Zavolali vám z firmy, kde jste nedávno posílal životopis, a vy jste štěstím bez sebe, protože společnost znáte a chcete u ní pracovat už nějakou dobu. Takže div neskáčete metr vysoko. A čím více je tato pozice pro vás důležitá, tím více můžete být nervóznější. Nemějte obavy, vzhledem k tomu, že si vás pozvali na pohovor, tak jste se dostal do dalšího, užšího výběru a tak máte šance vytoužené místo získat. Jen nesmíte podcenit jisté maličkost, kvůli kterým byste neudělili dobrý dojem, a naopak by vás to místo stálo, i když na pozici máte.
Zkrátka musíte udělat dobrý dojem a to i v případě, že jste vystaveni velké stresové situaci. Vy totiž musíte ty lidi, se kterými budete jednat a které s největší pravděpodobností uvidíte poprvé v životě, v poměrně krátké době přesvědčit o tom, že se na dané místo hodíte nejlépe vy. Důležité bude všechno. Nejen váš dokonale zpracovaný životopis, ale také to, jak se budete chovat a také jak budete vypadat. V případě, že chci uspět při hledání zaměstnání, musím se hlásit pouze na pozice, na které mám kvalifikaci. Stěží mne přijmou do nemocnice jako ošetřujícího lékaře na ARO, když nemám ani maturitu. A ani truhláře nemůže dělat člověk, který má třeba i maturitu, ale s prací se dřevem si za žádných okolností nerozumí.
Oděv
Určitě je důležité, co máte na sobě. Ano, přesně podle hesla „šaty dělají člověka“. Tak přesně se dá definovat to, jak zapůsobíte na zcela cizí lidi. Příliš vulgární oblečení zanechá dost špatný dojem, pakliže se nehlásíte na pozici striptérky nebo tak něco. Hluboký výstřih může být, ale pozor, aby to nebylo příliš. Obecně pak platí, že takové žabky, kraťasy i tílka nejsou na pracovní pohovor vhodné oblečení. Také žádné nápisy na triku, nic křiklavého, a určitě jsou passé děravé džíny. V oblečení se musíte cítit sice pohodlně, ale také vypadat vkusně, zejména pokud jde o pozici, kde máte firmu reprezentovat. Také je nezbytné, aby oblečení bylo vkusné, čisté a bez nějakých vaz a děr. Neopomeňte čas věnovat svým botám. Ty musí být čisté a bez vad.
Chování
Dost také na sebe prozradíte podle toho, jak se budete chovat. Je dobré mít sebevědomí, ale nic se nemá přehánět. V žádném případě neuděláte dobrý dojem, pokud budete působit jako osoba, která všechno ví, všechno zná. Každý v něčem plave a v něčem vyniká, takže budete působit neseriózně. Také ani není dobré jen tak mlčky sedět a zírat. Dobré je mít zdravé sebevědomí a s lidmi na pohovoru vést dialog. Pokud někdo mluví, není mu vhodné skákat do řeči, postačí občas pouze přikývnout, určitě budete mít možnost se vyjádřit. Dívejte se lidem, se kterými mluvíte do očí a při prvním setkání, a stejně tak na závěr podejte dotyčnému, nebo dotyčným ruku a pevně ji stiskněte. Ne zas tolik, abyste nezpůsobil bolest, ale také nepodávat ruku jako kus hadru.
Detaily
A na těch hodně záleží. Rozhodně nelžete. Pravda stejně vyjde najevo, takže jen zbytečně ze sebe uděláte hlupáka a ztratíte důvěru. Rozhodně nechoďte pozdě. To je rada nad zlato. Máte-li problém s dochvilností, tak si raději přivstaňte, jeďte dříve a raději si počkejte, než chodit pozdě. Tím uděláte velice špatný dojem a je dost možné že na základě toho vás nevyberou. Pokud máte problém s parkováním, nebo jste se sekli v dopravní zácpě, pak zavolejte a omluvte se. K tomu se dá přihlédnout.
Nemějte v puse žvýkačku, ani bonbon. Když se obáváte vlastního dechu, pak si dejte žvýkačku, ale těsně před pohovorem ji vyndejte. Dbejte i na hygienu, a pokud se potíte, nezapomeňte si vzít deodorant. Dbejte i na čisté zuby a před pohovorem zkontrolujte jejich dokonalý vzhled. Usmívejte se, ale moc to nepřehánějte.