Jak správně čistit zuby?

20.10. 2013 • Zdraví 2616x

Čištění zubů je jednoduchá záležitost. Přijdete do koupelny, vezmete kartáček, dáte pastu, trošku ty zuby přejedete tím kartáčkem, vypláchnete pusu a je to. Máte zuby vyčištěné a správně. Tak tohle určitě není pravda a kdo si to myslí, je dobré, aby článek dočetl až do konce a začal praktikovat rady, které se dozví. Ono totiž není dobré jen zuby vyčistit, to vám nezaručuje, že budete čistit zuby správně a dobře. To, že si čistíte zuby, vám ještě nepomůže před zubními kazy, ale to, že si budete čistit zuby správně. Správná technika, správné zubní kartáčky, správná zubní pasta, správná ústní voda a podobně, tohle všechno přispívá ke správnému čištění zubů a také k minimalizaci zubních kazů, minimalizaci pachu z úst, minimalizaci zubního povlaku a podobně. 

Zuby jsou během celého dne vystavovány řadě nepříznivých vlivů. Střídání teplých a studených teplot, pití kávy, pití červeného vína, obrušování stravou, působení kyselin z různých tekutin a podobně. Vše více či méně oslabuje zubní sklovinu, což napomáhá zubnímu kazu, který se touží usadit na vašich zubech. Podobným situacím se dá dost dobře zabránit. Musí se však dodržovat pravidelné hygienické návyky. Správné čištění zubů započívá ve chvíli, kdy je potřeba si zvolit správný kartáček na zuby, správné mezizubní kartáčky, správnou zubní pastu a správnou ústní vodu. 

Zubní kartáček volte takový, aby vám co nejvíce vyhovoval. Vhodná je tvrdost měkká či střední. Naopak ty zubní kartáčky, které jsou tvrdé, většinou škodí dásním a nedokáží se tak dobře ohnout, jako měkké štětinky. Mezizubní kartáčky také volte spíše měkčí. Co se týče zubní pasty, vybírejte takovou, kterou momentálně potřebujete. Pokud máte problémy s dásněmi, volte takovou, která napomáhá obnovit či pomoci dásním, pokud chcete zuby bělejší, používejte takové pasty, které mají bělící účinek.

Pasta by vždy měla obsahovat fluor. Ústní vodu je dobré volit ve značce zubní pasty a takovou, která odstraňuje nečistoty a podobně. Samotný dobrý výběr prosstředků pro čištění zubů však je ppouze malý krůček. Nutností je dobré mechanické čištění zubů, protože plak nelze odstranit pouze zubní pastou, ůstní vodou a podobně. Důležité je mechanicky plak odstranit. Je tolik technik na čištění zubů. Některé jsou zcela nesmyslné, jiné jsou zase velmi dobré. Záleží, na jakou techniku narazíte. 

Správná techika vychází z toho, že dokážete zubním kartáčkem odstranit zubní plak a to samozřejmě i z nepřístupných a nedostupných míst jako je například dásňový žlábek, mezizubní prostory a podobně. Mezizubní prostory dokážeme vyčistit poměrně dobře mezizubními kartáčky. Samotný zubní kartáček se musí držet při čištění v ruce spíše volně. Nejlepší úchop je takový jakoby, jste drželi v ruce propisovací tužku. Tento pohyb přináší přesný a jemný pohyb. Nic není dobré dělat silou a na sílu, tím akorát poškodíte dásně a můžete vyvolat krvácení z dásní. Štěrbinky poté přiložte k zubu a to tak, že jsou jak na dásni, tak na zubu, skon by měl být zhruba čtyřicet pět stupňů. Nyní začínáme vykonávat jemné pohyby. Malé kroužky, na které netlačíme a jen kroužíme zlehka. Každý zub je potřeba čistit zvlášť. Plošky musíme vyčistit jak přední tak také zadní, nakonec očistíme plošky, kterými koušeme potravu. 

V tuto chvíli se přesuneme na vrchní patro a postup opakujeme tak, jako na dolním patře. V tuto chvíli vypláchneme ústa a na řadu se dostávají mezizubní kartáčky. Na ně rovněž netlačíme, nepůsobíme silou a vyčistíme každý mezizubní prostor, nahoře i dole. Poté znovu vypláchneme. Mechanickou část čištění máme za sebou. Nyní použijeme ústní vodu. Podle návodu použijeme menší množství a v puse řádně vypláchneme, vrchní část úst i spodní část dostatečně dlouhou dobu. Poté pusu vypláchneme a celý proces čištění zubů je u konce. V tuto chvíli jste udělali maximum pro to, aby, jste minimalizovali zubní plak, zubní kaz a zubní kámen.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články