Správné zapojení může připomínat banalitu, ale představte si situaci – pračce dobíhá cyklus a na řadu přichází odstřeďování. Zprvu je tu malé chvění, ale s vyššími otáčkami pračka tancuje a skáče po koupelně a způsobené otřesy rozezní skleničky uložené v prosklené skříni v obýváku. Za chvíli se ozývá zvonek a za dveřmi stojí rozezlený soused z patra pod vámi, kterému vaší pračkou vytvořené zemětřesení rozhoupalo všechny lustry. Podobnou situaci asi zažilo mnoho z vás. Přitom stačí jen málo – pračku pořádně vyrovnat. A onen popsaný případ rozhodně není jediným rizikem špatně zapojené pračky.
Zabalená pračka
Při vybírání vhodného místa pro pračku s předním plněním myslete na otevírání dvířek. Což znamená, že si k rozměrům přístroje připočtěte 40 centimetrů. Samozřejmě si můžete pořídit model s hloubkou kolem 45 cm místo klasického standardu 60 centimetrů nebo pračku s horním plněním. Nikdy pračku neinstalujte v místnosti, kde hrozí pokles teploty pod nulu, například v nevytápěné garáži či komoře. Případná zamrznutá voda unvitř pračky by vedla k jejímu nenávratnému poškození
První lahůdkou je rozřezání mnohdy hodně pevného obalu. Nejlépe vám poslouží odlamovací nůž, ale dávejte si pozor, ať nepoškrábete lak. Pračku si nastavte tak, ať se k ní dostanete zezadu. Nikdy nesmíte zapomenout vyjmout přepravní pojistky, které chrání buben při dopravě. Zpravidla bývají dvě nebo čtyři. Pozor! Když pustíte, byť omylem, pračku zablokovanou pojistkami, tak ji víceméně můžete zničit a reklamaci vám nikdo neuzná. Každý výrobce používá různě vypadající pojistky. Nejčastěji stačí odtranit šroub a po pootočení pojistky vytáhnete tyč, která blokovala buben. Nezapomeňte si pojistky uschovat kvůli případnému stěhování pračky.
Polohování přístroje
Vybalenou pračku postavte na rovnou a pevnou podlahu, nejlépe s betonovým podkladem. Nevadí ani dlažba nebo dřevo, ale musí být rovné. Povrch pohlahy vyčistěte a vysušte, aby pračka neklouzala. Nyní ji musíte postavit do vodorovné polohy. Tím se zajistí, že nebude při odstřeďovaní poskakovat po koupelně.
Na pračku položte vodováhu a správnou polohu vyrovnejte pomocí nastavitelných nožek. Nejlepší bude, když k této práci najdete někoho, kdo vám bude k dispozizi – jeden nakloní pračku a druhý šroubuje. Vodorovnou polohu kontrolujte na tom místě, kde bude pračka stát, a to ve dvou směrech – zprava doleva a zepředu dozadu. Jedině tak budete mít jistotu, že jste vyrovnali všechny čtyři nožičky. Vodováhu položte na pračku, zkontrolujte polohu a popřípadě upravte nožky. Poté vodováhu otočte o 90 stupňů a celý postup zopakujte.
Nakonec na nožkách pevně dotáhněte matice. Dotahujte je směrem ke spodní hraně pračky , protože tak zamezíte samovolnému pohybu nožek. Nejčastěji se na nožky používají klíče číslo 22 a na matice číslo 17. Ale to si raději překontrolujte. Počítejte s tím, že s nastvitelnými nebo francouzskými klíči se k ploché matici nemusíte dostat, proto použijte klíče ploché.
Připojení pračky na vodu a do elektřiny
Než připojíte pračku na vodu, tak musí dosáhnout pokojové teploty. Což znamená, že když vám ji přivezou z obchodu a venku je horko nebo mráz, tak počkejte minimálně dvě hodiny a až potom ji napojujte. Aby bylo zajištěno správné fungování pračky, tak voda musí mít dostatečný tlak, nejlépe mezi 0,05 a 0,08 MPa. Minimální tlak vody zjistíte jednoduše. Pod připojovací kohout postavte kbelík a během 15 sekund musí z naplno otevřeného kohoutku vytéct aspoň tři litry vody. Když to bude méně, nezbývá než se obrátit na instalatéra.
Jestli je možné pračku připojit na teplou vodu, tak ta bývá označena červenou barvou nebo písmenem H ( hot ), kdežto studená je modrá nebo C ( cold ). Přívodní hadici dotáhněte pevně rukou tak, aby voda nikde okolo neprotékala.
Odtokovou hadici lze připojit různým způsobem. Většina nových bytů disponuje připraveným odtokovým potrubím ve zdi. Mělo by mít průměr alespoň čtyři centimetry a umístěno musí být 60 až 100 centimetrů nad podlahou. Jen tak mimochodem, tato výška je ideálem pro jakýkoliv odtok. Může se stát, že potrubí ve zdi není. Pak nezbývá než dokoupit k sifonu umyvadla mezikus ve tvaru T, který je opatřen přípojkou na odtok. Do něj stačí jen odtokovou hadici zasunout.
Když nemáte pevný odtok a budete odtokovou hadici jenom pokládat do vany nebo umyvadla, tak ji vždy důkladně zajistěte, například provázkem, aby ji při výtoku tlak vody nevyhodil ven na podlahu. Koleno odtokové hadice mívá připravený otvor na provázek. Konec hadice vždycky nechte o něco výš než je hladina vypouštěné vody.
Nyní již zbývá jen pračku připojit do elektřiny. Rozhodně to udělejte bez prodlužovačky, protože ta se může při provozu pračky přehřát a hrozí nebezpečí požáru. Aby se pračka nepoškodila přepětím v síti, které může způsobit například blesk při bouřce, tak použijte zásuvku s přepěťovou ochranou. Pračku nezapojujte do zásuvky běžného okruhu, musíte na ni mít vybudován samostatný okruh s vlastním jističem a pokud možno s chráničem přepětí v rozvodné síti. Když se stěhujete do nového bytu, tak se vždy informujte o tom, která zásuvka je určena na připojení pračky. Ještě je možné si v obchodě s elektrem koupit chránič přepětí, ten dáte do zásuvky a teprve do něj napojíte pračku.
A dobrá rada na závěr. Když máte pračku vybavenou takzvaným samočistícím programem, tak se určitě vyplatí ho spustit ještě před prvním praním, protože se vyplaví z bubnu případné nečistoty.