Jak si najít práci

17.10. 2013 • Různé 2551x

Peníze hýbou světem a v současném světě je těžké najít uplatnění. Říká se, že pokud jste v tom, co děláte, opravdu dobří, pak si práci určitě najdete a nebude to pro vás problém. Když ale člověk zrovna vyleze ze školy, je těžké s naprostou jistotou určit, v čem je vlastně dobrý. Může se stát, že škola, kterou studoval, mu nedala potřebnou kvalifikaci k vykonávání pracovních příležitostí, které se zrovna naskýtají na trhu práce. Jen si vezměte, kolik je všude pedagogů… Je jich spousta, ale dětí ubývá, zavírají se školy a přece jenom povolání učitele je prací dlouhodobou, takže se nestává moc často, že by se uvolnilo nové místo. Hledají se spíše záskoky. Je tedy důležité studovat takovou školou, která člověku přinese v budoucnosti možnost uplatnění na trhu práce, ale to se mnohdy snáze řekne, než vykoná. 

Jaké jsou tedy vůbec možnosti, kterých byste se mohli držet při hledání nového zaměstnání? Pokud jste bez práce, tak by vaše první kroky měly směřovat na pracovní úřad, abyste se zaevidovali. Tam vám jistě sdělí spoustu informací, které vás nasměrují na další možnosti, ať už půjde o možnost spolupráce s firmami, které se přímo zabývají motivací lidí v evidenci pracovního úřadu nebo vám doporučí, abyste začali navštěvovat některý z připravovaných kurzů, který pomáhá dosáhnout lepší pozice, abyste měli větší šanci zaměstnání najít. 

Do osmi dnů máte povinnost hlásit změny na pobočce vaší pojišťovny a pozor na těchto osm dní. V případě, že tuto lhůtu zmeškáte, může vám u pojišťovny začít naskakovat dluh, který se navyšuje každým dnem z prodlení. Jsou to zbytečně utracené peníze, které jistě nechcete vyhazovat z okna, obzvláště ve chvíli, kdy hledáte zdroj příjmů. I když vás pracovní úřad tak nějak nakopne do budoucích činností a poradí, co byste mohli nebo nemohli dělat, stejně je naprostá většina aktivit jen a jen na vás. Měli byste si ujasnit, co chcete dělat, na co máte kvalifikaci, co dělat nechcete a především, kde chcete pracovat. Pokud jste domácí peciválové, hledejte zaměstnání co možná v nejbližším okruhu svého bydliště nebo alespoň ve stejném městě. 

Pokud se naopak nebojíte nových věcí a příležitostí, určitě zvažte práci v zahraničí. Nabídky pracovních pozic lze hledat na různých portálech na internetu, na samotných stránkách úřadu práce, na konkrétních stránkách jednotlivých firem, no a samozřejmě přes známé. Vaši kamarádi a známí pro vás představují nejlepší možnost, jak si zaměstnání najít nebo se alespoň dostat k šanci oslnit někoho třeba na pracovním pohovoru. 

Lidé si v dnešní době váží čím dál více důvěryhodných lidí a lidé, se kterými už se nějakou dobu znají, takže rozšiřte mezi své známé, že hledáte práci a domlouvejte se s nimi, aby pro vás zjistili, jestli byste nemohli pracovat s nimi. Pokud počítáte, že sednete k internetu a ihned na vás vyskočí nabídky práce, kterou hledáte a přes noc jste zaměstnáni, pak se raději rychle probuďte. Abyste našli práci, musíte být dost často vytrvalí a nejlépe každý den kontrolovat nově nabízené pozice. Tam, kde je uveden telefonní kontakt, volejte! Když zaměstnavateli přijde za den 300 e-mailů a všechny se týkají jedné jeho nabídky, nemusí se dostat k tomu, aby odpověděl všem, ale když mu ihned po přečtení zavoláte, můžete se rovnou domluvit na osobní schůzce nebo dalších detailech nabízené pozice a věřte tomu, že aktivita při hledání práce je klíčovým faktorem k úspěchu. 

Jsou lidé, kteří při hledání zaměstnání zapomínají, že i v době, kdy práci hledají, nemají stálý příjem, který by pokryl jejich standardní náklady. Nebuďte hloupí, a pokud vás nějaká pracovní nabídka jenom trochu zaujme, pokuste se ji pro sebe získat. Nevíte, jak dlouho budete bez práce, nevíte, jak dlouho vám potrvá zajistit si takový příjem, abyste žili podle svých představ. I brigády vám mohou pomoci postavit se alespoň částečně na vlastní nohy a rozhoupat se k větším krokům. Kdo ví, možná právě díky tomu, že vezmete práci, která není tak úplně dle vašeho gusta, se dostanete k něčemu, co vás bude na doživotí naplňovat...

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články