Být pozorným a laskavým hostitelem nemá každý přirozeně v krvi, ale není tak složité se dobrému hostitelství naučit. Snad každý z nás si totiž přeje, aby se k němu hosté pravidelně a rádi vraceli. Právě proto je důležité připravit pro své návštěvy tomu odpovídající pohoštění, stejně jako i prostředí, do kterého je zveme. Není však nutné provádět důkladný úklid před každým večírkem nebo posezením s přáteli u kávy. Není ani třeba utratit půlku výplaty za jídlo či nápoje na občerstvení. Stačí, když se budete držet několika základních rad a pouček, které naleznete níže.
Na co dávat pozor:
- Předem se rozmyslete, v jakém stylu nebo duchu se má večer odvíjet. Také hned dopředu naplánujte, kolik přesně času, peněz a práce na přípravu chcete do večírku skutečně investovat. Sepište si pro sebe seznam hostů a držte se počtu osob, které zvete, i při úvahách, kam koho usadit, kolik jídla nakoupit, kolik připravit nádobí a podobně.
- Zapátrejte v paměti, nakolik své hosty znáte. Není náhodou některý z nich vegetarián? Nebo netrpí někdo alergií na lepek, na laktózu? Měli byste vždy mít v záloze i malé množství jiného občerstvení, než chystáte pro všechny ostatní. Není snad nic horšího než uspořádat pizza party a pozvat na ni alergika na lepek či vegetariána lákat na masové hody na grilu.
- Zvažte, zda pro vás není vhodnější nakoupit papírové talíře, talířky, misky či kelímky. K dostání jsou i tytéž v plastovém provedení. Seženete je i v mnoha barevných podobách (včetně těch narozeninových, novoročních, valentýnských a podobně), a proto určitě najdete i ty své „pravé ořechové“. Vyvarujete se tím mytí plného dřezu špinavého nádobí, akutního nedostatku toho čistého a v neposlední řadě i nebezpečí střepů. Vaši hosté se naopak nebudou obávat s talířky manipulovat a ani je nestihnou výčitky svědomí v případě, že by rozbili nějaké porcelánové nádobí.
- Nezapomeňte na dostatečné množství papírových ubrousků, které pravidelně rozmístíte po stolech. V případě většího večírku můžete ubrousky položit i na okenní parapety, barové stolečky, knihovny a podobně – to pro případ, aby byl ihned po ruce v případě nutné potřeby. Na větších večírcích se totiž jen zřídka sedí stále kolem stolu.
- V případě, že servírujete i hotové pokrmy, například večeři, stůl by měl být určitě vybaven slánkou a pepřenkou, případně i dalšími pochutinami jako je olivový olej, sójová omáčka, chilli a tak dále. Samozřejmě vždy dle toho, jaké menu podáváte.
- Soustřeďte se v daný večer pouze na dva až tři druhy alkoholu, kterého zajistíte velké množství. Zbytek pak mohou doplnit i výběrové nápoje nakoupené v malém množství (například jen po jedné lahvi), ale mějte tento artikl pouze na chuť. Vyhnete díky tomu nepříjemnostem vzniklým z míchání různých druhů alkoholu, které hostům jednak neudělá dobře a jednak je mnohem rychleji opije. Pokud máte vysedávat v hospodě či restauraci, pak nadměrné pití není váš problém. U vás doma ale hosty zpité pod obraz určitě nechcete.
- Podávejte ale i dostatek nealkoholických nápojů, které umístíte hostům více na oči nebo více „pod ruku“ než ty alkoholické. Alkohol, který to vyloženě nezkazí, míchejte hostům s ledem. Nebojte, oni neprokouknou, proč tak činíte a naopak ocení to, že jste pro ně led připravili.
- Postarejte se o to, aby se každý z návštěvníků měl jak dostat domů. Zeptejte se na to, kdo je ten večer řidič ještě před tím, než zahájíte večer přípitkem (pokud to máte v plánu). Pro všechny případy si zjistěte kontakt na případné přivolání taxi služby. Vy pijte vždy s rozumem, musíte být pánem situace v případě nějakých problémů. Pokud chcete některé hosty nechat přenocovat u sebe doma, volte rozumě. Takovými osobami by měli být ti největší a nejdůvěrnější přátelé, kteří vám prominou, že necháte úklid na ráno, nebo strpí čas beze spánku až do odchodu posledního hosta.
- Předem ze svého bytu ukliďte vystavené vzácné předměty jako jsou například vázy, broušené sklo, památky z cest, keramika a podobně. Určitě jim bude na jeden večer lépe v bezpečí krabice a vaši hosté se jistě nebudou pobuřovat nad tím, jak strohou máte doma výzdobu. Stáhněte také ze stolů své oblíbené ubrusy a raději použijte jednorázové papírové nebo igelitové. Litovat toho určitě nebudete.
- Nejde-li přímo o seznamovací párty s účelem poznat se každý s každým, raději nemíchejte různé hosty mezi sebou. Kolektivy, které se dobře znají, se totiž zabaví nejlépe a často ani nepotřebují někoho dalšího ke spokojenému večeru. Také nemůžete očekávat, že si menšina, která zbylý sobě dobře známý kolektiv nezná, odnese stejně kvalitní zážitek jako zbylí účastníci. Výjimkou u takových událostí jsou svatby, kde se příval neznámých tváří pochopitelně očekává a předem se s ním počítá.
- Dobrým hostitelem se nestává jen ten, kdo nachystá dobré pohoštění, ale i ten, kdo dovede své hosty dobře a vtipně zabavit. Buďte proto kreativní a vymyslete nějakou zajímavou náplň večera či alespoň stylizaci. Nebojte se ani masek, převleků či stylových dekorací! Však to znáte – může jít o mafia styl, o karneval, o western. Můžete navíc předem i rozdat tematické pozvánky. Hosté je za prvé zcela jistě ocení, za druhé díky nim budou vědět, jak se na večer ve vašem podání co nejlépe připravit. Dejte však pozor na to, aby zvolený styl nebyl pro někoho pobuřující nebo dokonce nepříjemný. Zvažte, jestli skutečně všichni budou potěšení, pokud jim vymyslíte třeba kankánový večírek nebo travesti show...
Závěrem ještě poučení: nezapomínejte, že skvělý hostitel se umí výborně přizpůsobovat nastalým situacím, pozorně naslouchat svým hostům, plnit jejich přání a předvídat či odtušit, co jim zrovna schází. Hostiteli ale nesmí chybět ani asertivita na zvolání rázného „NE“!. Pořád jste pánem svého domu a ubírá-li se večer nebo zábava směrem, s kterým nesouhlasíte, máte nejvyšší právo proti tomu zakročit.