Lidé rádi cvičí, protože si tím zlepšují kondici a vizáž celého těla. Ale někdy je opravdu těžké zvolit vhodné cviky. Poměrně zajímavou cvičební pomůcku představuje gumový expander. Ovšem ne každý o gumovém expanderu slyšel. Pokud patříte mezi lidi, kteří o něm v životě neslyšeli, pak vězte, že se jedná o kulaté pružné lano z latexové pryže. Jeho síla tahu se během cvičení musí překonávat. Expandery jsou na obou koncích opatřená poutky, která slouží k uchopení, provlékání nohou či k upevnění druhého konce někam. Expandery mají praktickou výhodu v tom, že mají poměrně nízkou hmotnost a jsou skladné. Díky tomu se dají nosit i s sebou. Jejich předností je i možnost procvičovat svaly v různých pozicích a úhlech. Jestliže vás již popisu gumový expander zaujal, tak neváhejte a pokračujte ve čtení, protože na dalších řádcích se dozvíte, jak se s ním dá cvičit.
Posilování nohou
Expander má samozřejmě širokou škálu možností, jak ho využívat. Posilování dolních končetin za pomoci expanderu není složité, takže proč si ho nevyzkoušet, pokud chcete nohy posílit. Postavte se na expander a jeho rukojeti si vezměte do dlaní. Ty posléze opřete o ramena takovým způsobem, aby se expander opíral o zadní stranu vašich ramen. Nohy dejte lehce od sebe a podsaďte pánev. Pomalu se snažte přejít do podřepu a poté zpátky do stoje. V podřepu se pokuste udržet rovná záda, přičemž hýždě by se neměly dostat níž než na úroveň kolen. Chodidla držte při provádění cviku celou plochou na zemi. Nepředklánějte se, nezvedejte paty, ani nepřecházejte do hlubokého dřepu, protože by cvik nebyl správně proveden. Nadechujte se do podřepu a vydechujte do stoje.
Další cvičení musíte provádět s oporou. Jedná se o unožování s oporou o židli. Expander se jednou stranou připevní k noze stolu a druhou k vaší noze. Poté probíhá unožování z kyčelního kloubu do strany. Unožování musí probíhat bez zaklánění nebo předklánění trupu. Cvičení se samozřejmě provádí pouze v takovém rozsahu, abyste udrželi zpevněný trup a neprohýbali se v bedrech. Dalším zajímavým cvikem na posílení svalů nohou jsou výpony ve stoji snožném. Expander musíte pevně držet v pokrčených pažích poblíž trupu. Výpony na špičky se následně provádějí i přes odpor. Při cvičení se drží trup i hlava zpříma a neprohýbáte se v bedrech. Další možností je předkopávání v lehu na zádech, kdy si připevníte nohu k expanderu a zafixujete si oběma rukama stehno. Pohyb by se měl provádět až do propnutí kolena. Tímto cvičením se posiluje hlavně přední strana stehna.
Posilování rukou
S expanderem se samo sebou dají posilovat také horní končetiny. Paže se dají procvičit imitací "běžeckých paží". Cvičení tímto způsobem se provádí ve skutečném běžeckém rytmu a měli byste se snažit o udržení velkého pohybového rozsahu. Expander se přitom musí upevnit na nějakou pevnou pozici ve výši rukou a vy si stoupnete dopředu a do rukou si vezmete jednotlivé konce expanderu. Poté se snažíte o udržení běžeckého rytmu. Můžete provést i další variantu, kdy by se však měl expander umísti do větší výšky. Další možností využití expanderu pro posílení rukou je střídavé přitahování expanderu s nataženými pažemi. Cvičení se opět provádí v běžeckém rytmu bez pokrčování paží v loktech. Bicepsy se dají procvičit tak, že si stoupnete na prostředek expanderu a jednotlivé konce si vezmete do rukou. Poté se snažíte přitahovat expander, přičemž pohyb předloktí musí vycházet z loktů. Trup a nadloktí zůstanou v klidu. Cvičení se dá provádět také v obráceném sedu na židli obkročmo s nadloktím opřeným o opěrátko.