Jak udělat boudu pro psa

24.10. 2013 • Zvířata 5072x

Lidé si často ke svým domům pořizují zvířata a poměrně běžně se jedná o hlídací psy, kteří mají dávat pozor na to, aby nepřišel do domu nikdo cizí. Ale takový pes nemůže žít celou dobu jen venku, aniž by měl střechu nad hlavou, protože by se to na něm zdravotně určitě hodně podepsalo. Správnou psí boudu ovšem neumí vytvořit v dnešní době každý, a proto si popíšeme základní informace, abyste si mohli doma sami udělat pěknou boudu pro psa. Taková bouda je pro psa základním prvkem jeho pohodlí. 

Obecně se dá tvrdit, že bouda by měla být tak vysoká, aby se v ní pes mohl naprosto bez potíží postavit a tak dlouhá, aby se mohl natáhnout na bok s nataženým krkem a hlavou a ještě i tak široká, aby si pes mohl lehnout s nataženými končetinami. Moc velká bouda by znamenala velkou ztrátu tepla a malá bouda by pro psa představovala poměrně velké nepohodlí. Rozměry psí boudy též závisí na tom, jestli bude se závětřím či takzvanou předsíňkou. Ta je poměrně rozumná s ohledem na tepelné ztráty i z hygienického pohledu. Věnovat byste se měli také otázce tvaru střechy u boudy, která může být klasicky hřebenovitá, plochá nebo zkosená.  Důležitý je i způsob zateplení a je zbytečné připomínat, že bouda by měla mít alespoň dvojitou dobře izolovanou stěnu.

Výběr materiálu

Pro postavení psí boudy se dají využít různé materiály. Ideální volbou bude určitě dřevěná bouda díky svým izolačním vlastnostem a nezávadnosti pro případné psí okusování. Pro vnější opláštění psího příbytku se hodí smrková nebo borová prkna či OSB desky, jež výborným způsobem izolují teplo a také se s nimi docela dobře pracuje. Na vnitřní opláštění se dá použít polystyren. Ovšem v takovém případě je nutné počítat i s druhým pláštěm, respektive vrstvou. Palubky či OSB desky dovedou snášet poměrně velkou zátěž, a proto se skvěle hodí také na podlahu. Jednotlivé desky se k sobě dají přivrtat šroubky s kovovými vingly za pomoci aku vrtačky. Jestliže si budete přát boudu vylepšit po vzhledové stránce, stačí ji natřít nějakou ekologicky nezávadnou barvou. Nejlepší volbou pro střešní krytinu psí boudy bude šindel, který je velmi odolný a většinou splňuje i ta nejpřísnější kritéria na vzhled u majitelů. Na trhu se dají sehnat různobarevné i designově pěkné varianty. Psovi sice na vzhledu boudy záležet nebude, nicméně majitel může mít boudu hezky sladěnou s okolím.

Část psů se na střeše ráda vyhřívá, a proto není vhodné na ní používat plech, protože ten se v teplých letních měsících rozpálí a mohl by domácího mazlíčka popálit. Ostatně i dešťové kapky či kroupy dopadající na plechovou střešní krytinu by mohly psa rozrušovat. Pokud nemá domácí zvíře vhodnou srst, pak je vhodné boudu zateplit ze všech stran. Pro takovou akci bude nejvhodnějším materiálem pěticentimetrová vrstva polystyrenu. Ten nenasakuje vodu, čímž navíc ochraňuje boudu proti hnilobě a plísni. Pes by samozřejmě mohl vrstvu tepelné izolace poměrně jednoduše zničit kousáním a škrábáním, takže se musí ještě pokrýt dalším materiálem. Třeba OSB deskou nebo další vrstvou dřeva. Zateplovací vrstva navíc ubere část vnitřního prostoru boudy, na což se musí dopředu myslet už při navrhování boudy. V zimě se vyplatí na podlahu boudy umístit seno či slámu, protože tento přírodní materiál dobře izoluje a pomáhá s udržením tepla. Do boudy se dá také přidělat závěsná látka přes vchodový otvor, aby zbytečně neunikalo další teplo. Vchodový otvor musí být dostatečně velký, aby jím pes mohl pohodlně projít.

Údržba a umístění

Podobně jako všechny další prostory v domě a jeho okolí, i psí bouda se musí pravidelně čistit. Z toho důvodu se doporučuje ji udělat vyklápěcí na pantech, aby se do boudy dalo lépe dostat. Usnadňuje to také údržbu jako dezinfekce, čištění a sušení. Nejvhodnější místo pro psí boudu se nachází v závětří a spíše ve stinné části zahrady. Slunečný kout sice může na první pohled vypadat mnohem příjemněji, ale obzvlášť v horkých letních měsících se z něj pro psa může stát pravá sauna. Pes navíc má většinou i hlídací úkoly, takže je vhodné jeho boudu umístit na místo, odkud bude mít velice dobrý výhled na celou zahradu i na dům, díky čemuž může hlídat každý pohyb. Může se také stát, že psovi se v boudě nebude chtít přespávat a vůbec ani pobývat. V takovém případě se musíte pokusit být trpěliví a snažte se ho naučit, že bouda je jeho domovem. Bouda by pro psa měla být spojená pouze s kladnými zážitky. 

V okolí nového domova si s ním hrajte, krmte ho a dejte mu do něj jeho zamilované hračky. Pes nesmí cítit, že se v boudě ocitnul za trest. Nejlepší možné období na zvykání vašeho nového psa  na boudy jsou jarní měsíce. Dřevěné prvky instalované na volném prostranství ovšem ohrožují různí škůdci, nicméně se nemusí sahat po nejagresivnějších chemických ochranných látkách. Přírodní materiál nejvíce ohrožuje vlhkost a k ochraně stačí, aby mělo dřevo možnost vysychat. Bouda se dá postavit a připevnit třeba jenom na čtyři obyčejné spalky nebo na podstavce s kovovými patkami. Díky tomu se bude větrat i zespodu.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zvířata'
Tipy na jiné články