Město, které bylo po mnoho let centrem Evropského dění, nyní jakoby stálo opodál a jeho lesk a krásu přehlušila jiná evropská města. Přitom je Vídeň, hlavní město našeho jižního souseda – Rakouska, neustále krásné, silné a překvapující. Může nabídnout mnohé a také něco, co můžete získat jen ve Vídni.
Vídeňská káva, vídeňský valčík, vídeňský řízek anebo dort Sacher. To jsou neprosté ikony hlavního města Rakouska, města s dlouholetou historií a také řadou významných památek. Po léta zde sídlili představitelé Habsburské monarchie a také je Vídeň známá jako centrum světové filharmonie. Působili zde významní skladatelé a hudebníci, mezi jejich jmény se jistě vyjímá Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Franz Schubert, Joseph Haydn, Johann Strauss starší i mladší a mnoho, mnoho dalších.
Pokud plánujete vyrazit do Vídně, pak je vhodné zvolit předvánoční období, protože vídeňské vánoční trhy jsou vyhlášené. Navíc řada cestovních kanceláří u nás se specializuje právě na tyto jednodenní zájezdy, takže se dá cesta jednoduše naplánovat.
Ať pojedete s cestovní kanceláří, či na vlastní pěst, vždy by vaše cesta měla směřovat ke Stephansdomu, tedy katedrále svatého Štěpána, což je dominanta celé Vídně. Také by vaše oko mělo spatřit Schönbrunn, naprosto fascinujícím zámku, jež byl letním sídlem císařské rodiny, zejména pak císařovna Sisi zde trávila většinu svého života ve Vídni. A protože celá Vídeň je poznamenána dlouholetou tradicí císařského sídla, nesmí chybět ani oficiální sídlo habsburské monarchie, tedy Hofburg.
Nádhernou stavbou je také dům Umělecko-historického muzea, sídlící na Maria-Theresien-Platz, nedaleko Hofburgu. K pozastavení si zaslouží i Dům umělců, či palác Vídeňské státní opery, kde se každoročně koná Ples v opeře. Kdo navštíví Vídeň, nesmí vynechat ani návštěvu Belvedere, jak horního, tak dolního, letní sídlo prince Evžena Savojského. Už jen pohled z dálky, stojí za obdiv. Pro milovníky umění je tu Albertina, muzeum umění a současně také světoznámá výstavní galerie. Z muzeí je nutno jmenovat i museum Sigmunda Freuda, rodáka z českého Příbora, jinak rakouského lékaře a zakladatele psychoanalýzy.
Jenže Vídeň není je obdivuhodný skvost, co se týče historie a architektury, ale své si zde užijí i vyznavači zábavy. Světoznámě vyhlášený Präter, u nás známý jako Prátr je nejslavnější rakouský zábavní park, kde dominantou je obří ruské kolo, tedy Riesenrad. Císař Josef II. jej založil v roce 1766 a od té doby funguje prakticky nepřetržitě.
Na své si zde přijdou i gurmáni. Takový pravý a nefalšovaný dort Sacher vám naservírují v restauraci, jež je součástí stejnojmenného hotelu Sacher. Receptura pravého dortu je pečlivě střežena potomky tvůrce, tedy Franze Sachera. Čokoládový dort s meruňkovou marmeládou dokonce způsobil, že lidé z celého světa navštěvují Vídeň, aby tuto slast okusili. Dort je fenomenální nejen svým tajemstvím, ale i chutí, která je překvapující – není typicky sladký, jak by se dalo od jiných dortů očekávat, ale oblíbili si jej i lidé, jež sladkostem příliš nefandí.
A na závěr to důležité – jak se do Vídně dostat. Pakliže cestujete autem, je vhodné zvolit směr Znojmo, Hatě, kde můžete také udělat přestávku k nákupu cenově dostupného zboží, zejména oblečení, anebo pak směr Mikulov. S největší pravděpodobností pojedete po dálnici, proto si na hranicích kupte dálniční známku. Ve Vídni pak budete rychle a snadno, a jestliže nechcete utratit mnoho peněz za parkování, nechejte svůj vůz na záchytných parkovištích na okrajích Vídně, označených jako Park and Ride (P+R), odkud navazuje vídeňská MHD. Zde je nejvhodnější si zakoupit slevovou kartu Vienna Card, kdy můžete cestovat po celé Vídni celých sedmdesát dva hodin.