Jak se co nejlevněji dostat do Paříže

24.10. 2013 • Cestování 2626x

Paříž je to nejromantičtější místo na světě. Alespoň tak hovoří čísla ze statistik. Pokud ve filmu má být znárodněna romantika, je po právě Eiffelova věž, která se v záběru objeví. Čím to je, že tato kovová stavba, která nemá s jemnou láskou ve své podstatě nic společného, tak moc láká lidi, aby si zde užili zamilovaný víkend ve dvou? Asi je to tím omračujícím francouzským vínem, libě znějící hudbou a bravurním francouzským jazykem, jež rozněžní i srdce z kamene.

Eiffelova věž

Ať se na ni díváme, z kterého úhlu chceme, je svým způsobem divná a pokud ji budeme skutečně dopodrobna zkoumat, ani nepochopíme, co se nám na ni vlastně líbí. Silná kovová stavba, působí v městě nad Seinou jako mimozemšťan na naší planetě – nepřehledná a ve své podstatě se svým okolím vůbec nesplývá.

Tak jak se možné, že řada domácností, nejen u nás, ale po celém světě, má její fotku, obraz na stěně v bytě, její miniaturu vozí cizinci jako suvenýr svým blízkým a návštěvníci se před ní fotí tak často, že pokud by každý měl za jeden snímek s „eiffelovkou“ zaplatit euro, byla by pokladnice městské radnice neustále plná, až přesycená. Je prostě dominantou Paříže a kdokoli, kdo sem z větší či z menší dálky přijede, chce ukázat a pamatovat si, že tu byl. Fotka s Eiffelovou věží je jako synonymum pro větu „byl jsem v Paříži“. Osvícená vypadá zvlášť brilantně a nutí zamilované mladíky svým dívkám skládat komplimenty jak na běžícím páse a ty odhodlanější žádat o ruku. Která dívka pod náporem tak silné romantiky a prostředí řekla „ne“?

Jenže když byla roku 1889 se svými úctyhodnými 324 metry vztyčena v centru kouzelné Paříže, stala se terčem kritiky, obyvatelé se cítili pohoršeni, proč jim musí dělat společnost hromada traverz a nýtů. Slavné osobnosti tehdejší doby se o ni vyjadřovaly velice negativně. Bylo prostě něco, co tam nezapadalo. Byla výrazná a nepřehlédnutelná. Měšťanstvo dokonce odsuzovalo městskou radu, jak mohla něco takového dovolit, jejich krásné město zhyzdit. Dnes se to zdá nepochopitelné, ale pokud se nad tím člověk zamyslí, tak Eiffelova věž opravdu nezapadá do kontextu celého města, ale bez ní si Paříž prostě neumíme představit.

Kvůli ní dokonce cestují někteří lidé i přes půl zeměkoule, aby ji na vlastní oči spatřili, a i když vstup na ni stojí do patnácti euro za osobu, pak se jistě vyplatí tuto částku dát a pokud nutno, ušetřit na něčem jiném. Protože pokud už do Paříže cestujete, je až trestuhodné, nechat si takovou příležitost, jako je návštěva do roku 1931 nejvyšší budovy světa, ujít. Ročně ji navštíví přes šest milionů lidí a kochat se krásou Paříže mohou na celkem třech plošinách. V prvním patře je ohromná restaurace s panoramatickým výhledem, také stylová kavárna, anebo speciální kino, kde se promítají filmy výhradně o této stavbě. Na výše položené plošině se nachází proslulá restaurace Le Julese Verna, kde romantika je všude, jako vzduch k dýchání. No a v nejvýše položeném patře je meteorologická laboratoř spolu s vyhlídkovou plošinou. V případě špatného počasí bývá toto patro uzavřeno.

Jestli vás výše uvedený text dostatečně nalákal na cestu do překrásné Paříže, která je nejen hlavním městem Francie, ale také luxusní módy, je nutno zvážit možnosti cesty. Z České republiky je naštěstí několik možností přepravy.

Autobusová doprava

V posledních letech narůstá poptávka po autobusových zájezdech do Paříže. Cestovní kanceláře na to reagují tak, že do své nabídky zařazují jednodenní výlety, do této francouzské metropole s tím, že se jede celou noc tam a pak celou noc nazpět. Cesta trvá asi čtrnáct hodin i s přestávkami, a jestliže využijete možností zájezdu se slevou, může vás oboustranná jízdenka stát pouze osm set korun. Slevové portály totiž velice často nabízí podobný zájezd bez ubytování za atraktivní částku, stačí pouze nabídky sledovat a včas zakoupit. Pokud však v Paříži chcete strávit delší čas a sami si v klidu celou její nádheru prozkoumat, oboustranná jízdenka vás bude stát maximálně dva tisíce sedm set, v akční ceně minimálně patnáct set korun.

Vlaková doprava

Jsou lidé, kteří jsou zvyklí na jistý komfort a už jen představa cestování v nepohodlném autobusu za doprovodu nedýchatelného vzduchu a výrazně omezeného místa odmítají cestovat. Navíc nesnáší stísněné prostory, a organizaci času pro tak zvané „čůrací přestávky“. Čas pro ně není tak zásadní, jako možnost si kdykoli odskočit na WC, projít se, v klidu si posedět anebo v příslušeném jídelním voze si dát něco dobrého na zub. Takoví lidé rádi využijí možnosti cestování moderním rychlíkem. Bohužel cesta do asi tisíc kilometrů vzdálené Paříže je z našich končin velice nákladná a doprovázena i častým zpožděním vlaku apod. Cena z Prahy do Paříže vlakem vychází asi na pět tisíc korun českých.

Letecká doprava

To už ale levněji vychází letecká doprava, která vám také výrazně ušetří i čas. Namísto celého dne, který strávíte na kolejích, trvá čistý let z ČR do Paříže asi hodinu a cena je v tomto poměru ve srovnání jak s vlakem, tak i autobusem velice příznivá – zpáteční letenka nízkonákladové společnosti vychází asi na dva a půl tisíce, spolu s letištními poplatky. Jestliže nejste vázání na konkrétní termín odletu, pak je dobré sledovat ceny letenek, které mohou krátce před odletem výrazně zlevnit. Poté již stačí jen co nejrychleji sbalit kufr a dopravit se spolu s platnými cestovními doklady na letiště.

Vlastní vůz

Do Paříže se dá přijet i vlastním vozem. Nutno dopředu vše zvážit a zajistit si přesné informace o aktuálních cenách poplatků a také dopravní situaci. Jede se přes celé Německo, což není až takový problém, protože tamější dálnice jsou v perfektním stavu a nějaké výrazné omezení, jako třeba na naší oblíbené, české „dé jedničce“, rozhodně nepanují. Ale i tak je to dlouhá cesta a v tomto případě je důležité, pokud je ve voze několik řidičů, kteří se během cesty mohou u řízení střídat. Pokud takovou cestu plánujete, zjistěte si i ceny pohonných hmot a rozmístění čerpacích stanic, abyste pak s posledními kapkami paliva nebloudili po neznámém terénu. Podle aktuálních cen paliva u nás vás taková cesta vyjde – tam i zpět – na asi pět tisíc korun, takže se vyplatí spíše v plně osazeném, pětimístném voze.

Autostop

Tak a na závěr něco pro odvážné – cesta autostopem. Ta je obvykle velice levná (pokud zrovna nestopujete v místech, kde nemají chodci co dělat a neodhalí vás policie), ne-li zcela zdarma, ale také nikdy nemáte čas přesně jistý. Může se klidně stát, že budete u silnice stopovat v dešti, větru a zimě i několik hodin. Navíc nikdy nemáte jistotu, že ten, co vám zastaví, nemá žádné postranní úmysly, takže se hodí tuto možnost volit jen v případě minimálně dvou lidí. Za žádných okolností by vás nemělo napadnout stopovat sami. Když budete mít relativně štěstí, můžete se do Paříže dostat za dvacet, až pětadvacet hodin. V poledních letech, nárůstem tzv. auto-stopové kriminality, se lidé obávají brát stopaře, takže většinou zastaví řidiči nákladních vozů, kteří si chtějí cestu zpestřit, anebo pak také dost často trestanci, či úchylové. Kdo má na tuto formu cestování odvahu, tak prosím ušetří za cestu, takže se do krásné metropole Francie dostane zcela zdarma.

Závěrem je nutno zmínit, že je-li brána v potaz cena dopravy v poměru s komfortem a časem, který stráví cestující na cestě, je nejlepší volbou letecká doprava. Někteří lidé mají však z létání strach a proto je pro něj výhodnější autobusová doprava.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Cestování'
Tipy na jiné články