Čerstvé ovoce v míse na kuchyňském stole vypadá jistě skvěle. Ne však za den, či dva, kdy vlivem vyšších teplot ovoce zraje a následně začne i kvasit. Nejenže se původní syté barvy změní v jednu – hnědou, což značně omezí chuť na takové plody, ale především se kolem takové mísy ocitne roj malých mušek – octomilek.
Malé mušky milují víno, sladké a kvasící potraviny. Stačí, když nevynesete nějakou dobu koš a už z něj létají. Jsou otravné a zbavit se jich není nic jednoduchého. Boj s nimi není zrovna jednoduchý, důležité je však vědět, odkud se berou a tento triumf proti nim nasadit.
Co jsou to octomilky?
Někteří lidé si myslí, že se octomilky nějakým záhadným způsobem vylíhnou z hnijícího ovoce. Jenže to je nesmysl. K nám přiletí zvenčí, nebo se nějakým podobným způsobem k nám dostanou a jak je jednou v příbytku máme, stěží se jich již zbavíme. Nazýváme je octomilky a z botanického hlediska jsou označovány jako Drosophila. Také se můžeme setkat s pojmenováním vinné mušky. Jsou malé, téměř nepatrné černé tečky, které však dokážou létat i na velké vzdálenosti a mají neuvěřitelně vyvinutý čich. Jakmile zacítí kvas, ihned jsou kolem nějak jak neurvalí vlastenci.
Rychle a hbitě kladou vajíčka, ze kterých se během několika málo dnů vylíhnou další mušky. Pokud se nahnilého ovoce nezbavíme hned, během následujících dní budeme mít doma pořádný roj malých nenasytů. Bohužel jakmile se jednou octomilky v domácnosti objeví, už jsou tam navždy. Pokaždé někde schované a vyčkávající na příležitost.
Příležitost v tomto směru znamená přezrálé ovoce, dále nejen víno a mošty, ale i pivo. To je jejich ráj a to milují. Člověk však nemusí mít obavy, že by vajíčka malých mušek pozřel. To by musel sníst nahnilé ovoce, kolem kterého octomilky zvesela krouží.
Abychom je neměli doma, musíme se řídit důležitými radami, jako jsou tyto: Ovoce nikdy nenecháváme dlouho v teple. Buď ho hned zkonzumujeme, nebo skladujeme v lednici. To platí i na koláče a buchty s ovocem a marmeládami. Necháte-li jeden den napečené buchty na stole, večer už tu máte roj malých mušek. Pokud konzumujete víno, nedopité ihned dejte do lednice a prázdné lahve omyjte anebo ihned vyneste do popelnice. To stejné platí o odpadkovém koši, ve kterém jsou zbytky potravin. Jakékoli ovocné šťávy, jogurty s ovocem apod. to vše milují.
Proč je nemáme v domácnostech rádi? Přenáší bakterie, plísně a kvasinky na potraviny. Pro člověka nejsou zdravé nebezpečné, ale velice otravné. Jistě se vám vybaví příjemný večer, posezení s přáteli u sklenky dobrého vína, ve kterém bohužel plavou i octomilky. Lovení těchto mušek je otravné, stejně jako jejich odhánění.
Pokud už je tedy doma máme, a chceme se jich zbavit, je dobré vyzkoušet několik ověřených rad. Octomilky se chytají na víno, nebo i ocet. Nalijte přiměřené množství do sklenice a nechte na volném prostranství nějakou dobu (dní). Během té chvíle se mušky nachytají a otopí. Malé mušky milují ovoce, ale nesnáší vůni hřebíčku. Dejte pár kousků do silonových sáčků, navěšte je na různá místa v kuchyni a čekejte, že se octomilek zbavíte.
Na boj s otravnými muškami existují i přípravky, které seženete v drogériích. Jsou to různé lapače, které se umisťují jak na stůl, tak na okno, a jiné místa. Účinné jsou i spreje. Jakýkoli sprej proti létacímu hmyzu postačí. Lidé často na hubení octomilek používají nástrahy, které si vyrobí například z plastové láhve nebo misky. Naplňte je nahnilým ovocem a přelijte vodou. Otvory překryjte potravinovou fólií a vidličkou tam udělejte díry. Mušky jimi vletí, ale už nevyletí. Ve vodě je utopte a máte vystaráno.
Myslete také na odpadní potrubí. Většinou totiž octomilky přebývají právě zde. Pravidelně čistěte odpady pomocí určených prostředků – krtků a občas odpad prolijte chlórem.