Neodymové magnety a železný prach - na pokusy i zábavu

04.08. 2020 • Různé 2463x

Silné neodymové magnety a ostré železné piliny či prach se mohou dobře doplňovat. Hodí se vám pro použití v dílně, ale i na pokusy. Zkuste pár tipů a triků s železnými pilinami, které v článku popisujeme. 

Co jsou železné piliny či prach? Vznikají tehdy, pokud řežete, brousíte nebo jinak opracováváte železný či ocelový materiál. 

Jelikož ocel i železo jsou feromagnetické kovy, i železné nebo ocelové piliny přitahují silné neodymové magnety. Zkuste pár tipů, pokusů s magnety a železnými pilinami. 

1) Železné piliny, voda a magnet. Co z toho vznikne? 

Zkusíte-li nasypat železné piliny do lahve s vodou nebo skleněné dózy, co se stane? Nic moc. Postupně klesnou na dno. Jenže když přiložíte zvenku silný neodymový magnet, například magnetický kotouč, železné piliny ve vodě „ožijí“ a přicvaknou se k vnitřní stěně nádoby – tam, kde je přiložený magnet. 

Tip: pro použití ve vodě jsou vhodnější železné piliny s křemíkem, které lépe odolají korozi.

Železné piliny ve vodě se uspořádají ve směru magnetických siločar přiloženého magnetu. Podívejte se na video, jak pokus se železnými pilinami ve vodě a magnetem vypadá. 

2) Jak zviditelnit magnetické siločáry i bez vody 

Přiložíte-li k železnému prachu nebo pilinám silný neodymový magnet, budou se formovat podle siločar magnetu. Jen dejte pozor, aby se piliny k magnetu nepřicvakly. Jdou pak totiž těžko z magnetu odstranit. Pokud se vám to někdy stane, využijte návod, jak z magnetu železné piliny a prach dostat.

Je dobré mezi silný magnet a piliny ze železa vložit kartonový papír nebo sklo. Položte je třeba mezi dvě krabice. Na karton či sklo nasypte trochu železných pilin a zespodu ke kartonu přibližte silný magnet, například neodymový kotouč.

Železný prach se zformuje podle siločar magnetu. Různé typy magnetů mohou mít siločáry jiné. Až si vyhrajete, magnet zase od kartonu opatrně oddalte. Magnetická síla zmizí a piliny z kartonu pak můžete nasypat zpět do sáčku nebo krabičky.

Další tipy a triky s magnety omrkněte na webu Unimagnet.cz

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články