. LÉKAŘ
Pokud žádný z výše uvedených tipů a triků nepomáhá je na čase dojít si k lékaři. Ten vás vyšetří a navrhne nejoptimálnější možnost léčby. Samozřejmě léčba chrápání je také operace, ale nemusí být vždy nutná. Záleží na tom, jak rozhodne lékař, který vás vyšetří. Každopádně pokud chrápete denně a operace je pro vás řešení, určitě neváhejte a na operaci jděte. Uleví se totiž nejen vám, ale i vašemu okolí. Chrápání se odstraňuje pomocí laseru a jde o jednu z novějších technik. Je několik technik odstranění chrápání, záleží jen a jen na vás, jakou metodu zvolíte, či jakou metodu vám doporučí váš lékař, který vás vyšetřuje a má o vašem zdravotním stavu lepší informace. Jej se můžete také zeptat na to, jaký druh je pro vás ten nejlepší a nejméně invazivní.