Jak předejít rakovině prsu

15.12. 2013 • Zdraví 2595x

Žádný člověk nemá rád nemoci. Některé choroby jsou vážnější, zatímco jiné jenom obtěžují a znepříjemňují život. Mezi nejzávažnější onemocnění současné doby patří rakovina. Existuje celá řada různých typů rakoviny. Rakovina prsu  je jedním z nich a jedná se o zákeřné onemocnění, které v drtivé většině případů postihuje ženskou populaci. 

Rakovina prsu může vést k odstranění prsní tkáně, nebo dokonce k smrti. Dá se vůbec najít nějaký způsob prevence rakoviny prsu a předcházení této nemoci? To se pokusíme ozřejmit v tomto článku. Pokud vás tato tematika zajímá, pak se pohodlně usaďte a čtěte další řádky.

Méně červeného masa a dítě před třicítkou

Rakovina prsu, stejně jako většina dalších nemocí, má celou řadu rizikových spouštěčů, jimiž se dá zdravým životním stylem poměrně jednoduše předcházet. Jestliže budete rady dodržovat, pak budete mít čisté svědomí, že jste pro sebe a svoje zdraví udělaly maximum. Měly byste omezit konzumaci červeného masa, protože to zdvojnásobuje pravděpodobnost rozvoje této zákeřné choroby. To dokazuje studie z Harvard Medical School, do níž se zapojilo devadesát tisíc žen. Červené maso v sobě obsahuje aminokyseliny, jež stimulují inzulín a právě zvýšení jeho hladiny má často spojitost se vznikem rakoviny prsu. A jaké potraviny patří v tomto případě mezi rizikové? Určitě uzeniny jako šunka a různé druhy salámů. V těch je navíc obsažen také rakovinotvorný dusičnan sodný. 

Další důležitý bod je založení rodiny před třicátým rokem věku. Současná doba oddaluje první porody daleko po třicítce, což není pro ženské tělo úplně ideální. S rakovinou prsu se velice častou musejí smiřovat hlavně ženy, jež svého prvního potomka porodily až po třicátých narozeninách, či nemají žádné děti. Pro ženské tělo je naprosto přirozené, že otěhotní alespoň jednou před třicátým rokem a riziko se ještě snižuje úměrně nižšímu věku. Přední odborníci si myslí, že důvodem je omezení menstruačních cyklů porodem ve věku, kdy je žena biologicky připravená na dítě.

Pohyb základem zdraví stejně jako vhodná strava

Také zdravý pohyb je dobrou prevencí. Cvičení, kromě dalších pozitivních efektů, snižuje také riziko vzniku rakoviny prsu. Odborníci se pouze nedokážou shodnout kolik pohybu a jak moc intenzivního, pro prevenci dostačuje. Jedna ze studií tvrdí, že svižnou chůzi v rozmezí jedné hodiny a půl až dvou a půl hodin týdně se dá snížit riziko vzniku rakoviny prsu až o osmnáct procent. Samozřejmě se dá říci, že čím více a častěji budete chodit, tím lépe pro váš organismus. Také je doporučeno cvičit tři čtvrtě hodiny až hodinu pět dní v týdnu. 

Vyplatí se také používání olivového oleje. Stačí každé připravované jídlo zakápnout kvalitním panenským olivovým olejem, čímž se dá bojovat proti rakovině prsu, protože španělští vědci objevili, že látky v za studena lisovaném oleji brání rakovinotvornému bujení buněk a ochraňují před napadením DNA, takže rakovina se nebude moci zapsat do genetických informací. Doporučuje se deset lžiček kvalitního extra panenského olivového oleje denně.  Také se vyplatí zhubnout, protože zhruba třetina případů rakoviny prsu má svůj původ v obezitě. I pití alkoholických nápojů je pro rakovinu prsu závažným rizikovým faktorem. Ženy, jež si každý den dají skleničku alkoholu, zvyšují možnost rozvoje rakoviny prsu takřka dvojnásobně oproti ženám, které se alkoholu úplně vyhýbají.

Hormony a antioxidanty

Další rada navazuje na otěhotnění. Jakmile totiž máte potomka, měly byste ho kojit co nejdéle, protože vědecké studie prokázaly, že kojení rapidně snižuje riziko vzniku rakoviny prsu, obzvlášť v případě, že své dítě krmíte přirozeně aspoň do roku a půl a ideálně do dvou let. Zde je důvodem omezení menstruačních cyklů. Riziko se snižuje přibližně o čtyři procenta za každý rok, který žena kojila. Ženy užívající hormonální antikoncepci také mají podle výzkumů blíže ke vzniku rakoviny prsu. Některé výzkumy prokázaly, že ženy, jež antikoncepci nepoužívaly více než deset roků, omezily výskyt rakoviny na minimum. 

Určitě se vyplatí na toto téma pohovořit se svým ošetřujícím lékařem a o dalších možnostech ochrany, mezi něž se řadí třeba nitroděložní tělíska. Zbytečně v sobě také neduste rozčílení, protože není zdravé v sobě napětí dusit. Stálý stres a nedobrý psychický stav je velice účinný spouštěč nádorových onemocnění. Z toho důvodu byste se měly snažit jakýkoliv problém vyřešit rychle a také si dopřát nějakou relaxaci. Také se snažte do organismu dostávat dostatečné množství antioxidantů v jejich přirozené podobě. Vyplatí se dostávat do těla vitamíny C a E, provitamin A a antioxidační enzymy jako selen nebo zinek. Právě provitamin A dovede ve své přírodní podobě zvrátit přednádorové změny a zastavit proces rakovinného bujení. Určitě se vyplatí jíst hodně syrové zeleniny.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články