Jak vybrat myčku

25.09. 2013 • Bydlení 3095x

V moderních kuchyních se už dnes myčka na nádobí stává téměř samozřejmostí. Chcete ji i vy do své kuchyně, ale nevíte jakou myčku vybrat?

Kritéria pro výběr myčky

Vybíráte-li myčku, je třeba vzít v potaz celou řadu kritérií, přibližme si alespoň ty nejdůležitější.

Energetická náročnost

Ceny za energie nejsou malé, a tak by vás při nákupu myčky na nádobí měla zajímat její energetická náročnost. Není těžké ji zjistit. Ze zákona musí mít každý elektrický spotřebič štítek, na kterém tento údaj je. Hledejte takovou, která má nízkou spotřebu elektřiny i vody. Spotřebiče s nejnižší spotřebou elektřiny jsou označovány A+++.

Typ myčky

Myčky na nádobí dělíme do dvou základních skupin - vestavěné a volně stojící. Výhodou volně stojících myček je, že je můžete umístit kamkoliv. Jejich přední část je v designu, ve kterém ji koupíte, a její horní část je skrytá pod kuchyňskou linkou.
Vestavěnou myčku si lidé pořizují nejčastěji, když zařizují novou kuchyni, nebo rekonstruují tu stávající. Vestavěné myčky mají uzpůsobené rozvody pro vestavbu.

Velikost myčky

Velikost myčky volte podle jejího vytížení. Berte v potaz počet členů v domácnosti, frekvenci vaření a další přípravy jídla a počet kusů nádobí v domácnosti.
Většinou se setkáte se třemi základními velikostmi myčky. Liší se podle počtu jídelních sad, které pojmou. Jde o myčky na čtyři, devět či dvanáct sad nádobí. Některé mají dokonce kapacitu na více sad.

Vnitřní uspořádání myčky

Myčky se liší podle vnitřního členění prostoru a doplňků. Vnitřní prostor je různě využitelný. Proto se soustřeďte na to, aby vámi vybraný model umožňoval využití celého prostoru. Součástí myčky by měly být drážky na příbory, odnímatelné koše, popřípadě doplňkové drážky atd.

Programy myčky

Myčky se liší svým příslušenstvím a programovým vybavením. Některé funkce mají všechny myčky, jiné najdeme jen u některých modelů. Z programů mají myčky na nádobí nejčastěji:
základní programy: Volí se podle zašpinění nádobí. Zpravidla rozlišujeme předmytí, mytí, intenzivní program, autoprogram, smíšený program atd. Podle programu se volí i teplota. Většinou je od 40 – 70oC.
noční program: Jde o program, který má omezenou hlučnost. Díky němu vás nebude myčka rušit ani v nočních hodinách. Hlučnost myčky dosahuje max. 39 dB.
volba vícezónového mytí: Nastavíte si, jestli chcete mýt nádobí v horním či dolním koši. Tato funkce se využívá, není-li myčka plná.
Eco: Díky tomuto programu budete šetřit elektrickou energií.
odložené mytí: Nastavíte si, kdy se má myčka spustit. Je to vhodné pro ty, kteří mají nízký a vysoký tarif elektřiny.
poloviční náplň: Nebudete muset čekat, až naplníte celou myčku. To ocení v domácnostech, kde se nezašpiní příliš nádobí.
fuzzy logic: Myčka sama odhadne, kolik je v ní nádobí a jak je znečištěné. Tomu přizpůsobí svou činnost.
aquastop: Tato funkce nedovolí únik vody z přívodové hadice.

Některé myčky nádobí vám nabídnou i další programy. Jmenujme si např. anti-bacteria, party program (sada držáku na mytí velkého počtu skleniček), program pro intenzivní mytí (vhodné při silném znečištění nádobí) atd.

Hlučnost

Nepodceňujte ani hlučnost myček. I v tomto parametru se jednotlivé modely liší. Nechcete, aby vás myčka rušila? V současné době se vyrábějí i zařízení v super tichém provedení.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bydlení'
Tipy na jiné články