Příroda nabízí celou řadu možností, jak konzumovat zdravé suroviny v jídle. Jednou z velice zajímavých látek je i lněné semínko. Ne každý ho zná, ale jedná se o dobrý zdroj vlákniny a dalších látek. A co je to vlastně lněné semínko? Jedná se o plod lnu setého a vyniká obsahem množství biologicky aktivních látek. Mezi tyto látky se řadí nenasycené mastné kyseliny Omega 3 a Omega 6, lecitin, inulin, lignan, vitamíny, minerály, enzymy, niacin či fytoestrogeny.
Lněná semínka mají podobně jako lněný olej výjimečné účinky na lidské zdraví. Dovedou účinně podporovat správné trávení, čistí střeva, játra či ledviny a kladně také působí na kardiovaskulární systém a pohybový aparát. Vláknina obsažená ve lněných semínkách potlačuje zvyšování hladiny krevních lipidů po konzumaci potravy a potlačuje chuť k jídlu, čímž podporuje hubnutí. Len se pěstoval po dlouhá staletí a již od starověku byly popsány jeho účinky na bolesti břicha. Vláknina dovede působit blahodárně na funkci střev a jedna polévková lžíce lněného semene obsahuje podobné množství vlákniny jako půl šálku vařených ovesných otrub. Len také dokáže snižovat riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice díky snižování hladiny cholesterolu v krvi. Ideální výsledek dosáhnete rozdrcením semena, protože tak obsahuje vyšší nutriční hodnoty než semeno celé.
Jak využít lněné semínko v kuchyni?
To, jakým způsobem dostat lněné semínko do potravy, ovšem není úplně nejjednodušší, aby to všem chutnalo. Již tradičně se lněné semínko využívá v pekárenství. Celá semínka lidské tělo nedovede strávit a pokaždé je nutné je dostatečně dobře rozkousat. Lněná semínka se konzumují přímo a doporučená denní dávka pro dospělého jedince jsou dvě polévkové lžíce. Ne každému je však rozkousávání semínek příjemné, a proto se dají použít i již nadrcená lněná semínka. Lněná semínka se dají jednoduše rozemlít v mlýnku na mák či na kávu. Ovšem zde je nutné poznamenat, že kontakt s kovem obsaženým cenným látkám škodí.
Jako lepší varianta se z tohoto důvodu jeví miska na koření s paličkou, kdy se semínka nadrtí ručně. Nadrcená semínka se dají konzumovat rovnou, nebo se mohou stát jednou z přísad v široké škále pokrmů. Nadrcené lněné semínko klidně můžete vyzkoušet přidat do pomazánky, kaše, tvarohu či jogurtu. Po zkonzumování lněného semínka by se mělo více pít a to vůbec nezáleží na tom, v jaké podobě semínko zkonzumujete. Nadrcené semínko se poměrně rychle kazí, takže určitě nepočítejte s tím, že si ho připravíte na několik dní dopředu. Nadrcené lněné semínko můžete uložit do ledničky, kde vám však stejně nevydrží déle než dva dny, poté už ho raději nekonzumujte.
Konkrétní využití lněného semínka
Lněné semínko se společně s lněným olejem dá využít jako ochucovadlo do různých zeleninových salátů či salátových dresinků. Lněné semínko vynikajícím způsobem dokáže ochutit i běžné bagety a obložené chleby. Chutná dobře též v kombinaci s rozmanitými druhy sýrů a zeleninou. Dobrou chuť může lněné semínko získat i za pomoci pražení, kdy se následně může využívat na posypávání chleba s pomazánkou nebo se dá konzumovat přímo. Nadrcené lněné semínko lze využít při přípravě mnoha druhů pokrmů. Hodí se do sekané, obilných placek nebo bramborových placek. Běžné využití lněného semínka je také při pečení, kdy se dá přidat do domácího chleba i do buchet. Velmi snadno se ze lněných semínek dají připravit dobré slané sušenky.
Len dokáže pomoci při žaludečních potížích, při zácpě nebo se dá využít i jako prevence před virovými onemocněními. Len dovede také šikovně zvyšovat pružnost šlach a odolnost kloubů, napomáhá při kožních potížích a asistovat může i na hormonální úrovni. Chcete-li udělat něco dobrého pro svoje tělo, pak neváhejte a vyzkoušejte konzumaci lněného semínka. Nejedná se o nikterak extrémně náročnou investici a zdravotní efekty jsou opravdu velice zajímavé. S mnoha možnostmi využití se jedná o efektivní příměs do stravy.