Pro nás Evropany je bambus exotickou a obdivovanou rostlinou, při pohledu na niž se naše mysli vydávají kamsi na daleký východ, do vzdálených asijských zemí. Bambus nám implikuje pradávnou Čínu , „rýžový“ Vietnam či Japonsko oddané filosofii zenu a meditacím a stejně tak i jiné země, pro něž je bambus typickou rostlinou.
Nejen, že je krásnou ozdobou a tvoří nejrůznější panoramatická zátiší, ale jedná se i o výrobní materiál číslo jedna právě v těch zemích, v kterých se mu nejlépe daří. Z bambusu lze zhotovovat domy, nábytek, hudební nástroje, domácí potřeby (jako jsou například jídelní hůlky, hřebeny, jehlice do vlasů a další), stejně jako je lze využívat coby pevný – a přitom pružný – materiál. Určitě jste již na nějakých fotografiích, ve filmových dokumentech nebo i na vlastní oči viděli nosiče vody či jiných těžkých břemen, kteří používají k transportu právě bambusovou tyč přehozenou přes ramena. A co více, pokud chodíte občas do čínských a vietnamskách restaurací, mohli jste ochutnat bambusové výhonky přímo na vašem talíři.
Proto není divu, že je bambus rok co rok oblíbenější i u českých zahrádkářů. Dnes již není nemožné sehnat semena či sazeničky malých bambusů jako tomu bylo dříve, a proto zde následuje několik tipů, jak na pěstování s úspěchem jít.
Bambus je v podstatě celkem nenáročným druhem rostliny, které se daří v běžné půdě. Nejlepší je půda neutrální, případně lehce kyselá. Důležitější je pro něj stanoviště, kde bambus vysadíme. Ideálním je to s dobrým přístupem světla, ale ne v půdě trpící na vysychání. Je vhodné zabránit přístupu větru k vzrůstajícím bambusům, jelikož jsou na tuto skutečnost celkem háklivé. Krom větrů jim k prospívání nenapomáhá ani kombinace slunce a větru, která je obvyklá během zimy. Zde je však nutno podotknout, že existují i odrůdy, kterým zima nevadí. Pokud máme bambus v květináčích, je vhodné jej přenést na zimu do svého obydlí. Venkovní bambusy alespoň ohradit před nepříznivým větrem.
První dva roky života nové rostlinky je důležité dbát na častý přísun dostatečného množství vody. Na druhou stranu, nic se nemá přehánět, a tak také není cestou přelévat bambus až do míry, kdy mu uhnijí kořeny. Zkrátka i zde platí: všeho s mírou. Totéž se týká i starších rostlin, které vodu sice potřebují, ale ne v takové intenzitě.
Mladé rostlinky v létě také nesmí moc přeschnout, kořeny by nikdy neměly být v úplném suchu. Starší kusy celkem dobře přežijí i případné odstávky vláhy a veliká horka.
Pokud chceme bambus přihnojovat, prospívá mu zejména dusík, proto bychom měli vybrat dusíkatá hnojiva (a to ať už průmyslově vyrobená, nebo organická). Tím správným časem na hnojení je brzké jaro.
Poté, co se vašemu bambusu již daří, byste se měli zamyslet, kolik jej na své zahradě vlastně chcete. Často se totiž sen zahrádkářů o bambusovém háji mění na noční můru podobnou bojům s plevelem, jako je třeba svlačeč, smetanka lékařská nebo jiné druhy nechtěných „obyvatel“ zahrad. Bambus se totiž velmi rychle rozmnožuje pomocí podzemních oddenků, které nezastaví ani ploty (jsou-li mělké). Proto je vhodné už v začátcích použít kořenové zábrany, které vymezí směr a rozměr růstu podle toho, jak to vyhovuje vám a ne rostlině. Kořenové zábrany mají podobu odolných pevných folií.
Další radou je, abyste používali mulčovací kůru nebo listí, které bambus dobře ochrání před mrazem i vysycháním. Na rozdíl od oddenků jsou totiž kořeny bambusů velmi mělké a tato ochrana je pomůže udržet v dobré kondici. Až shodí listy i váš bambus, není nic lehčího než jej k mulčovací kůře přidat.
Vysévat bambusy je nejlepší na jaře, neublíží jim v zásadě ale ani pozdní léto. U některých semen je nejvhodnější začít s pěstováním v interiéru, kdy semena po nějaký čas namáčíte ve vodě a předpěstováváte na pěstební hubce za oknem či na přímém slunečním světle. Jiná semena lze zasívat rovnou do země a ze začátku hodně kropit vodou.
Při každé péči o bambus je nutné vědět, jaký druh semen potažmo rostlinek máte pod rukama a poté náležitě upravit chování vůči nim. Závěrem je ale nutno podotknout, že pěstování bambusu není zase taková věda, jak to na první pohled vypadá. Možná se ještě jednou budete divit, jak to, že vám váš bambus roste rychlostí blesku, takříkajíc „jako houby po dešti“.
Takže nezbývá než popřát, aby se vám na zahradě či v interiéru jen a jen dařilo a povedlo se vám vypěstovat si svůj vysněný bambusový háj!