Jak postavit draka

09.10. 2013 • Volný čas 6438x

Podzim, to je roční období, kdy už počasí většinou příliš nepřeje venkovním radovánkám, nicméně ještě se jedná o čas, v němž se dá dobře uskutečňovat jedna zajímavá kratochvíle. Jedná se o pouštění draků, které mají rády dítky i jejich rodiče. V některých městech se dokonce pořádají hromadné závody v pouštění draků. Takový drak se sice dá zakoupit v obchodě, ale to většinou není ono a koupený drak ztrácí kouzlo doma vyrobeného. Ale v dnešní době ne každý ví, jak si takového draka postavit, a proto se pokusíme shrnout základy stavění draků na následujících řádcích.

Pouštění draků má dlouhou historii, která se datuje až do čtvrtého století před naším letopočtem. Mohou za něj Číňané, kteří využívali létající draky k plašení ptáků poletujících v okolí rýžových plantáží. V evropských podmínkách se draci pouští už kolem pěti set let. Setkat se můžeme s různými tvary draků a také s rozmanitými materiály, z nichž se draci vyrábí. Obyčejné modely draka se dají postavit v domácích podmínkách a část materiálu se dá určitě najít i doma. Klasický tvar draka je diamantový. Použitý materiál může být různý, ale na přípravu draka se hodí dva smrkové nosníky, modelářský potahový papír, slabý provázek, silonové lanko na speciálním držáku pro pouštění draka, průhledná izolepa, lepidlo, barevný papír na mašle a vodové barvy či kousky barevného modelářského potahové papíru. Všechny zmíněné potřeby se dají sehnat v prodejnách pro hobby a modelářství, nebo třeba v papírnictví. K výrobě draka bude zapotřebí i různé další nářadí jako pravítko či metr, tužka, nůžky, pilka a štětec.

V případě tvorby draka v diamantovém tvaru se začíná tím, že dvojice lehkých dřevěných nosníků se nařeže na potřebnou délku 750 milimetrů na výšku a 600 milimetrů na šířku. Nosníky se musí překřížit ve dvou třetinách svislého nosníku a pevně zavázat za pomoci dostatečně dlouhého provázku. Ten by se ještě měl přilepit. Veškeré spoje musí být v pravém úhlu. Na všech čtyřech koncích nosníků se musí udělat zářezy za pomoci pilky pro provázek, který díky tomu nebude klouzat. Kolem obvodu konstrukce se natáhne provázek, čímž se konstrukce stane pevnější. Provázek se ovšem nesmí utáhnout přespříliš, protože jinak by hrozilo, že se konstrukce zhroutí. Konstrukce se dále položí na papír, jímž se bude drak potahovat. Poté se vezme tužka a obkreslí se takovým způsobem, aby na všech krajích byl papír o dva centimetry delší. Potah na draka se vystřihne podle nakreslených čar. Rohy se též musí zastřihnout, aby nepřekážely při potahování a ohýbání okraje. Dvoucentimetrový okraj se přehrne přes provázek, který se natáhl kolem obvodu draka. Následně se provázek zalepí izolepou či lepidlem na papír. Drak je připravený k ozdobení a zde už je dostatek prostoru pro individualizaci výsledného výtvoru. Draka můžeme pomalovat nebo polepit nastříhanými motivy z barevného potahovacího papíru. Čím výraznější drak bude, tím lépe bude z velké výšky vidět. Ještě jedna důležitá fáze musí následovat. Musí se připevnit silonové lanko nebo provázek. Od krajů bočních a horních rohů draka se musí naměřit deset centimetrů a patnáct centimetrů musí být od spodního rohu. V těch místech se nalepí z obou stran malý čtvereček izolepy o rozměrech 2x2 centimetry. Tím se papír stane pevnějším a nebude se po propíchnutí a protažení provázku tolik trhat. Provázek se uvazuje na nosník vodorovného nosníku. Propíchne se izolepový čtvereček a protáhne se jím provázek na druhou stranu. Na druhé straně se prostrčí provázek přes čtvereček izolepy opět směrem k nosníku a uváže se. V místě křížení se musí udělat očko, ve kterém se bude druhý provázek hýbat. Provázek musí mít nějakou vůli. Konce provázku raději necháme o něco delší, aby se provázek dal nastavit. Při vypouštění draka se větrný poryv opře do lícové plochy draka. Papír je opřený o dřevěnou konstrukci, což jsou nosníky. Drak se bude ve vzduchu vznášet přibližně v úhlu šedesáti stupňů, čehož se musí využít pro dobré letové vlastnosti. Drak by se měl opřít špičkou o zem, posléze chytit provázky v místě, kde se kříží. Provázek by měl směřovat k zemi pod úhlem devadesáti stupňů, zatímco drak pod úhlem šedesáti stupňů. Jestliže úhly nesedí, měla by se upravit délka provázků přivázaných k nosníkům prodloužením či zkrácením. Místo překřížení provázků se musí důkladně svázat a připevnit provázek, na němž se bude drak pouštět do vzduchu. Ocas u draka není jenom na okrasu, ale slouží mu také pro dobrou stabilitu a hodí se hlavně při silném větru.

Při pouštění draka se samozřejmě musí dávat pozor i na různé okolnosti. Při pouštění draka by se neměly v okolí vyskytovat žádné dráty vysokého napětí. Nebezpečné pro draka mohou být i různé křoviny, v nichž by se drak při pádu mohl zamotat nebo potrhat. Podobná potíž hrozí i v případě vysoké trávy s bodláčím nebo uschlého porostu. Pozor bychom si také měli dát na různé terénní nerovnosti, protože hrozí zvýšené riziko pádu, jelikož při pouštění draka se málokdo kouká pod nohy, když mu drak letí nad hlavou. Ani skalnaté vrchy nejsou ideální. Sice na nich fouká větší vítr, takže by drak lépe létal, ale hrozí zase pád z větší výšky, což nelze riskovat. Drak by měl mít dostatečně velký provázek, postačí přibližně dvacet metrů. Při pouštění draka je také nutné vhodné počasí, protože příliš silné poryvy větru by draka mohly zničit a samo sebou se nedá pouštět drak za deštivého počasí.

Výše popsaný postup výroby draka ve tvaru diamantu se dá označit za podobný i u ostatních tvarů draka. Jednotlivé rozdíly jsou hlavně při navazování provázků.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Volný čas'
Tipy na jiné články