V životě nastávají milé i nemilé okamžiky a v případě zranění je jasné, že zrovna o žádnou senzaci nejde. Stěží někdo cílí toho, aby se mu nějaké zranění udělalo, protože to s sebou nese vždy potřebu akutní pomoci, vyhledání lékařské péče a následně, často i zdlouhavého a velice bolestivého léčení. Zranění může člověka poznamenat navždy a při akutním léčení omezit jak ve výkonu pracovní činnosti, tak sportu a dalších oblíbených aktivit. To se citelně dotkne i rodinného rozpočtu, zvláště tehdy, je-li zraněn otec od rodiny, který svoji dělnickou činnost vykonává na živnost. V tom případě přichází o dost velkou část peněz.
Nejčastěji se úrazy stávají v domácnostech
Je tedy nutné brát na sebe ohled a pokud možno nepouštět se do žádných riskantních činností. Někdo by mohl namítnout, že je tedy lepší nesportovat a ležet doma u televize. Což ale také není až tak pravdou. Dokonce ze statistik jasně vychází, že nejvíce úrazů v České republice, se nestává ani tak při sportu, nebo práci, ale prvenství si udržuje domácnost. Tak se skutečně stává průměrně nejvíce úrazů. Je to i tím, že často úrazy postihují lidé ve starším věku, jejichž kostra je odvápněna a jejich omezená hybnost spolu s sebou přináší právě častí zlomeniny, podvrtnutí kotníku aj.
Co je zlomenina
Ona zlomenina sama o sobě se nezdá jako nějaká strašlivá událost, protože obvykle nemá až tak viditelné a akutní známky poranění (pokud se nejedná o otevřenou zlomeninu). Postiženého poraněním ta část bolí, obvykle se vytvoří otok a posléze i výron – modřina. Zda může, nebo nemůže hýbat s postiženou částí je celkem nepodstatné. Ani sami lékaři nejsou schopni takto určit, zda se jedná o zlomeninu, či nikoli. Potřebují k tomu Rentgen a ten je v nemocnici, a na stejném místě i svůj problém vyřešit.
První pomoc
Protože takové akutní případy nastanou vždy nečekaně a dost obvykle i na místech, která nejsou vůbec vhodná. Například ve volné přírodě, někde v hlubokém lese. Stačí špatně stoupnout a neštěstí je ihned na světě. Jestliže jde několik lidí zároveň, mohou si se zlomenou nohou snadno pomoct tak, že zraněného ponesou a aby se jim moc nepronesl, tak se budou střídat. Ideální řešení, jenže co když jste pouze dva, z nichž jeden je právě neschopný chůze a signál na telefonu je nulový.
Znát první pomoc by měla být povinnost - Bohužel není
Z těchto a dalších jiných důvodů, je vhodné, aby se každý, ideálně už od dětských let naučil základy první pomoci pro laiky. Někomu se to může zdát jako naprostá banalita, ale zde platí to krásné pořekadlo, které mluví o tom, že „co se v mládí naučíš, ve stáří jak když najdeš“. Je sice smutné, že první pomoc není v osnovách učiva pro základní školy jako hotový předmět a ani učitelé mu nevěnují patřičnou pozornost, ale zas na druhou stranu při školách existují i zájmové kroužky, a jedním z nich je právě kroužek Mladých zdravotníků, který zaštituje Český červený kříž. Děti se tam učí jak ošetřit snad všechny možná zranění, která mohou v běžném životě nastat, vysvětlují si proč to je nutné tak ošetřit a také, na co si dávat pozor, co se nesmí a mnoho dalších. Vše pak vrcholí každoroční postupovou soutěží, jež je prvně pro okresy, poté krajská kola a nejvyšší pak národní.
Pokud by toto pro děti byla povinnost, možná by nebylo tolik úmrtí na základě neposkytnutí včasné první pomoci. Ale to jsou až hororové scénáře. V každém případě a za všech okolností je nezbytné, aby lidé alespoň nějakou tu první pomoc ovládali a byli schopni poskytnout. Nikdy neví, kdy jim právě toto pomůže zachránit někomu blízkému, anebo třeba i cizímu život.
O tom je však zbytečné polemizovat. Každý by se měl sám v tomto ohledu vzdělávat a chtít být schopen první pomoc při úrazu poskytnout.
Zlomenina horní končetiny
Jak už bylo výše uvedeno, často dochází i ke zranění, zlomeninám a hodně často horní končetiny. V tomto případě je postup ošetření nejasný, záleží totiž na jiných faktorech, jako je místo, kde se to stalo a akutní stav – zda je jedná o otevřenou nebo uzavřenou zlomeninu.
Uzavřená zlomenina doma
A nejen doma, ale třeba i v práci a tak podobně. Prostě všude, v takových těch „klasických“ domácích podmínkách. Je nutno vědět, že zlomeninu na první pohled nepoznáme. Ale stane-li se, že dotyčnému spadne na horní končetinu těžký předmět, paže mu obsadí otok i modřiny a bolí ho to, na nic nečekáme a vyrazíme do nemocnice. V tomto případě rozhodně s rukou netočíme, nic nezkoušíme, a pokud chceme postiženému pomoci, jedině mu takto zraněnou paži zafixujeme k tělu, aby se nehýbala. Pokud je schopen si ji v klidu držet, pak ani tak činit nemusíme. Zlomeniny uzavřené jsou totiž speciální a jedinečné ohledně ošetření v tom, že nejlepší je s nimi nic nedělat, nehýbat a co nejrychleji se dostavit k lékaři.
Uzavřená zlomenina v přírodě
Pokud naopak nastane obrázek, kdy ke zranění dojede ve volné přírodě, a jsme si jisti, že k lékaři je to pořádná cesta, tak v tom případě dotyčnému končetinu zafixujeme. Buďto máme u sebe lékárničku a ta obsahuje běžně trojcípý šátek a v tomto případě je vůbec skvělé, když je obsahuje hned dva. Jestliže nemáme trojcípý šátek, budeme si muset poradit s tím, co zrovna u sebe a po ruce máme. Horní končetinu zafixujeme tak, že si trojcípý šátek rozděláme, na prostředním cípu uděláme uzlík a ten přiložíme k loktu postiženého tak, aby se celé předloktí do šátku „posadilo“ a cípy svážeme za krkem. S končetinou zacházíme opatrně. Druhý šátek složíme na tzv. kravatu, tedy co nejdelší dlouhá pás a tím převážeme nad předloktím paži kolem hrudníku tak, aby byla horní končetina fixovaná a co nejméně se při pohybu hýbala.
Otevřená zlomenina
Otevřená zlomenina je velice vážným zraněním, které často vede k vykrvácení a tudíž ke smrti. Jakmile nedojde k rychlému ošetření, je život více než jen ohrožen. Otevřená zlomenina není jen zlomenina kosti, ale i masivní krvácení, které se musí ihned zastavit. Vždy také záleží na tom, jak moc je zlomenina „otevřená“. Obecně však úplně tou nejlepší první pomocí je zvednout končetinu do výšky. Krvácení se sice ne zcela zastaví, ale dost omezí. Pak je nutné ránu převázat, pozor ale na okolí - pokud trčí kost, musí se vypodložit obvazovým materiálem a to šetrně. Poté končetinu, pokud možno zafixovat a co nejdříve vyrazit k lékaři. A vůbec nejlepší v tomto případě je, když se zavolá rychlá zdravotnická pomoc a v době ošetření je sanitka na cestě. Nutno také pamatovat na to, že lidé v takovém stavu často upadají do bezvědomí. Nemusí to být z pohledu na krev a nehezké zranění, ale především ze ztráty krve. Dochází k tak zvanému hypovolemickému šoku, který je právě způsobem obrovskou ztrátou krve. Je to tím, že zbytek krve, který v těle ještě zbyl a koluje, se stahuje pouze na malý krevní oběh, tedy zásobení srdce, mozku a jiných důležitých orgánů v těle, pro fungování. Naše tělo je tak chytré a zachraňuje tímto tedy to nejdůležitější.
Rychlá a kvalitní pomoc je v tomto případě jedinou záchranou. Bohužel většina z nás nemá znalosti v oblasti první pomoci znatelné a tak při takové situaci většina lidí je sama v šoku a nevědí, co mají dělat. A to i přes to, že navštívili kurz první pomoci. Nestačí jen teorie, ale cvičit i v praxi a přemýšlet o tom, co vše může nastat a jak bychom pomohli. Říká se, že štěstí přeje připraveným a něco na tom jistě bude.