Jak zrychlit metabolismus

05.10. 2014 • Zdraví 2621x

Proces látkové výměny (metabolismus) musí v lidském těle probíhat bez sebemenších obtíží a to především pro dobrý zdravotní stav organismu. Pro hubnutí je správné fungování procesu trávení zásadní. Ovšem metabolismus nemusí vždy řádně fungovat. Důsledky mohou být dány geneticky nebo nějakou nemocí. V současnosti jsou hojnou příčinou nesprávné stravovací zvyky, nevhodná strava aj. Vše to má za následek pomalý chod metabolismu a potíže s trávením. Jestli vás metabolismus trápí, obtížně se vám budou shazovat kilogramy. Látkovou výměnu je ovšem možné poupravit za pomoci snadných návyků. Tyto zvyky jsou prospěšné pro celkové zdraví organismu a jistě tuto skutečnost přivítáte.

Pravidelná snídaně je základ

Metabolismus funguje nonstop, tudíž potřebuje jistý přísun látek. Tyto látky zachovávají chod organismu. Snídaně je nejdůležitější jídlo celého dne. Slýchám to ze všech stran a je tomu skutečně tak. Denně po probuzení metabolismus funguje, ovšem šnečím tempem. Od posledního chodu uteklo přes 8 hodin, což se jeví jako tempo hladové. Jelikož se organismus snaží ušetřit nutnou energii tak je tempo pomalé. Je proto nutné dopřát si zdravou a energií překypující snídani – procesy v těle se zrychlí a snáze se začnou spalovat tuky. Plusem je, že přestanete být stále hladoví a ve večerních hodinách ustanou návštěvy ledničky (jak tomu bylo kdysi).  Snídaně by měla být především zdravá – např. jogurt a cereálie. Vyvarujte se uzenině (párky, salámy), bagetám s majonézou apod.

Čaj

Součástí našeho pitného režimu by měl být také zelený čaj . Zelený čaj je přírodní zdroj kofeinu – větší měrou (než jiné nápoje) povzbuzuje metabolismus, CNS (centrální nervovou soustavu), frekvenci tepu a dýchání. Navíc je čaj  příjemným osvěžením mysli.

Voda

Denně je pro metabolismus vhodné vypít pár skleniček čisté a studené vody – větší úbytek kalorií, rychlejší chod látkové výměny. Doporučuje se za den vypít min. 2 – 3 l tekutin (kromě polévky a kávy). Dobré je střídat neochucené vody s ochucenými a s čaji. Vyhnout byste se měli popíjení sladkých perlivých nápojů. Jistěže si jednou za čas můžete dopřát sklenku tohoto druhu nápoje, ale ať tomu tak není denně.

Přírodní potraviny

Přírodní suroviny by měly tvořit převážnou část vašeho jídelníčku. Jedná se především o nechemicky pěstované nebo jiným způsobem zpracované produkty – ovoce, zelenina. Suroviny, upravené průmyslově, obsahují (v min. míře) pesticidy a chemické látky. I takové minimální množství těchto látek však může negativně působit na látkovou výměnu.

Cvičení obecně

Aby metabolismus fungoval správně a hlavně rychle, je vhodné věnovat se nějaké fyzické aktivitě. Rozhýbání těla dochází i k rozhýbání metabolismu a vaše trávení tím bude probíhat daleko rychleji. Cvičte usilovně a v krátkých intervalech. Docílíte tím nejen rozběhnutí metabolismu, ale také zlepšíte svou fyzickou kondici. Plánujete – li shodit přebytečná kila, právě pohyb je nedílnou a zásadní součástí.

Zásadní je i otázka stravování. Pro látkovou výměnu je hlavní co, kdy a jak jíte. Ideální je jíst pravidelně malé porce alespoň 5x za den + dostatečné množství tekutin. Jezte v klidu a každé sousto řádně rozžvýkejte. Při jídle nepospíchejte – vymezte si na něj čas. Během jídla se soustřeďte pouze na samotné jídlo – nečtěte, nepracujte. Doporučený scénář tedy zní – bohatá snídaně, svačina (ovoce), oběd, svačina (zelenina, jogurt), lehká večeře.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články