Jak snížit vysoký krevní tlak

14.01. 2014 • Zdraví 3732x

Dnešní doba příliš nepřispívá lidskému zdraví a stále více se vyskytují různé civilizační choroby jako následek nezdravého životního stylu ve městech. Vysoký krevní tlak patří k nebezpečným onemocněním, které mohou skončit velice špatně, a proto je zapotřebí s vysokým krevním tlakem bojovat. Ne každý ovšem ví, jak si s ním poradit, takže jsme se rozhodli přinést několik rad, abyste si krevní tlak mohli snížit sami přirozenou cestou. 

Podle výzkumů trpí vysokým krevním tlakem zhruba čtyřicet procent dospělé populace, což je skutečně obrovské číslo. Valná většina lidí se zvýšeným krevním tlakem o tom ani vůbec nemusí vědět, protože nemají vůbec žádné zdravotní komplikace, nicméně zvýšený krevní tlak představuje poměrně závažný zdravotní problém, protože patří k nejzávažnějším rizikovým faktorům ischemické choroby srdeční. Vysoký krevní tlak se samozřejmě dá snížit za pomoci medikamentů, nicméně krevní tlak se dá docela dobře snížit i bez použití léků, což je vždycky lepší. Vše by samo sebou mělo probíhat pod dohledem ošetřujícího lékaře. Za vysoký krevní tlak se u lidí starších osmnácti let považuje tlak vyšší než 140/90 mmHg. Jako základní metody pro snížení krevního tlaku se jeví speciální dieta, snížení hmotnosti, odbourání stresu, zvýšení fyzické aktivity, omezení soli, snížení či úplné zrušení konzumace alkoholu nebo zanechání kouření cigaret. Pomoci mohou také určité druhy bylinek.

Omezení soli, redukce hmotnosti a celková změna životosprávy

Lidský organismus by měl mít v určitých věcech nastavené limity a příjem soli k nim patří, protože denně by člověk měl přijmout maximálně pět až šest gramů soli, což odpovídá přibližně jedné čajové lžičce. Hlavně by se nemělo pozapomenout na to, že sůl se nachází všude kolem nás a obsahují ji i ty potraviny, do nichž bychom to třeba neřekli. Odborné výzkumy ukázaly, že u populací s nižším přísunem soli se hodnoty tlaku nachází na mnohem nižších hodnotách a chybí u nich také běžný vzestup tlaku v průběhu života. Snížení hmotnosti o jedno kilo může vést k redukci krevního tlaku o 2,5 mmHg. 

Podstatná je též distribuce tuku v organismu, protože takzvaná abdominální obezita je spojená se zvýšeným rizikem a charakterizuje se vyšším poměrem obvodu pasu a boků. Vhodné je také omezení konzumace alkoholických nápojů. U mužů se ideálně doporučuje omezení na konzumaci do třiceti gramů za den, zatímco u žen je to do dvaceti gramů za den, což odpovídá zhruba dvěma decilitrům vína nebo třetince piva. Lidská strava by měla být celkově pestrá a bohatá na hořčík a draslík. Naopak v lidské potravě by měl být nízký obsah nasycených tuků. Chybět samozřejmě nemůže ani dostatečné množství ovoce a zeleniny, což lidskému tělu velmi prospívá. Slazené limonády může lahodně nahradit voda s citrónem nebo čaje. Bílé pečivo vyměňte za tmavou celozrnnou variantu s dostatečným množstvím vlákniny, která je pro lidské tělo také poměrně důležitá. Na našem jídelníčku by neměly chybět ryby, které by se měly v ideálním případě konzumovat alespoň dvakrát do týdne. Při volbě masa upřednostněte libová kuřecí či krůtí prsa.

Omezení medikamentů, zvýšení fyzické aktivity a konzumace bylinek

Na zvýšeném krevním tlaku se mohou podílet také některé druhy léků. Mezi tyto rizikové medikamenty patří protizánětlivá antiflogistika, dále kortikoidy, sympatomimetika a u některých citlivějších žen i hormonální antikoncepce. Ideální je při problémech se zvýšeným krevním tlakem zvednout fyzickou aktivitu a půl hodiny se čtyřikrát do týdne zacvičit. Ideální formu představuje rychlejší chůze, jízda na kole, běh nebo plavání ve vodě. 

K přírodním pomocníkům se zvýšeným krevním tlakem můžeme zařadit také některé druhy bylinek. K těm úplně nejefektivnějším se řadí česnek, který je hodně účinný v kombinaci s rybím olejem. Česnek dovede snížit hladinu cholesterolu a ochraňuje cévy před ucpáváním. Česnek si tedy můžete přidávat do jídla nebo do pomazánek. Také se můžete setkat s tím, že se z česneku vyrábí tinktura, tedy česnek se naloží do alkoholu a poté se po lžičce denně užívá. Dále se doporučuje hloh jako podpůrný prostředek při srdečních onemocněních, při chorobách cév a při zvýšeném krevním tlaku. Hloh nemá žádné vedlejší ani toxické účinky, ale většinou byste ho měli užívat pod lékařským dohledem. 

Meduňka lékařská také dovede snížit krevní tlak a ještě ke všemu uklidňuje a ztlumuje bolest. Předávkování u ní nehrozí a nemá ani vedlejší účinky. Se zvýšeným krevním tlakem není radno si zahrávat, a proto byste měli při potížích začít něco dělat pro svoje zdraví. Výše zmíněné rady dovedou změnit hodnoty krevního tlaku, takže se určitě vyplatí některou z nich vyzkoušet.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články