Jak si poradit s moly v domě

18.11. 2013 • Bydlení 9263x

Každá hospodyňka o nich ví a snad každá už se s nimi bohužel setkala – s moly. Jsou otravní, jsou snad všude a dá se jich zbavit velice těžce. Řeč je o motýlcích, které trápí naší domácnost svoji přítomností. Jsou daleko horší, než nepříjemní pavouci, kteří nám vlastně nic špatného, kromě přítomných pavučin nedělají. Jdou daleko otravnější než mravenci, kteří mají cestu k nám do domu ztíženou hned několika směry. A jsou také horší, než snad jakýkoli jiný hmyz, nebo paraziti, protože dostat se k nám do obydlí není pro ně až takový problém, ale zbavit se jich je velice složité.

Jak se k nám dostanou?

Najdou si cestičku snadno a rádi. Není to pro ně nic složité. A pozor pro všechny, co si myslí, že je jejich domácnost samá čistota a nikdy se k nim moli nemohou dostat – i tak mohou. Není nic složitého, si je nevědomky koupit v obchodě s potravinou, kterou již někde ve skladu, nebo ve výrobně napadli. Jsou to otravní a ničiví motýlci, kvůli kterým musíme udělat jistá opatření a také řadu výrobků, jimi napadených vyřadit.

Kde je nejčastěji najdeme

Milují sypké směsi, jako jsou mouky, cukry, koření, také ovesné vločky, müsli a mnoho dalšího. Neukryje se před nimi ani jakékoli sladké. Můžete je najít jak v čokoládové pomazánce, tak v sušeném ovoci. Jejich cílem je třeba i marmeláda a povidla. Nic z toho jim není cizí a dokážou být navýsost otravní.

Druhy molů

Mol potravinový

Ten dále rozdělujeme podle určitých znaků na: Mol skladištní, Mol datlový a Mol moučný. Všechny vyjmenované druhy mají společné to, že napadají naše kuchyně a spižírny. Pro běžné občany není celkem podstatné, jak jednotlivé larvy vypadají, ani kolik vajíček samička klade. Důležité je vědět, jak se jich zbavit a kde je nejčastěji najdeme.

Mol šatní

Malý drobný motýlek, který možná vypadá na první pohled velice nevinně, dokáže však napáchat pořádnou neplechu. Přímo si libuje ve tmě, špíně a vlhkém prostředí, kde si může v klidu žít a oblečení, či jakékoli jiné textilie v klidu a po svém rozžírat. Z nakladených vajíček se vylíhne dospělý jedinec během několika měsíců, až roku. Pokud tedy šatního mola ve skříni objevíme, je nutné s tím počítat a další vývoj mu zamezit, nebo jej zcela bez pardonů zničit.

Obecně místa, která moli milují

Obecně moli milují klidné, tmavé prostředí, kde mají svoji potravu a kde si v klidu mohou klást vajíčka. Čím déle je vše na místě, leží bez hnutí, tím lepší prostředí pro ně to je. Pokud tedy někde ve špíži zapomenete otevřenou mouku, někde v roku a necháte ji tam nějaký ten pátek, je to pro ně jako dělané a jestliže někde nějaký mol poblíž je, pak bude s vervou a ohromnou chutí klást vajíčka právě zde, kde je pro ně půda jakoby připravená.

Jak se molů zbavit

Nejspíš by nás napadlo, že pokud se chceme molů napořád zbavit, je nutné se zaměřit na samečky, kteří zvesela všude rozsévají své sémě, nejspíš pro zachování rodu a tak se starají o rozmnožování. Jenže jak samečky poznat, že? Asi stěží budeme zkoumat, zda letící motýlek, který nám napadl cukr, je právě sameček, nebo samička. To je pro nás dost nepodstatné a hlavní je, je všechny zlikvidovat.

Vše, kde se vyskytují vyhodit

Boj s nimi není vůbec věc jednoduchá, ale dá se vyhrát, zvolíme-li řádnou zbraň a za žádných okolností se nevzdáme. Za každých okolností je nutné všechny potraviny, které potravinový mol napadne, ihned zlikvidovat, zničit a zbavit se jich. Ano, je vám čerstvě rozdělané mouky líto, ale pokud se jich takovým způsobem nezbavíme, budou pořád s námi, napořád a napadat další a další potraviny. A nestačí pouze část odsypat. Jsou to bohužel potvůrky šikovné a klidně mohli křížek krážem celou potravinu proletět a své sémě všude naklást. Do několika dnů z toho budou larvy, červi a nakonec se z nich vylíhne i škůdní motýl, kterého se jen tak nezbavíte a pokud ano, stejně ještě rychle stihne své sémě rozesít.

Prevence

Základem je vždy a u všeho prevence. Jenže s moly to není až tak jednoduché. Každopádně, když se budete držet jistých zásad, nemusí se k vám dostat.

Uzavíratelné dózy a přehled

Na vše a vždycky mějte dózy. Alespoň co se sypkých směsí týče. Vždy dobře uzavíratelné a kvalitní dózy, do kterých směsi přesypete. Také dlouho nic neskladujte. Pokud nemáte ve své spíži, nebo skříních přehled, co vše máte a kde co máte. Pokud v rohu, někde ve skříni zapomenete balíček loupaných valašských ořechů, můžete se spolehnout, že jakmile se k vám nějaký mol dostane, brzy tam budete mít celé hejno.

Čistota

Pravidelně také skříňky, police a všechny místa kontrolujte a omývejte. Už je rozsypaná mouka, teplo a tma může zapříčinit nálet okřídlených potravinových škůdců. Když budete všechna místa pravidelně vyklízet, moli u vás nemají šanci. Také je důležité myslet i na jiná místa jejich úkrytu, jako garnýže, prostory za policí a tak podobně. Vždy se ukrývají tam, kde mají klid, teplo a hlavně tmu. Zde si vytvoří své dokonalé prostředí a odsud budou navštěvovat vaše potraviny a napadat je.

Co moli nesnáší a v čem si libují

Příliš nízké, nebo vysoké teploty nejsou nic pro ně. Také čerstvý vzduch, čistotu a přílišné světlo. Naopak si libují v ladem ležícím prostředí, kde je ideální pokojová teplota, tma a mají možnost mít klid na svoji „hostinu“ a kladení vajíček. Nevětrané prostření, vlhkost je pro ně doslova ráj na zemi.

Jak se jich zbavit

Skvěle fungují například nalepovací tak zvané molo-lapky, které koupíte v každé dobré a běžné drogerii. Aplikace je přitom zcela jednoduchá, sejmete obal a postupujete podle návodu – nalepíte na vnitřní dvířka skříně, nebo dveří, kde jste moli objevili. Po nějaké době již můžete pozorovat plody své práce – přilepené moli na lepce. V drogerii se dá koupit i speciální sprej na moly, nebo gel, cokoli, co pouští látky, které je lákají, vtáhnou jakoby do pasti a už je lapí a nepustí, nebo pohynou.

Babské rady v boji s moly

Pokud se vám zdá zbytečné utrácet za přípravky z drogerie peníze, můžete si také poradit s tím, co máte doma. Moli nesnáší jakékoli intenzivní vůně. Je jim odporná vůně skořice, hřebíčku, badyánu a podobného, silně aromatického koření. Ušijte si (i ručně) pytlíky, nebo se dají i koupit, do kterých dáte směs koření a tyto pytlíčky umístíte do každé police, skříňky a na místa, kde se vyskytují, anebo by se mohli moli vyskytovat. Nějakou dobu ještě vydrží, než zcela pojdou. Pokud budete skříňky následně pravidelně vymývat a koření obměňovat, nemají ve vaší domácnosti okřídlení motýlci šanci.

Moly lze také utopit

Moli neumí plavat a jsou v tom opravdu nedobří. Jenže láká je vůně kvasného jablečného octa. Proto nelijte trochu do mističek a ty umístěte ve spíži, nebo ve skříňkách. Motýlci se dají úžasnou vůni zlákat a vletí do misky jak neomalení. Jenže zpět již nevyletí a prostě a jednoduše se utopí.

Když nevíte, jak je na tom mouka

Moli jste sice ze svých zásob vyhnali, jenže si nejste jistí, zda něco neutrousili i ve vaší mouce. V tom případě je nejjednodušší mouku prosít, jako když se chystáte péct a následně vložíte na několik (asi deset) minut tuto mouku do předem vyhřáté trouby na devadesát stupňů. Zničí veškeré zárodky.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bydlení'
Tipy na jiné články