Jak zvládnout návštěvu - etiketa

21.12. 2013 • Rodina 10010x

S etiketou už se během života setkal asi každý, ale ne vždycky přesně víme, co by se mělo dělat. Etiketa se dá označit jako určitá přijatá a dohodnutá pravidla, jež jsou takovým návodem pro zachování etických norem společnosti. Jde o souhrn společenských zvyklostí, jež člověka chrání před společenským trapasem. I během obyčejné návštěvy by se měla dodržovat určitá etiketa.

Základy etikety u návštěv

Jakmile přijdou nějací hosté na návštěvu, měli by se přijmout srdečně. A nezáleží přitom vůbec jestli byli hosté dopředu ohlášení nebo ne. Navštěvování probíhá mezi příbuznými, přáteli a známými z důvodu příjemně strávených chvil, projevení pozornosti nebo nějaké oslavy. Pozvání může být formálně za pomoci dopisu, nebo neformálně, což se dá provést telefonicky, osobně nebo také písemně. Během pozvání je velice důležité hostovi oznámit, za jakým účelem je zván na návštěvu, kdy je očekáván a kde se bude návštěva konat, pokud se jedná o neobvyklejší místo. 

Pokud je to nutné, pak by mělo také být oznámeno, jaké oblečení si na sebe host má vzít, protože se může jednat o slavnostní večeři, ale také grilování v přítomnosti domácích zvířat, takže se od sebe mohou lišit požadavky na oblečení. Důležité je pozvat návštěvu včas, aby se pozvaní lidé měli možnost dostatečně na návštěvu připravit a případně získat volno ze zaměstnání. Z druhé strany pohledu je potřeba odpovědět na pozvání odpovídající formou, což znamená na písemné pozvání by se mělo odpovědět opět písemně. Zavčasu by pozvaný měl dát vědět, jestli pozvání přijímá. V případě, že host musí ze závažných důvodů svojí účast odřeknout na poslední chvíli, pak by se měl náležitě omluvit a ukázat lítost. Pozvání na společenskou událost by se z hlediska etikety mělo v nejbližší vhodné příležitosti oplatit.

Povinnosti hostitele

Každý hostitel má určité povinnosti vůči svým hostům, které by měl vyplnit. Jestliže jste tedy hostiteli, měli byste dopředu připravit veškeré potřebné věci jako potraviny, pití, společenské hry apod. Ale to samozřejmě není všechno, měli byste se také připravit po psychické stránce a dobře se na návštěvu naladit. Pokud se rozhodnete hosty vítat, pak by měli poznat, že je opravdu rádi vidíte a že vás návštěva potěšila. I v případě, že návštěva nebyla ohlášena, měli byste jí přivítat srdečně. Pouze v případě, že návštěva nedorazila vhod, tak je možné se omluvit a taktně naznačit, že nemáte dostatek času. I v domácím prostředí by se ohlášená návštěva měla přijímat ve společenském oblečení. Podle etikety není správné návštěvu nutit k přezouvání, nicméně valná většina hostů se dobrovolně přezuje do čistých a pohodlných přezůvek. Host se musí přivítat ihned u dveří a potom uvést do bytu či domu.

Při přivítání se podává ruka a jako první by měla zdravit hostitelka příchozí ženu, poté muže a poté se s příchozí dvojicí zdraví také hostitel. Jestliže už jsou na návštěvě přítomní jiné hosté a neznají nově příchozí, musí hostitel hosty navzájem představit. Z pohledu hosta je nutné poznamenat, že ti se mohou posadit až potom, co se posadí hostitelka. Jestliže do místnosti přichází více hostů najednou, pak se dodržuje pořadí společenské významnosti. Hostitelka vchází do místnosti jako poslední z žen a hostitel přichází jako úplně poslední. Návštěvy by se neměly nutit do jídla či pití a už vůbec ne do konzumace alkoholu. Stačí je decentně pobídnout. Hostitelé by se měli starat o veškerou zábavu a neměli by nechat bavit se hosty bez nich. Všichni hosté by měli dostat stejnou pozornost a péči. Během návštěvy není vhodné sledovat televizi nebo si číst. Domácí by měli mít dostatečný výběr nápojů a občerstvení. Také se může hodit vyhrazený dobře větratelný prostor pro kuřáky. Dopředu byste také měli vědět, jestli nemají hosté nějaké speciální stravovací návyky.  Pakliže pozvete hosty k jídelnímu stolu, měli byste ho zvládnout dobře prostřít a upravit. Hosti se nesmí při odchodu zbytečně zdržovat a nemělo by se jim bránit v odchodu. V případě, že se naopak hosti k odchodu nemají, můžete jim opět taktně naznačit, že už je pozdní hodina a že máte ještě další program. S každým z hostů byste se měli při odchodu rozloučit zvlášť a doprovodit ho k východu z bytu či domu.

Povinnosti návštěvy

Hosté by měli na návštěvu přicházet s úsměvem a v dobrém rozpoložení. Na domluvenou a ohlášenou návštěvu by se mělo za každých okolností přijít v pravý čas, toleruje se maximálně patnáctiminutové zpoždění. Není vhodné chodit dříve. Také se nehodí chodit bez ohlášení v nevhodnou dobu, protože to je poměrně nezdvořilé. Vhodná není doba oběda nebo večeře, ani pozdní večerní hodiny. Dopředu se také s hostiteli musíte domluvit, jestli s sebou na návštěvu můžete vzít svoje potomky. Na návštěvu by se neměl brát domácí mazlíček, který se může vzít pouze v případě, že si ho hostitel výslovně vyžádá. Ihned po příchodu se musí pozdravit a do bytu vstoupit až po pozvání hostitele. 

Na výzvu by se měla odložit vrchní část oděvu. Host by s sebou na návštěvu měl přinést vhodný dárek. Platí pravidlo, že čím méně hostitele znáte, tím by měl být dar méně osobní. Obdarovaný člověk by měl dárek vždycky hned rozbalit a projevit radost jako projev zdvořilosti a též neuškodí dík. Je vhodné také pozdravit i neznámé lidi a počkat na to, až budete vzájemně představeni. Host by měl přijmout občerstvení bez zbytečných rozpaků a neměl by se nechat několikrát pobízet či snad dokonce přemlouvat. Návštěvu vždy zahajuje hostitel, ale ukončuje ji host, který by si měl uvědomit, kdy je dobré odejít. Délka návštěvy se může různit, ale ideální doba je mezi dvěma až třemi hodinami. Určitě se nehodí odcházet ihned po jídle. Je totálně nevhodné odcházet bez rozloučení s kýmkoliv. Při odchodu by se mělo poděkovat za pohoštění, pozvánku či příjemně strávenou dobu.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rodina'
Tipy na jiné články