Jak zachránit smazaná data

26.11. 2013 • Počítače 3123x

Kdo by tento scénář neznal – máte rozdělanou nějakou práci na počítači, ať už do školy, nebo do zaměstnání a najednou, nebo v záchvatu spěchu rozdělanou práci neuložíte, nebo prostě a jednoduše omylem smažete. Následuje panický scénář, co teď, co dělat, protože na vytvoření smazané práce již nezbývá mnoho času, anebo si prostě neumíme představit, že všechnu tu práci budeme muset dělat znova. Hrůza.

Co teď, když jsem soubor nechtěně smazal?

Ano, pro příště zní ponaučení, že chybami se člověk učí, ale co v tuto chvíli, kdy je potřebný soubor smazán a kde nic, tu nic? Nemusíte se hned věšet. Jak se říká, naděje umírá poslední a spolu s ní i možnost zachránit smazané soubory. To, že se občasné unáhleně nebo omylem něco vymaže je běžné pro většinu lidí na celé zeměkouli. Proto také tvůrci počítačových softwarů navrhli „koš“, ve kterém zmizí prvně běžné, uživateli vymazané soubory a pak až z koše se mažou dále. A naštěstí i v tento okamžik, kdy něco tímto způsobem odstraníte z počítače, existuje možnost záchrany.

Para místo, super místo

Smazané soubory se totiž ihned z počítače neodstraňují, zůstávají fyzicky na disku, až časem. Přepsáním jinými soubory se odstraňují zcela a ihned. Proto, pokud se vám stane taková nepříjemnost a omyl v jednom a vy soubor musíte stůj, co stůj dostat zpět, existuje několik možností, zpravidla dvě hlavní – buď vezmete svůj počítač a urychleně upalujete k odborníkům s jasným požadavkem, vytáhnout potřebný soubor z nitra počítače, anebo pak svépomocí a radami vyhledanými na internetu nebo od přátel se pokusit své staré soubory oživit. Pamatujte na to, že čím dříve tak uděláte, tím lépe. Po nějaké době již to nemusí být možné.

Jak běžný koš s odpadky

Vše to funguje na běžném principu koše s odpadky, kontejnery a popeláři. Pokud máte doma nějakou věc a vyhodíte ji do koše, bude tam, dokud ji nevynesete s odpadky ven do popelnice, nebo kontejneru. Koš u nás doma je přitom koš v počítač (jak překvapivé přirovnání) a kontejner, nebo popelnice venku je disk v našem počítači. Dokud nepřijedou popeláři, kteří mimochodem pravidelně jezdí, pak máme šanci ještě omylem vyhozenou věc, najít. Poté již opravdu ne. A na podobném principu je právě založen sytém ukládání a mazání v počítači.

Opatrnost je na místě

Zbrklost a neuvážené chování není zde rozhodně na místě. Ve chvíli, kdy si ztrátu dat uvědomíte, zní jednoduché doporučení – tři hluboké nádechy a výdechy a pak začít jednat. Zbrklost není nic, co by v dané chvíli pomohlo, spíše by bylo k pláči, než k užitku. Jediná opatrnost vede k úspěchu, stejně jako uvědomění si, že mezi smazáním a obnovením dat čím méně bude času a práce na počítači, tím pro smazaný soubor lépe. Dejte si pozor na to, aby v tu chvíli, kdy si důležitou ztrátu uvědomíte, byl počítač používán co možná nejméně, ideálně vůbec a hlavně aby na ně nabyla nahrána žádná data. Jinak může snadno dojít k přepsání souboru jiným a ztráta dat je tak definitivní.

Pokud si s počítačem nerozumíte

Pro osoby, které si umí počítač pouze zapnout a vypnout, případně restartovat a spustit internet, jinak je pro ně slovo „software“ a „hardware“ zcela cizí, abstraktní pojem, je doporučení jednoduché – zavolat si odbornou pomoc u známých, nebo rodinných příslušníků, v konečném případě pak odbornou firmu. Zde je nutné počítat s tím, že si za tuto akci společnost, nebo samotný odborník napočítá nemalou částku peněz za taktový, poměrně jednoduchý proces. Proto, pokud jste alespoň trochu zdatní, zkuste si pomoci sami.

Pokud si s počítačem rozumíte

V tomto ohledu je pro vás situace ještě lepší. Jestliže jste už alespoň jednou instaloval nějaký soubor, pak by pro vás neměl být problém najít na disku potřebná data. Existuje několik programů, které si zdarma můžete stáhnout a využít je ku hledání ztracených souborů.

Určené programy pro obnovení dat zdarma a na internetu

Jedním z nejoblíbenějších, a také velice přehledných i na ovládání jednoduchých, je program Recuva. Je vůbec nejčastěji uživateli stahován, což má svůj původ právě v jednoduchosti ovládání. Předností je rozhodně jednoduché rozhraní, bez dalších nepotřebností a velice rychlým hledáním na disku. Jedinou snad nevýhodou program má pro fanatické češtináře a velké patrioty, protože zatím není Recuva v češtině. Dá se však využít ve slovenštině no a pro ty mladší ročníky, kterým počítačová angličtina je kolikráte i bližší, než samotná čeština, bude vyhovovat právě tento, anglický jazyk.

Funkčnost programu Recuva

Recuva je skvělý a přehledný program. Stáhnete ho běžně na internetu a to ohromnou rychlostí s tím, že instalace je také velice jednoduchá a rychlá. Po dokončení již program pouze otevřete a pracujete, respektive necháte program vyhledat potřebná data na disku. Ta, která jsou ještě k dispozici, se objevují v jednotlivých řádcích a spolu s nimi i barevné označení, které signalizuje stav samotného souboru. V další tabulce je pak celkové vysvětlení o souboru.

Další funkce Recuvy

Další skvělou vlastností (možná jak pro koho) programu Recuva je to, že natrvalo smaže soubory, které na disku již nechcete mít. Pozor na zbrklost (samozřejmě) a nemazat nic, pokud nejsem v tomto oboru alespoň trochu znalý. Je-li má počítačová gramotnost velice mizivá, tomuto programu se pro jistotu vyhýbám, jak čert kříži. Protože Recuva umí promazat disk tak skvěle, že už budou ztracená data ztracená navždy. Toto smazání disku však poslouží k lepší funkčnosti počítače, respektive k jeho zrychlení, ze stravy běžného uživatele a uvolnění potřebného místa, ze strany člověka znalejšího v těchto vodách.

Pouze čeština

Pokud je pro vás čeština v programu zásadní, zvolte program Undelete Plus, který je právě i v českém jazyce a jeho uživatelské rozhraní je opět velice jednoduché. Je však oproti programu Recuva o něco pomalejší, za to perfektní na vyhledání ztracených souborů. Program je přehledný, ale nějak si nerozumí s počty, což může být dost zavádějící.

Programů je však mnohem více a jistě i v tuto chvíli se vyvíjí nové a nové technologie pro získání ztracených dat.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Počítače'
Tipy na jiné články