Jak udělat bylinkové máslo

25.11. 2013 • Jídlo 2940x

Kdo by si nechtěl vyzkoušet přípravu lahodného doma vyrobeného jídla? Jednou ze zajímavých variant je určitě bylinkové máslo. Obyčejné máslo sice má něco do sebe, ale takové ochucené máslo má prostě šmrnc. Doma vytvořené bylinkové máslo se dá zařadit k těm nejsnadnějším pomazánkám, tudíž se dá vynikajícím způsobem použít  na chlebíčky nebo jiné chuťovky. Přitom postup na přípravu bylinkového másla není vůbec složitý, takže se ho pokusíme v rámci článku popsat, abyste si ho mohli vyzkoušet doma klidně i vy. Jednoduše se začtěte do článku a jistě získáte potřebné informace pro snadnou přípravu bylinkového másla.

Jak na to?

Na přípravu bylinkového másla budete potřebovat zhruba 125 gramů másla, citronovou šťávu, sůl, mletý bílý pepř a nějaké ty bylinky. Hodit se bude petržel a pažitka. Na výrobu bylinkového másla se tedy dá použít úplně obyčejné máslo. Změklé máslo utřete s bylinkami, které předtím nakrájejte hodně najemno. Do bylinkového másla nakapejte trochu citronové šťávy, sůl a mletý pepř. Máslo s bylinkami dejte zhruba na třicet minut do ledničky. Poté udělejte z částečně ztuhlého másla váleček, jenž zabalte do alobalu a nechte ho úplně ztuhnout. Pro lepší vzhled se dá bylinkové máslo nakrájet vroubkovaným nožem. Jakmile máslo vyndáte z ledničky, bývá tuhé, ale rychle změkne, pokud na něj dáte mísu vypláchnutou horkou vodou. Ale to je samozřejmě pouze jeden postup a existuje jich celá řada. Takže si můžeme zmínit ještě něco jiného.

Bylinkové máslo podruhé

Opravdu se nabízí široké penzum možností, jak připravit bylinkové máslo nebo pomazánku. Nejvhodnější na přípravu bylinkového másla je klasické takzvané čajové máslo, které se vyrábí z mléka nebo smetany a jedná se tedy o máslo s vyšším obsahem tuku. Použít se tedy teoreticky dá i margarín, nicméně výsledná chuť není srovnatelná s klasickým máslem. Pro mírnější alternativu s menším podílem tuku můžete použít i pomazánkové máslo bez příchuti, přičemž tato varianta se skvěle hodí jako pomazánka na rohlík či veku. Domácí bylinkové máslo má nespornou výhodu v tom, že se dá namíchat přímo podle vašich představ a chuti. Vybírat si můžete z opravdu mnoha druhů bylin a koření, které do másla přidáte. Kromě zmíněných se může využít bazalka, majoránka, oregano, celer, šalvěj, kopr, saturejka, levandule, meduňka, paprika nebo třeba chilli.

Aby se máslo dalo pořádně smíchat se všemi dalšími ingrediencemi, měli byste si ho několik hodin před přípravou vyndat z ledničky a nechat ho při pokojové teplotě, dokud nezměkne. Bylinky se dají použít sušené, mražené, ale klidně i úplně čerstvé. Čerstvé bylinky omyjte vodou a nasekejte nebo nakrájejte najemno. Sušené bylinky by měly být najemno rozemnuté. Všechny vybrané přísady dejte do misky se změklým máslem a po dobu několika minut důkladně promíchávejte. Hotové máslo by se mělo vytvarovat, zabalit do alobalu a nechat ztuhnout v lednici. Před spotřebováním by se bylinkové máslo mělo nechat alespoň jednu hodinu uležet, ale mnohem lépe by bylo, kdyby leželo celý den. Při běžném skladování v ledničce má ochucené máslo skoro stejnou trvanlivost jako máslo obyčejné. Máslo se dá také zmrazit, díky čemuž vydrží i několik měsíců takřka bez ztráty kvality.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Jídlo'
Tipy na jiné články