Zdravotní účinky brusinek

08.10. 2013 • Zdraví 4487x

Brusinky se v poslední době skloňují poměrně často a světem jdou zvěsti o jejich pozitivních účincích na lidské zdraví. Většina populace má brusinky spojené s pomocí při zánětech močových cest, ale to není jejich jediný kladný bod. Existuje i více druhů brusinek, o čemž si povíme něco bližšího na příštích několika odstavcích. Čtenář se také dozví, jaké další pozitivní účinky může konzumací brusinek získat a jaké vitamíny a cenné látky jsou v nich obsažené.

Brusinka je pouze obecné pojmenování, pod které spadá u nás domácí brusnice brusinka, ale také takzvané americké brusinky. Ty z dovozu jsou mnohem chutnější, populárnější a zdravější. Brusnice brusinka je více trpká a také zákonem chráněná rostlina. Právě trpkost našich brusinek předurčuje k úspěchu jejich americkou obdobu. 

Americké brusinky se mnohem více hodí do slaných i sladkých jídel. Brusinky se již tradičně přidávají k jednomu z českých národních jídel, kterým je svíčková. Na našem území ovšem brusinky rostou pouze vzácně, a z toho důvodu si získaly popularitu tzv. americké brusinky. Brusinky se dají v kuchyni poměrně dobře využít, nicméně to je do značné míry zastíněno faktem, že brusinky v sobě mají celou řadu zdraví prospěšných látek a spolehlivě potlačují infekce. 

Blahodárné účinky brusinek

Blahodárné účinky brusinek lidé poznali už v dávných dobách. I příslušníci indiánských kmenů dobře znali efekt brusinek, jelikož si na otevřené rány přikládali obklady z brusinek a hovořili o nich jako o daru z nebes. Brusinky objevili pro sebe i mnohem později Evropané. Jako o "pravých" brusinkách se hovoří o těch, které pochází z Kanady a ze Spojených států amerických. Pod pojmem brusinka si tedy můžeme představit různé keře z rodu brusnic. Pro tzv. americké brusinky u nás existuje ještě jedno pojmenování - klikva

Podle botanických parametrů sice klikva nepatří mezi pravé brusinky, nicméně je důležité, že v naší zemi jsou dostupné americké brusinky nebo brusinky z dovozu (třeba z Polska). Výskyt brusnice brusinky na našem území je poměrně vzácný. Bobule evropské brusinky a amerických brusinek se od sebe odlišují už na první pohled i podle rozdílné chuti. Americké brusinky jsou o něco větší a oproti lesním brusinkám mají mnohem méně agresivní chuť. Americké brusinky klidně člověk může pozřít i v syrovém stavu, kdy je stačí jen trochu osladit a tím se natrpklá chuť dostatečně zjemní, tak brusnice brusinka má plody kyselé a nahořklé, které se konzumují teprve po dodatečné tepelné úpravě.

Účinky na lidské zdraví. Síla tu je, ale nevěřte všemu.

O brusinkách se velice často hovoří v případě jejich blahodárných účinků na lidský organismus. Ne veškerá tvrzení se však zakládají na vědecky přesně ověřených faktech. Léčebné účinky brusinek se podařilo ověřit v případě zánětů močových cest. V případě užívání dostačujícího množství brusinek se dá zabránit bakteriím, aby se udržovaly na stěnách močového měchýře nebo močové trubice. Tím se hlavně v začátečních fázích infekce dá toto nepříjemné onemocnění potlačit. Brusinky se také dají užívat jako dobré preventivní opatření v případě opakovaných zánětů močových cest, problémů s prostatou či samovolném úniku moči. Brusinkám se také přisuzuje dobrý efekt na zamezení tvorby zubního kazu, což bylo též prokázáno patřičnými vědeckými výzkumy. To se ovšem dá tvrdit pouze v případě, že brusinky v sobě neobsahují žádný navíc přidaný cukr. 

Třeba brusinkové nápoje v sobě obsahují poměrně hodně cukru a pro takové účely jsou naprosto nevhodné. Na vysoký obsah cukru u výrobků z brusinek by si také měli dát pozor hlavně diabetici. To jsou prozatím jasnými výzkumy prokázané efekty brusinek, nicméně jak již bylo zmíněno, existují i další účinky, u nichž se vedou spory, jestli jsou opravdové, či nikoliv. Mezi tyto účinky, u nichž je nutný další výzkum, patří vliv na žaludeční obtíže, onemocnění srdce a oběhového systému. 

Brusinky by měly napomáhat proti žaludečním vředům, snižovat hladinu cholesterolu i krevního cukru a fungovat by údajně mohly i jako prevence kornatění tepen. Poměrně vysokou pozornost si přivolaly výzkumy, které v laboratorních podmínkách dovedly potlačit růst nádorových buněk látkami obsaženými v brusinkách, nicméně opravdové účinky v lidském organismu se zatím jednoznačně prokázat nepodařily. Dalšími zmiňovanými efekty brusinek je pomoc při léčbě nachlazení, virových onemocnění či při onemocnění pohybového ústrojí. Vhodné mohou být také pro ženy těhotné a při menopauze.

Brusinky - účinné látky a vitamíny

A jaké vlastně v sobě brusinky obsahují důležité látky a vitamíny? Předně jsou to antioxidanty, dále vyvážená směs vitamínů a minerálních látek či organické kyseliny. Antioxidanty kladně působí na lidský organismus a snižují pravděpodobnost onemocnění srdce a oběhového systému. Antioxidanty také dobře působí na některé typy rakoviny. Brusinky patří k silnějším antioxidantům podobně jako borůvky, česnek a zázvor. 

Brusinky v sobě mají velké množství kyseliny benzoové, které se používá ke konzervaci potravin a brusinky si tím získaly přívlastek přírodní konzervant. Kyselina benzoová zabraňuje množení kvasinek a plísní. Z vitamínů v brusinkách najdeme skupinu C, A a K. Ve sto gramech syrových brusinek se nachází šestnáct procent doporučené denní dávky vitamínu C, devět procent vitamínu A a přes šest procent vitamínu K. Z dalších zajímavých látek je v brusinkách obsažen draslík, fosfor, mangan a hořčík. V naprosté většině případů se brusinky používají k potravinářským účelům. Syrové brusinky se ke koncovým spotřebitelům příliš nedostávají a mnohem častěji se zpracovávají do různých produktů. Běžně k dostání jsou šťávy, omáčky nebo marmelády z brusinek. 

Často se brusinky uchovávají v sušené podobě. Na trhu se dají koupit též brusinky sušené mrazem, jež v sobě nemají přídavek cukru a jsou tedy vhodné pro diabetiky. V mrazem usušených plodech se mnohem lépe uchovají léčivé látky. Z brusinek se připravují také různé potravinové doplňky jako brusinkové kapsle, pastilky či extrakty. Můžete zkusit i vynikající brusinkový sypaný čaj  pro skutečné milce ovocných čajů. Velice důležité je v takovém případě číslo dávající údaj o obsahu brusinkového extraktu v produktu.

Brusinky si rozhodně dopřejte

Jako shrnutí na závěr se dá doporučit užívání brusinek, protože se jedná o velice zajímavou a zdravou pochutinu, která má dobrý vliv na lidský organismus. V blízké budoucnosti určitě ještě proběhnou další výzkumy ohledně dalších zdravotních účinků brusinek, které se jistě vyplatí sledovat, protože mohou přinést i nějaké pozitivní překvapení. 

Brusinky se klidně dají zařadit jako pravidelná součást lidského jídelníčku. Brusinky by si měli pravidelně dopřávat také lidé s oslabenou imunitou. Pro velké množství lidí mají navíc brusinky velice zajímavou chuť, takže u nich se obzvlášť vyplatí si čas od času brusinky dopřát.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články