Kofein je látka, která je obsažena v nápojích, které pijí běžně miliony lidí. Je to čaj a káva. Na první pohled se zdá, že tyto nápoje jsou naprosto neškodné. Káva se pije běžně a téměř po litrech. Ráno ke snídani, po obědě, odpoledne po práci, ale někdy i večer v barech se pije káva. Kavárny, cukrárny jsou přeplněny lidmi, kteří si dávají nejrůznější druhy tohoto nápoje. S čajem tomu není jinak. Většinou je to tak, že kdo nepije kávu, pije čaj a naopak. Čajovna se stává stále víc oblíbeným místem pro setkání s přáteli. Jenže lidé si často neuvědomují, že i nadměrná konzumace kofeinu může mít neblahé účinky.
Odborné vědecké studia potvrzují, že přiměřené množství kofeinu není pro tělo škodlivé. To je dobré si uvědomit. Je ale otázkou, co je rozumná míra. Jaká je teda doporučená denní dávka? To je individuální u každého jedince. Na druhé straně může ale kofein před mnoha nemocemi bránit organismus. Konzumace kofeinu nezpůsobuje dlouhodobou újmu, ani chronická onemocnění.
Kofein je ale návykový. Možná si to ani sami neuvědomujete. Pokud patříte mezi občasné pijany kávy nebo čaje a jednu nebo dvakrát vynecháte, nic na svém těle většinou nepozorujete. Jsou ale i lidé, kteří kávu nebo čaj pijí doslova po litrech. V tomto případě je již vynechání své dávky docela problémem. Kofein je teda taky droga. A jako každá jiná droga při nedostatku vyvolá abstinenční příznaky. U kofeinu je tomu stejně. Jednoduše si to sami na sobě můžete vyzkoušet. Pár dnů vynechejte příjem kofeinu a jednoduše zjistíte, zda jste závislí, či nikoli. Abstinenční příznaky se projeví, nebo ne.
Abstinenční příznaky jsou například bolest hlavy. Lidi v tom případě často napadá, že bolest spraví dávka kávy. Pokud tělo kofein nedodáte, bolest se stupňuje, až je velmi intenzivní a pulzující. Nakonec budete cítit i takovou bolest, že hlavou ani nepohnete. Člověk nemůže spát a ani léky nezabírají. Může přijít i zimnice nebo třes končetin. Vše doprovází nevolnost, v podobě zvracení a průjmu. Bolest neutlumíte ani vypitou vodou. Z abstinenčních příznaků vás dostane jedině dávka kofeinu v podobě šálku kávy, čaje nebo Coca-coly. Můžete se také pokusit záchvat vydržet. Bude to pro Vás asi těžké, ale jde to. Zkuste si ulevit tabulkou čokolády.
Dostanete-li se do tohoto stavu, je více než jasné, že jste na kofeinu závislí. Můžete si to zkusit i vícekrát. Většinou ale se podezření potvrdí. Jistě to není jako jiné závislosti například na alkoholu nebo drogách. Tato závislost je poměrně neškodná jak pro toho konkrétního člověka, tak i pro jeho okolí. Jistě si člověk závislý na kofeinu nepřipadá jako někdo, kdo má problém. Čaj ani káva nejsou ani tak finančně náročné položky, jako třeba cigarety, alkohol nebo jiné drogy. Na druhou stranu je tato závislost velmi zrádná. Může se stát, že si tuto svislost vůbec neuvědomujete, a tak na svou závislost přijdete až za dlouhé roky.
Zjistíte-li, že jste závislí na kofeinu? Chcete se tohoto problému co nejrychleji zbavit. Ano samozřejmě je to možné, ale nebude to tak rychlé, jak by se mohlo zdát. Existují tři metody, jak se závislosti bavit. Je možné, že si prostě kávu nebo čaj dopřejete kdekoliv na světě, ať už budete cestovat všude možně. Tak je potřeba si vždy vzít sebou dostatečné množství kávy nebo čaje. Další možností je postupné snižování dávek kofeinu. Jsou lidé, kteří běžně denně vypijí klidně i šest šálků kávy. Vynechání jedné dávky nezpůsobí většinou abstinenční problémy. Může dojít pouze k psychické nepohodě. Nejradikálnější metodou je přestání den ode dne.
Nejdůležitější je ale přesvědčení skončit. Pokud nebudete chtít sami skončit, nikdy se Vám to nepodaří. Dobré je si dát nějakou motivaci. Hlavně nepodnikejte nějaké dramatické odvykací kůry, jako je měsíční výlet do hor mimo civilizaci bez kofeinu.
Základem je teda motivace. Pokud jste ji našli, máte napůl vyhráno. Ze začátku je nutné odstranit všechna lákadla v podobě čaje a kávy. Jeden balíček si ovšem nechte schovaný pro případ, že by Vám bylo opravdu špatně. Můžete si vzít dovolenou, abyste měli více času se s problémem vyrovnat. Počítejte ale s minimálně čtrnácti dny, kdy Vám bude nejhůře. Nejhorší bude pocit, že se Vám rozstřelí hlava. Člověku je také velmi nevolno a velkou část dne strávíte na záchodě. Dále se bude cítit velmi unaveně. Člověk často spí, potřebuje klid a hlavně pochopení a pomoc ostatních. Léčba šokem je velmi náročná. Každý člověk je ale individuum a tak nikdo dopředu nemůže vědět, jak se jeho tělo zachová.
Jako pomocníky si můžete vzít bezkofeinové alternativy nápojů. Různé firmy prodávají všemožné přípravky, jako je třeba bezkofeinová káva, Caro, melta, hořká čokoláda. Mezi čaji jsou taky bezkofeinové, například bylinkové nebo ovocné čaje, případně rooibos.
Na závěr je dobré dodat, že není dobré tento problém házet za hlavu. Pokud jste přesvědčeni o tom, že chcete s kofeinem končit, musíte udělat jedině radikální krok. Jakmile budete z nejhoršího venku a vaše tělo již nebude potřebovat kofein pravidelně, můžete se zpět vrátit k milované kávě nebo čaji. Ale pouze v malém množství. Nemusíte se bát, že byste opět spadli do své závislosti. Hodně štěstí a kuráže.