Kam umístit bazén a jak na jeho údržbu

21.10. 2013 • Bydlení 3511x

Bazény jsou oblíbenou součástí zahrad. Máte i vy zahradu a rozhodli jste se, že si na ní pořídíte bazén? Pak byste měli vědět o bazénech více. V tomto článku se zaměříme na jeho umístění a údržbu.

Umístění bazénu

Před pořízením bazénu dobře zvažte místo, kde se bude nacházet. Pravděpodobně ho na stejném místě budete mít řadu let. Proto výběr místa nepodceňujte. Berte v potaz praktické, ale i estetické hledisko.

Vzhledem k tomu, že u bazénu se jistě chcete těšit ze sluníčka, vystavte bazén na nejslunečnější místo zahrady.

V blízkém okolí bazénu by neměly být žádné stromy, alespoň ne takové, které opadávají. Zbytečně by se bazén znečišťoval.

Při svém odpočinku u bazénu jistě oceníte klid. Proto si vyberte kout své zahrady, na který není vidět z ulice.

Bazén by neměl být daleko od domu. Inženýrské sítě budou moci být kratší a vy ušetříte za provoz bazénu. Jeho technologické vybavení je však možné zabudovat i u bazénu do samostatné šachty.

Údržba bazénu

Bazén vám přinese mnoho příjemných chvil u vody, ale chcete-li si je užívat co nejdéle a mít jistotu nezávadní vody, věnujte se také pravidelné péči o bazén.

Pro minimalizaci znečištění vody se před vstupem do bazénu osprchujte a celkově zachovávejte čistou vodu.

K udržení čistoty vody v bazénu slouží filtrační systém. Pro menší bazény postačí filtrace s kartušovou papírovou vložkou, u větších bazénu vždy volte pískové filtrace. Vyčistí vodu a pomáhá i s udržením její správné hodnoty pH. Voda v bazénu by se měla filtrovat minimálně dvakrát denně.

K udržení čistoty vám pomohou i bazénové vysavače. Mohou být ruční, poloautomatické či automatické. Pro zachycení nečistot se používat i skimmery, síťky atd.

Chcete-li si ušetřit práci, přikryjte bazén plachtou vždy, když ho nepotřebujete.

Úprava vody

Vodu v bazénu je nutné čistit nejen mechanicky, ale také chemicky. Důležitá je především úprava PH, které by se mělo pohybovat v rozmezí 7,2 až 7,6 pH. Zjistíte ho pomocí testovacích pásků. A když pH není v hodnotě, jaké by mělo být? Optimálního pH docílíte použití prášku či granulátu, které se pro tyto účely prodávají.

Chemické čištění vody zajišťují různé přípravky. Na trhu jich seženete více. Nejčastěji se používají chlorové přípravky. Podstatné je držet chlor ve vodě v limitech 0,3 až 1 miligramu na litr vody. Nevyhovuje-li vám chlór, je možné chemicky vodu čistit na bázi peroxidu.

Někteří lidé jsou na chlór či peroxid citliví, a proto volí bezchlórovou úpravu vody pomocí ozonizace či úpravou vody na mořské.

Zazimování bazénu

K zazimování bazénu přistupujte v době, kdy ještě noční teploty vzduchu nejsou pod bodem mrazu. Většina lidí zazimovává ještě dříve - zkrátka v době, když už vědí, že s koupáním v bazénu pro tuto sezónu končí.

Před zazimováním zajistěte v bazénu čistou vodu, ošetřete ji a snižte její hladinu. Bazén se nevypouští celý.

Následně očistěte stěny bazénu a vyčistěte skimmer. Po očistě bazénu i skimmeru následuje odpojení hadice, filtrace a případně i solárního ohřevu a tepelného čerpadla. Tyto části ukryjte na místo, kde na ně nebudou nepříjemně působit mínusové teploty.

Na závěr zakryjte bazén krycí plachtou. Začne-li však mrznout, je lepší nechat bazén přes zimu odkrytý.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bydlení'
Tipy na jiné články