Výpověď v zaměstnání je vždy vážný krok. Ať už podáváte výpověď, jako zaměstnanec, či podáváte výpověď jako zaměstnavatel. Vždy je to krok, který něco změní. Pro zaměstnance se změní vždy to, že je bez práce (pokud již nemá jinou práci). Pro zaměstnavatele je to krok k tomu, že si musí najít nového zaměstnance. Toho nového zaměstnance je potřeba pořádně zaškolik, ukázat mu vše co se okolo děje, jak to v zaměstnání chodí, co vše dotyčný musí umět a podobně. Podání výpovědí není nic moc příjemného. Navíc, když se vám v práci moc nelíbí a okolí vás v práci také nemá moc rádo, přemýšlíte často o tom, že práci změníte. Ovšem není to nic jednoduchého, musíte přemýšlet nad tím, zda je to opravdu dobrý nápad, jestli to fakt můžete udělat, najdete si jinou práci, co s penězi, nepohoršíte si, co když práci nenajdete, jak to bude potom s financemi a podobně, to všechno se vám honí hlavou. Někdy si říkáte, že to přežijete a třeba se to zlepší. Jsou ovšem případy, kdy se lidé z práce stresovali a jsou úzkostní. To může vést až k fóbii z práce, která sice není nijak rozšířená, ale existují lidé, kteří při pomyšlení na práci nemají dobrý pocit, je jim špatně, mají křeče a podobně.
Pokud se vám v práci dlouhodobě nelíbí, je nutné podat výpověď. Můžete se trápit dál, ale není to vůbec nic dobrého. Lepší je poohlédnout se po něčem jiném, po jiné práci, která vás nebude tolik stresovat, do které budete chodit rádi a budete tam spokojení. Pokud jste spokojeni v práci, podáváte mnohem lepší výkony. Jste spokojenější, lépe se cítíte a nemáte žádné zdravotní problémy a netrpíte úzkostmi a podobně. Se zaměstnavatelem se můžete domluvit. Buďto ukončíte pracovní poměr dohodou a bez dvou měsíců výpovědní lhůty, nebo jej ukončíte dohodou a výpovědní lhůtu dva měsíce budete muset dodržet. Obvykle to bývá to druhé, ty dva měsíce má zaměstnavatel na to, aby našel za vás náhradu. Obvykle ji stihnete ještě zaučit a ukázat to nejnutnější. Jak se však správně taková výpověď podává? Jak ji napsat? Předat jí osobně? Poslat jí poštou? E-mailem? Stačí zavolat? Co když mám zkušební dobu a chci odejít během ní? Jak se to řeší? Jak se chovat při podávání výpovědi? Na to vše vám odpoví tento článek.
Výpověď nemůže být podána telefonicky či ústně. Musí být vždy podaná písemná. Rovněž musí být předána vašemu zaměstnavateli přímo do rukou, můžete to udělat osobně, doporučeně poštou, nebo výpověď můžete dát asistentce vašeho nadřízeného, která k tomu má pravomoc a předá vaši výpověď dál. Pokud máte s nadřízeným negativní vztahy a máte pocit, že by vám mohl výpověď zapřít, pošlete svou výpověď poštou a to doporučeně. Máte k tomu doklad, že jste výpověď poslala a nadřízený vám to potom nemůže zapřít. Vy máte důkaz. Ve většině případů to však není potřeba, vystačíte si s osobním předáním. Pokud máte zkušební dobu a výpověď chcete podat během ní, není nutné uvádět důvod. Zkrátka řeknete, že už zde pracovat nechcete a je to. Navíc u zkušební doby můžete říci, že zítra už nepřijdete a nikdo s tím nemůže nic udělat. Když to vyženeme do extrému, můžete ráno zavolat, nepřijdu a nikdo s tím nemůže nic udělat. Ovšem pořád jsme lidi a je dobré s tím počítat a chovat se slušně. Zároveň, jaká práva z toho plynou pro vás, plynou z toho práva také pro vašeho zaměstnavatele. Ten vám výpověď také může dát ze dne na den a nemusí vůbec uvádět důvod.
Co vše musí výpověď obsahovat? Výpověď musí obsahovat vaše identifikační údaje a identifikační údaje vašeho zaměstnavatele. Idektifikační údaje jsou jméno, příjmení, adresa, rodné číslo, IČ, číslo OP a podobně. Dále je potřeba úvést také vaši funkci, kterou v zaměstnání zastáváte, datum nástupu zaměstnance do zaměstnání, datum ukončení zaměstnání (i s dvěma měsíci výpovědní lhůty, pokud je máte k dispozici), podpis zaměstnance a datum, kdy výpověď podáváte. Výpovědní lhůta nastává den po doručení výpovědi, to je nutné také vědět. Výpověď nemusí nutně obsahovat důvod, proč výpověď podáváte, ovšem váš nadřízený se vás na to určitě bude ptát. Pokud jste momentálně v pracovní neschopnosti, výpověď podat nemůžete, až ve chvíli, kdy se do práce vrátíte, podat výpověď můžete.
Výpovědní lhůta se počítá od prvního dne kalendářního měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém byla výpověď podána. Proto je dobré podat výpověď v posledních dnech v daném měsíci. Toto mnoho lidí neví, nebo dokonce neakceptuje a výpověď podá v polovině září tím, že budou končit v polovině listopadu. To je však velká chyba! Pokud podáváte výpověď v polovině září a myslíte si, že ihned začne plynout dvou měsíční výpovědní lhůta, není tomu tak. Dvou měsíční výpovědní lhůta začíná až od října, tudíž končí na konci listopadu. Toto je velmi důležité si spočítat, protože mnoho lidí dává výpověď, počítá s dvěmi měsíci výpovědní lhůty a pak ihned nastupuje do jiného zaměstnání. Pokud to spočítáte špatně, nastává problém. Proto počítejte raději dvakrát.
Co se týče důvodu výpovědi, můžete podat výpověď, aniž by, jste uvedli důvod. Ovšem zaměstnavatel určitě bude chtít vědět, proč jste se tak rozhodli. Je férové mu to sdělit, ovšem pokud si důvod výpovědi chcete opravdu nechat jen a jen pro sebe, můžete, váš nadřízený to z vás nemůže páčit. Musíte se také obrnit a připravit se na to, že někteří vaši kolegové mohou zaujmout negativní postoj k vám poté, co se dozví, že chcete odejít. Často to bývají nadřízení, kteří vám vezmou osobní ohodnocení a podobně. S tím je zkrátka nutno počítat a nic s tím neuděláte.
Pokud výpověď podáváte, musíte počítat s tím, že to moc vašemu zaměstnavateli po chuti nebude. Ono je to jasné, přichází o svého zaměstnance, který vše uměl, věděl co kde je a vše šlapalo, jak má. Je dobré být slušní, ovšem neústupní. Pozor také na vaše chování, když budete arogantní a nepříjemní, zaměstnavatel vám logicky neustoupí, dva měsíce výpovědní lhůty bude nutností a navíc taky vám ty dva měsíce může dotyčný pěkně znepříjemnit, což určitě nechcete. Pokud jste pevně rozhodnuti o své výpovědi, už není cesty zpět. Dnešní doba přeje připraveným a lidé, kteří chtějí něčeho dosáhnout, toho dosáhnou. A navíc, kdo hledá práci aktivně, má dobře napsaný životopis a chodí na výběrová řízení a na pracovní pohovory, práci si vždy najde.