Existuje celá řada negativních vlivů, které ovlivňují naše zdraví. Mezi ty nejzásadnější patří zvýšený krevní tlak nebo nadměrné množství cholesterolu. A právě snižování hladiny cholesterolu v krvi se budeme obsáhleji věnovat v rámci tohoto článku. Pokud vás tedy zajímá zdravotní problematika a možnosti, jak snížit hladinu cholesterolu, pak neváhejte a pokračujte ve čtení. Dozvíte se celou řadu zajímavých informací a možná najdete i způsob, jak byste mohli onu hladinu zdárně snížit.
Podle různých vědeckých výzkumů může v České republice trpět na zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi až sedmdesát procent dospělé populace, což je obrovské číslo, s čímž by se něco mělo udělat. Někdo by si mohl myslet, že problematika zvýšené hladiny cholesterolu se týká jenom starších lidí, což vůbec není pravda, jelikož se tato obtíž vyskytuje i u mladších lidí a setkat se s ní můžeme v dnešní době dokonce i u dětí.
Zvýšená hladina cholesterolu v krvi přitom patří k faktorům, jež zvyšují nebezpečí onemocnění cév a srdce. Zde je nutno podotknout, že srdečně-cévní onemocnění patří k nejčastějším důvodům smrti v celé Evropě včetně České republiky. Jakmile člověk zjistí, že má zvýšenou hladinu cholesterolu, okamžitě by s tím měl začít něco dělat. Odborníci všeobecně doporučují, aby se hladina cholesterolu v krvi kontrolovala v pravidelných intervalech. Zhruba by měla vystačit jedna kontrola za dva roky.
Platí to i v případě, že by naměřené hodnoty byly naprosto v pořádku, protože situace se může kdykoliv změnit. Pravidelné docházení na kontroly k lékaři mohou pomoci s včasným odhalením zvýšené hladiny cholesterolu v krvi, díky čemuž se dá vybrat také efektivní léčba. Zásadní potíží se zvýšenou hladinou cholesterolu je to, že se navenek nijak neprojevuje a nemocný o ní ani nemusí vědět. Při nedostatečném kontrolování poté může způsobit srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici.
Jak na snížení hladiny cholesterolu?
Jakmile zjistíte zvýšenou nebo vysokou hladinu cholesterolu v krvi, pak byste jako první reakci měli předělat jídelníček. Rozhodně ne jen krátkodobě, ale napořád. Díky lepšímu stravování můžete zabránit dalšímu zvyšování hladiny cholesterolu, ale také ji můžete účinně snižovat. Jestliže dostanete od doktora medikamenty na snížení cholesterolu, pak nespoléhejte pouze na léčiva, ale podpořte jejich účinek zlepšeným stravováním. Hodit se bude pestrý a vyvážený jídelníček s výrazným omezením potravin, jež mají nevhodné složení pro naše zdraví.
Změna jídelníčku se samo sebou musí dodržovat dlouhodobě, protože se nejedná o nějakou krátkodobou záležitost nutnou udělat pouze před kontrolou u lékaře, kterou by se člověk mohl snažit ošidit. Velice často si lidé myslí, že při dietě spojené se snížením hladiny cholesterolu v krvi musí ohlídat jenom příjem cholesterolu, ale to samozřejmě není tak úplně pravda. Kromě cholesterolů by se lidé měli zaměřit na složení tuků ve svém jídelníčku. Nevhodné tuky dovedou hladinu cholesterolu v krvi negativně ovlivňovat ještě o něco více než samotný příjem cholesterolu.
Nebezpečnost tuků
Tuky živočišného původu dovedou být poměrně nebezpečné, protože v sobě obsahují velký podíl nasycených a transmastných kyselin, které zvyšují hladinu cholesterolu v krvi. Z toho důvodu by se živočišné tuky v našem jídelníčku měly omezit a nahradit je za pomoci tuků rostlinného původu, jež mohou působit příznivě na srdečně-cévní systém lidského těla. Příznivý vliv na hladinu cholesterolu v krvi má vláknina, takže se vyplatí konzumovat celozrnné výrobky nebo luštěniny. Při snižování hladiny cholesterolu v těle jsou výhodné též rostlinné steroly, jež se nacházejí v obohacených potravinách.
Rostlinné steroly se řadí k přírodním látkám a celkově se strukturou podobají cholesterolu, takže zabraňují vstřebávání části cholesterolu ze střeva do krve. Poté se nevstřebaný cholesterol vylučuje z organismu, čímž se snižuje hladina v krvi. Rostlinné steroly se v menším množství vyskytují v rostlinných olejích, ovoci, zelenině či obilovinách. Jako potraviny obohacené o steroly mohou být k sehnání třeba různé margaríny. Při boji s cholesterolem byste měli snížit spotřebu tučného masa a uzenin, stejně jako vnitřností. Dávejte přednost nízkotučným mléčným výrobkům a konzumujte větší množství zeleniny a ovoce. Určitě nevynechávejte ani tučné ryby, které by se měly konzumovat dvakrát za týden. Chybět nemůže ani zdravý pohyb. Chybu neuděláte ani omezením spotřeby cukru a sladkostí.