Jak vyzrát na afty?

17.10. 2013 • Zdraví 6559x

Afty jsou velmi nepříjemné a bolestivé. Nemůžete jíst, nemůžete pít ani moc mluvit, protože to zkrátka bolí a je to nepříjemné. A když vás něco bolí, děláte vše proto, aby to bolelo co nejméně, čili když vás bolí pusa, snažíte se s ní co nejméně hýbat, raději nemluvíte a pijete, jen tehdy, když je to nutné. Ovšem když jste v práci, obvykle mluvíte a to pak afty moc bolí a je to nepříjemné. Proto je dobré se aftů co nejrychleji zbavit. To by chtěl asi každý, ale ne všichni na to jdou správně a volí tu správnou cestu. A taky ne na všechny zabírá určitá metoda. Někdo používá na afty mastičky a ty účinkují a zabírají a někdo je používá pravidelně a svědomitě, ale bohužel účinek to nepřináší, spíše u něj fungují babské rady a tipy. Každý je zkrátka jiný a tak je to potřeba brát. Proto, pokud máte afty, vyzkoušejte, co vám bude sedět a co vám pomůže, to poté na afty pravidelně používejte a máte vystaráno. Afty vám způsobí nepříjemné situace a na několik dní vám znepříjemní život. Podobně jako opary, mají i afty tu tendenci, objevit se ve chvíli, kdy to nejméně čekáte a kdy se vám to nejméně hodí. Před schůzkou, před důležitou poradou v práci, před nějakou párty, před plesem a podobně. V tu chvíli jste naprosto zoufalí a je to jasné. Afty nejsou zkrátka vítanými hosty.

Původ aftů

Afty jsou virového původu a jsou nakažlivé. Afty je potřeba co nejrychleji řešit, to radí lékaři. Když afty neléčíte, můžou se vyklubat v něco jiného, závažnějšího a hůře léčitelného, což nechce nikdo z nás. Afty neboli stomatitis aphtosa jsou drobné, nažloutlé nebo také bělavé vřídky, které sice mají jen několik milimetrů, ale dokáží napáchat velkou škodu. Postihují sliznici v ústech a také jazyk. Projevují se tak, že cítíte palčivou bolest při dotyku. A jak sami víte, v ústech se dotýkáte pořád něčeho. Tkáně se dotýkají zubů, což působí bolest, jazyk naráží o zuby a to také bolí. Zkrátka nejideálnější je vůbec nic nedělat, jen v klidu dýchat, aby to moc nebolelo. Dnes se dá říct, že afty trpí asi jedna pětina lidí.

Přičiny aftů

Afty mají několik různých příčin a obvykle se přisuzují žiotnímu tylu. Za aftami není třeba hledat nebezpečný virus, ale spíše běžný životní styl. Afty se nejčastěji projeví, když máte oslabenou imunitu, stačí malá chřipka či únava, stres a stresové situace, chybí vitamíny v těle, ženy očekávají menstruaci, zvýšená citlivost na některé zubní pasty, používáte příliš tvrdý zubní kartáček, alergie na konzervanty v pokrmech, konzumace kořeněná jídla, narušuje ustní dutinu rovnátka, protéza a podobně, BMI index je podprůměrný, požíváte nadměrné množství tvrdého alkhoolu, nadměrné kouření a podobně.

Existuje účinná prevence proti aftům?

Důležité je aftám předcházet, tak jako předcházet jakékoliv nemoci či jakémukoliv zranění. Důležité je mít dobrý imunitní systém, nesmí chybět v těle vitamín C, dodržovat ústní hygienu, vyváženou životosprávu a podobně. Důležité je také být v psychické a duševní pohodě, protože stres je také jedním z příznaků tvorby aftů. Léčby aftů je několik. A možná se dá říci, že jich je ještě více, než samotných příčin vzniku, Jak již bylo výše zmíněno, každému pomáhá něco jiného, a proto je možná léčení složitější a zdlouhavější. Nicméně jakmile najdete právě tu věc, která vám pomáhá, máte vyhráno alespoň napůl.

Jak na afty - upravte jídelníček

Co by nemělo chybět ve vašem jídelníčku je určitě cibule. Ta je prospěšná celkovému zdraví, nejen na afty. Zabraňuje zánětlivým látkám, aby se ve vašem těle uvolňovaly. Samozřejmě tak přispívá k zvýšení obranyschopnosti. Tělo se při pravidelné konzumaci cibule dokáže ubránit lépe a jen tak něco vás neporazí. Dobré je také aftu prostě a jednoduše vypálit. Samozřejmě ne, že vezmete oheň a vypalujete, spíše je to přenesený význam. Nechte kousek vaty nasáknout francovkou či jiným velmi silným alkoholem a přiložte kousek vaty na vřídky. Samozřejmě se objevuje palčivá bolest, nicméně vydržte a odstraňte vatu až ve chvíli, kdy už palčivou bolest nepociťujete. I když je to nepříjemné a belmi bolestivé, tímto aftu pravděpodobně pošlete do velmi temných míst a to za trošku bolesti určitě stojí. Dále můžete k léčbě zvolit bylinkové tinktury. Přípravky si můžete koupit v lékárně či si je rovnou vytvořit doma svépomocí. Na afty jsou dobré bylinky jako šalvěj, echinacea, lékořice. Tyto bylinky ponechte v uzavřené láhvi několik hodin, proceďte a pomocí vaty přikládejte na afty. Pivovarské kvasnice je možné také použít a dají se sehnat ve formě tablet, jako doplněk stravy. Jsou vynikající na léčby zánětů, což afty vlastně jsou a taky jsou vhodné jako prevence.

Odstranění aftu laserem

Na afty můžete použít také laser. Ten samozřejmě nedokážete aplikovat sami, ale do zubní ordinace se dostavíte. Zde vám laser působí na aftu a máte tak zaručeno, že do dvou dní zaručeně zmizí. Navíc, je velmi dobře možné, že místo, kde se afty objevují, e odstraní i některé bakterie a je tak velká šance, že se vřídky na onom místě už nikdy nevytvoří, což je určitě pozitivní zpráva. Výsledky laseru jsou velmi pozitivní a dlouhodobé. Navíc v zubní ordinaci vám také lékař může doporučit dobrou značku zubní pasty. Je dobré si proto najít dobrou pastu, které je pro vás ideální. Je dobré na zubní pastě nešetřit. Vhodné je také léčit afty červeným světlem. Červené světlo si můžete pořídit i sami, stojí zhruba tisíc pětset korun a vypadá podobně jako propiska. Červené světlo můžete aplikovat na afty a ty se poté dávají k ústupu.

Recept na domácí ústní vodu

Smíchejte 0,5 dcl vody s polevkovou lžíci jedlé sody a špetkou soli. Tímto proplachujte ústa několikrát denně, afty do tří dnů by měli zmizet a vám se uleví.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články