Přijít o Občanský průkaz, ať při odcizení, tak ztracení, je vždy nepříjemné. Nejen, že v danou chvíli, kdy o tento hlavní průkaz totožnosti, přijdete, tak jak naschvál zrovna potřebujete řešit situaci, u které právě „občanku“ potřebujete, ale také to, co vše musíte vyřizovat.
I když běhání po úřadech a vysvětlování, kde a jak jste asi o Občanský průkaz přišli, není nic příjemného, musíte tak učinit co nejdříve. Zvláště při odcizení. Pokud si někdo na váš ztracený doklad vyřídí půjčku, či cokoli jiného, budete mít o kopu práce navíc. Čím dříve ztrátu nebo odcizení nahlásíte, tím pro vás lépe a dříve se zbavíte nepříjemných starostí. Ztrátu nelze donekonečna odsouvat, stejně to jednou musíte udělat.
Ze statik vyplývá, že lidé neradi řeší to, co sami netuší, jak řešit mají. Jednoduše z toho mají strach, obavu z neočekávaného. Nevědí, co je čeká a na co se mají připravit. Proto se snaží takovým úkolům vyhýbat, odsouvat je a nacházet důvody, proč řešení odložit na jindy. Je to zkrátka lidské. Nicméně není potřeba se podobných situací zvláště obávat, Policie ČR i Městské či Obecní úřady podobnou situaci řeší téměř denně, a že občané netuší, jak mají postupovat, je pro ně celkem běžné.
Co je potřeba
Jakmile víte, že svůj doklad totožnosti nemáte, ihned vezměte svůj rodný list, a v co nejbližším možném termínu vyběhněte směr úřad. Mějte také připravenou, pro jistotu pasovou fotografii. Je dost možné, že si vás na nové Občanské průkazy budou fotit úředníci osobně, nicméně ne všude se setkáte s tímto systémem.
Jak oznámit ztrátu
První, co musíte udělat je nahlásit ztrátu na příslušném Obecním úřadě, dle místa svého bydliště. Voláním na Policii ČR si ušetřete čas, protože stejně budete muset informaci o ztrátě oznámit na úřadě. Na policejní služebnu volejte jen v případě odcizení a to také z toho důvodu, neboť se většinou děje i s jinými doklady a věcmi. Nejsou tak časté případy, kdy vám někdo odcizí pouze Občanský průkaz, ale běžně celou peněženku i s doklady.
Ztracený doklad, je neplatný doklad
Ale zpět na příslušný úřad, kde musíte vyhledat odbor evidence obyvatel a osobních dokladů. V malých obcích tento odbor mají většinou pod matrikou. Při oznámení uvádíte, jak jste o Občanský průkaz přišli a také kde. V tu chvíli, kdy ztráta průkazu oznámena, také ztrácí „občanka“ svoji platnost. Nemálo lidem se již stalo, že jakmile nenalezený doklad ohlásili jako ztracený, poté jej našli. Pokud se tak stane, musíte jej odevzdat a rozhodně na něj nic nevyřizovat, protože to by se jednalo o jistý přestupek proti zákonům České republiky. Navíc je v tu chvíli zaznamenám v databázi neplatných občanských průkazů.
Náhradní doklad
Po tom, co oznámíte odcizení či ztrátu občanského průkazu, je vám ihned vystaveno potvrzení o občanském průkazu, které po dobu vyřizování slouží jako doklad totožnosti a navíc je to vstupenka k tomu, abyste si mohli zažádat o doklad nový. Máte na to celkem patnáct dní, nicméně proč chodit na jedno místo dvakrát, udělejte to ideálně hned.
Žádost o doklad
V danou chvíli tedy můžete požádat o vydání občanského průkazu na evidenci hybatel a osobních dokladů. K žádosti je potřeba také originál, či ověřená kopie rodného listu, jednu pasovou fotografii a uhradit správní poplatek, jenž činí sto korun českých. Do třiceti dnů vám stát vydá nový občanský průkaz, ale praxe obvykle mluví o dvou týdnech. Většinou vám to také tak oznámí na příslušném úřadu, kde jste si žádost o vydání podávali a vy tudíž víte, kdy si máte přijít nový průkaz totožnosti vyzvednout. Bohužel, může se stát, že vám paní slíbí vydání do čtrnácti dnů, ale když si pro něj přijdete, ještě nebude hotov. Něco se mohlo pozdržet, a protože zatím nemají úřady povinnost informovat o stavů věcí občany, musí si každý tyto termíny hlídat sám.