Těhotenství bývá velice často označováno za nejhezčí období v životě ženy. Ale ne každá nastávající maminka se na děťátko dokáže dopředu připravit. Jestliže plánujete otěhotnět, pak je vhodné se na těhotenství připravit dopředu. Platí totiž zásada, že čím zdravější bude nastávající maminka, tím zdravější a klidnější bude i její potomek. Na těhotenství by se neměla připravovat pouze maminka, ale měl by s ní přípravu absolvovat také tatínek. V ideálním případě by se oba budoucí rodiče měli připravovat zhruba půl roku dopředu. Základem je určitě zdravá strava a správný životní styl, ale o tom více až v dalším odstavci.
Zhruba onoho půl roku před plánovaným těhotenstvím je poměrně podstatná úprava jídelníčku. Ženské tělo by se mělo zásobovat hořčíkem, vápníkem, vitamíny skupiny B - zde hlavně kyselina listová - vitamínem C a E. Velký podíl musí patřit zelenině, ovoci, luštěninám, celozrnným výrobkům a též zdravým tukům, v nichž jsou obsaženy nenasycené mastné kyseliny omega3 a omega9. Ty se nachází hlavně v olivovém oleji, mandlích, ořeších, sezamu, lnu, pupalce či brutnáku. Tyto zdravé tuky napomáhají s udržením stabilní hladiny krevního cukru a cholesterolu. Díky tomu také chrání lidský kardiovaskulární systém, zvyšují imunitu, ošetřují střeva, dodávají do těla vitamíny a minerály a také zlepšují stav kůže, vlasů a nehtů. Vitamíny C a E se řadí k antioxidantům, jež by každopádně neměly chybět u nikoho z nás. Antioxidanty chrání tukové membrány v tekutém prostředí buněk, zlepšuje imunitní systém a snižuje riziko srdečních onemocnění, stejně jako některých forem rakoviny. Rakytník řešetlákový patří k dobrý zdrojům vitamínů a dá se běžně dostat v podobě čaje, sirupu a šťávy. Kyselina listová patří do skupiny vitamínů B a napomáhá s udržováním červených krvinek a s podporou zdravé funkce nervů. Chrání také plod před vrozenými vadami. Srdce také ochraňuje tím, že napomáhá tělu rozkládat homocystein, což je sloučenina podobná aminokyselinám, která dokáže zvyšovat nebezpečí vzniku a projevu kardiovaskulárních nemocí. Skupina vitamínů B je obsažena třeba v pivovarských kvasnicích, které se dají získat v lékárně nebo v obchodě se zdravou výživou. Vápník, železo, hořčík a zinek slouží k ochraně pevnosti kostí, svalů, nervů, srdce a vlastně úplně celého organismu. V přírodní podobě se tyto minerály nachází v ořeších, sezamu, karobu či melase. Co se stravy týká, měla by se konzumovat vyvážená jídla, množství čerstvého ovoce a zeleniny a hlavně by člověk měl redukovat jídla z fast foodů. Strava by též měla obsahovat uhlohydráty, které jsou dobře obsažené v těstovinách, rýži a cereáliích. V případě podváhy musí žena několik kil přibrat, protože příroda příliš hubeným ženám tolik nepřeje.
Podle mnoha vědeckých výzkumů je negativním vlivem na těhotenství a samotné početí kouření cigaret. Při přípravě na těhotenství by se dvojice měla pokusit kouření cigaret snížit nebo úplně odvyknout tomuto zlozvyku. Kouření v těhotenství může vystavit plod velkému riziku a klidně může ovlivnit jeho dobrý vývoj. Potomci kuřaček se většinou rodí s nižší porodní váhou. Také konzumace alkoholu negativně působí na plodnost, tudíž by se ho oba partneři měli v období, kdy se chystají na početí potomka, vzdát. Alkohol v těhotenství poté plod dokonce poškozuje a klidně může způsobit vážné komplikace. Není snad ani zapotřebí dodávat, že drogy také nepatří k látkám, které by byly povolené v souvislosti s těhotenstvím a mají velice negativní vliv. Početí a vývoj dítěte se řídí vyváženými chemickými procesy v ženském těle, tudíž další chemické látky, které do těla vstupují v podobě léků mohou být narušující. Ideální je nebrat v období těhotenství žádné léky, ale to nejde pokaždé, protože někteří lidé musí používat určitý druh léků dlouhodobě, takže je zapotřebí se o dalším užívání léků poradit s ošetřujícími lékaři. Při používání orální antikoncepce se do těla dostávají uměle vytvořené hormony, které ovlivňují plodnost, a proto by se nastávající maminka měla ještě zhruba půl roku po jejich vysazení chránit před otěhotněním, protože její tělo ještě není dostatečně vyčištěno.
Jako příprava na těhotenství dobře poslouží také pravidelné cvičení. Hodit se bude kalanetika, jóga, pilates, strečink, power jóga, rychlá chůze, plavání nebo jízda na bicyklu. Ženskému tělu toto cvičení pomáhá a zesilují se tím svaly dolní části zad, břicha, nohou, což pro tělo bude hodně důležité ve chvíli, kdy se musí vypořádat s potřebami těhotenství a samotného porodu. Cvičení navíc pomáhá zlepšovat náladu a zvyšovat hladinu energie. Před plánovaným těhotenstvím se vyplatí pravidelné očistné kůry jednou za měsíc. Stačí si vybrat některou, které jsou dobře popsané v různých článcích či knihách.