Pokud jsme se rozhodli ušetřit nějakou tu korunu a pokud chceme být opravdu důkladní, měli bychom se zamyslet, kterým směrem nám z peněženky odchází každý měsíc nejvíce peněz. Co opravdu musíme pravidelně nakupovat? Bez čeho se vážně neobejdeme? Myslím, že se všichni shodneme na tom, že potraviny z nákupního seznamu vyškrtnout nemůžeme. Ale i tady se dá výrazně ušetřit a přitom nemusíme slevit na kvalitě potravin a okrádat se tak o potřebné živiny a vitamíny. Ptáte se jak?
NAJEZTE SE, NEŽ VYRAZÍTE DO OBCHODU
Ne nadarmo se říká, že hlad má velké oči. Je vědecky prokázáno, že jako hladoví jsme schopni utratit daleko víc peněz a do nákupního košíku hodit i to, co by nás normálně ani nenapadlo koupit.
NÁKUP V AKCI
Nevyhazujte reklamní letáky, které každému z nás zahlcují poštovní schránky, ale snažte se toho využít a nakupovat v akci. Ale buďte opatrní, abyste v obchodním domě zbytečně nepodlehli a neudělali obrovský nákup věcí, které nepotřebujete.
PĚŠKY NEBO AUTEM?
Rozmyslete si, jestli se vám vyplatí jet pro pár nezbytných potravin autem nebo můžete jít pěšky. Pokud použijete automobil, měli byste si totiž k ceně potravin připočítat i náklady na benzín nebo naftu.
KDYŽ NĚCO DOJDE…
Pokud vám doma něco dojde a vy vyrazíte jen pro tu jednu věc, dbejte na to, abyste domů nepřišli ověšení nákupními taškami. Šli jste přece jen něco dokoupit, tak proč byste měli nakupovat další potraviny, které momentálně nepotřebujete?
VĚTŠÍ BALENÍ
Větší balení jsou obvykle cenově výhodnější, takže opravdu ušetříte nějakou tu korunu, ale zrovna u potravin byste si měli být jistí, že je stihnete zkonzumovat dříve, než jim vyprší datum spotřeby. Pokud se rozhodnete dát potraviny do mrazáku, dbejte na to, abyste je včas spotřebovali, například maso by tam nemělo být déle než 1 měsíc.
MASO
Pokud dáváte maso do mrazáku, naporcujte ho na menší porce, které později spotřebujete. Sáčky s masem si označte štítky a na mrazničku si umístěte seznam toho, co je uvnitř. Výrazně tak zkrátíte dobu, kdy je mraznička otevřená. Maso nekupujte v supermarketu, ale raději u řezníka, kde bývá o několik desítek korun na kilogram levnější. Neplatíte totiž za plastové obaly. Pokud kupujete maso v supermarketu, dávejte si pozor na rozdíly v ceně mezi naporcovaným a nenaporcovaným masem. Dá se tak ušetřit i několik desítek korun. Kupte si raději celé kuře než například jen prsní řízky nebo stehna. Získáte zároveň totiž i suroviny na kuřecí vývar a navíc ušetříte.
POLOTOVARY
Polotovary kupujte jen v případě nouze. Jednak jsou dražší a také určitě méně kvalitní než jídlo připravené doma. Takže hurá vařit, jídlo rozdělit na menší porce a šup s nimi do mrazáku, určitě se někdy během hektického pracovního týdne budou hodit.
JOGURTY
Zapomeňte na ochucené jogurty, v kterých jsou většinou umělá sladidla. Kupte si raději kvalitní bílý jogurt a dochuťte si ho doma podle vlastní chuti a fantazie ovocem nebo medem. Totéž platí pro různé dětské tvarohy a přesnídávky, jejichž cena neustále stoupá. Můžete je připravit doma z kvalitních vlastních surovin, které si vypěstujete na zahrádce.
PEČIVO
Pečivo je v současné době velmi drahé, takže bychom ho neměli zbytečně vyhazovat. Máme hned několik možností, jak se plýtvání s pečivem vyhnout. Můžeme si koupit pečiva jen tolik, kolik ho opravdu sníme. Nebo můžeme přebytečné pečivo zamrazit, v budoucnu se třeba bude hodit, až zapomenete koupit rohlíky na snídani. Pokud se stane, že vám pečivo ztvrdne, nevyhazujte ho a vyrobte si domácí strouhanku.
SVAČINKY
Připravujte si svačiny doma, vyjdou levněji a jsou rozhodně i zdravější než kupované bagety. A hlavně víte, co jíte…
KOLÁČE
Začněte péct. Až dostanete chuť na sladké, dáte si doma připravený koláč nebo buchtu místo koupené sušenky. Vyjde to levněji a opět můžete koláč zamrazit na horší časy, až nebudete stíhat.
DRAŽŠÍ SUROVINA NEMUSÍ ZNAMENAT KVALITNĚJŠÍ
Proto byste se neměli orientovat při nákupu potravin podle ceny, ale měli byste číst pečlivě složení, jen tak opravdu zjistíte, co výrobek obsahuje.