Jak sestavit počítač

01.11. 2013 • Počítače 4652x

Někteří lidé si koupí již hotový stolní počítač a mají vystaráno. Někdo se ovšem může rozhodnout, že si sestaví vlastní počítač za pomoci jednotlivých součástek, které ve výsledku mohou vytvořit zajímavý celek. Ne každý člověk ovšem disponuje schopnostmi a vědomostmi, aby si vlastí počítač mohl sestavit, a proto přinášíme menší návod, abyste si také mohli vyzkoušet sestavení počítače na vlastní pěst.

Bezpečnost práce

Jak si tedy takový stolní počítač sestavit? Nejprve se musíte zaměřit na výběr jednotlivých komponent podle toho, co si vlastně od počítače představujete za výkony. Jednotlivé součástky budou nejspíš levnější než pořízení kompletně sestaveného počítače. Stavba počítače v zásadě není složitou operací, nicméně ještě pořád můžete zkazit dostatek věcí na to, aby následně PC nefungovalo. Čistě teoreticky by počítače mohl dávat dohromady pouze člověk, jenž zdárně složil zkoušku z vyhlášky číslo 50, což je zkouška o bezpečnosti při zacházení s elektrickými zařízeními. Ale ani pokud takovou zkoušku z vyhlášky nemáte, nic se neděje a nikdo vám v sestavování počítače bránit nebude. 

Všechno, co budete následně při sestavování dělat, však berete na vlastní zodpovědnost a jste také zodpovědní za bezpečnost všech, kdo budou s vámi složeným počítačem pracovat. Počítač pracuje s určitým napětím, s nímž byste rozhodněte neměli přijít do přímého kontaktu. Základním pravidlem tedy je bezpečnost, tudíž se určitě nešťourejte v počítači zapnutém v elektrické zásuvce. Nebezpečná pro počítač může být také statická elektřina, která vznikne třením dvou elektrostatických materiálů a dovede v některých případech klidně i zlikvidovat hardware. Z toho důvodu byste neměli otírat komponenty hadrem. Pro montáž počítače a manipulaci s jeho součástmi byste si měli na sebe vzít antistatické rukavice.

Před sestavováním

V případě sestavování počítače svépomocí budete potřebovat samozřejmě všechny podstatné komponenty, aby byla sestava funkční. Nutný je procesor, základní deska, operační paměť, grafická karta, napájecí zdroj, počítačová skříň, pevný disk, kabeláž, chladiče a ventilátory. Volitelnou součástí je optická mechanika, kterou sice počítač nemusí ke svému běhu mít, ale jedná se o naprosto standardní vybavení počítačů. Jestliže všechny zmíněné komponenty máte připravené, můžete začít se stavbou počítače. Samozřejmě si k počítači ještě můžete dokoupit různé přídavné karty, čtečku paměťových karet a podobné věci. Před stavbou byste si ještě měli zjistit, jestli u sebe máte veškeré potřebné nářadí. Většinou si vystačíte s vhodným křížovým šroubovákem. 

Po objednání jednotlivých počítačových komponent k vám budou postupně přicházet v baleních a krabicích. Ty by se neměly vyhazovat, protože se mohou hodit při reklamaci v případě záruční závady. Rozhodně byste si také měli schovat doklad o zakoupení předmětu. Jednotlivá balení si dopředu důsledně prohlédněte. U počítačové skříně se nachází spojovací materiál, jenž se bude hodit ke stavbě sestavy. U počítačového zdroje pak většinou bývá spojovací materiál k němu a napájecí kabel počítače, popřípadě další příslušenství. U základní desky může být alespoň sada základních datových kabelů, médium s ovladači a manuál, jenž byste si měli důkladně pročíst v případě, že počítač sestavujete úplně poprvé. U grafické karty se dají najít redukce, ovladače a někdy také napájecí redukční kabely.

Samotné sestavování

Počítač by se měl určitě sestavovat v čistém prostředí, kde bude dostatečné množství místa a světla. Jako první udělejte vybalení jednotlivých komponent a všechny je zkontrolujte. Poté si je umístěte na nedaleké místo nejlépe v takovém pořadí, v jakém je budete potřebovat použít. Až si zkontrolujete, že máte po ruce všechno potřebné, můžete začít se sestavováním. Na úvod začněte s počítačovou skříni. Jelikož je na trhu více druhů a velikostí, mohou se od sebe lišit přístupy do nich, nicméně základní principy zůstávají stejné pořád. Nejprve potřebujete odmontovat oba boční kryty, což by neměla být vůbec složitá záležitost. Vyskytovat by se na krytech měly přibližně dva až tři šroubky, které se dají povolit ručně. Šroubovák už ale bude zapotřebí na namontování základní desky do skříně. Základní deska v žádném případě nesmí ležet plech na plechu. 

Většina skříní má vzadu, kde se nachází výstupy desky, krycí plech, jenž se musí vyjmout před samotnou montáží desky. Jestliže to jen trochu prostorové podmínky ve skříni dovolují, dá se do skříně namontovat i počítačový zdroj. Ve většině případů se ovšem kvůli prostoru k montáži osazuje zdroj až na poslední chvíli, třeba před osazením chladiče na procesor. Montáž počítačového napájecího zdroje není vůbec složitá. Vzadu na zadní straně skříně se většinou nalézají čtyři jistící šroubky, jichž se dá všech využít. Kvalitní zdroje mají ve vybavení také antivibrační podložky. Umístění zdroje se vždy může lišit v závislosti na koncepci skříně. Dále následuje montování citlivějších součástek. Pozornost byste měli upnout k základní desce a procesoru. U nich se dají využít hned dva způsoby. Základní deska se dá namontovat do skříně a poté osadit procesor, nebo přesně naopak. V zásadě na pořadí nezáleží.

Základní deska je na antistatickém materiálu, který by se měl většinou dodávat v rámci balení společně s deskou. Instalace procesoru je poměrně snadná. Stačí odemknou zámek na základní desce a odstranit kryty, abyste se mohli dostat k patici. Tam se musíte přesvědčit, jestli snad něco montáži vhodného procesoru něco nebrání. Připravený procesor poté jednoduše umístěte do patice takovým způsobe, jak naznačuje šipka, výřez či nějaké podobné značení od výrobce. Procesor se v podstatě nedá umístit špatně, protože jinak byste ho na místo k tomu určené museli dostávat za použití hrubé síly. Před uzamčením procesoru se ještě raději podívejte, jestli všechno sedí, jak by mělo, aby při zamykání nedošlo k poškození. Na některých deskách jsou zámky trošku tužší, ale jakmile sedí procesor, mělo by všechno být ok. Nic by se nemělo dělat za použití větší síly. Před montáží základní desky do zadního panelu si namontujte příslušný krycí plech, který se nachází u každé základní desky. Ještě před tím z něho musíte odstranit případné krycí plíšky, aby se tam poté daly dostat všechny výstupy. Připravená základní deska se musí opatrně umístit do skříně. Měla by se umisťovat relativně lehce, zadní plech sice možná bude trochu odporovat, ale s mírným zatlačením se musí utáhnout první šroubky. Těch je tam poměrně dost a měly by se určitě utáhnout všechny.

Základní deska už se nachází v počítači, čímž si můžete lehce oddechnout, protože to byla asi nejnáročnější část sestavování počítače. Dále se může do skříně montovat čtečka paměťových karet nebo optická mechanika. Jejich montáž není složitá a většinou ani nebude zapotřebí šroubovák. Optická mechanika i čtečka karet se montuje zasunutím zepředu skříně do montážní šachty na správné místo. Vše se musí patřičně upevnit a můžete začít s přidáním pevném disku. Ten se většinou umisťuje do speciálního koše na pevné disky. Po montáži pevného disku už máte v počítači všechno důležité. Poté pokračujte rozváděním kabeláže, osazením chladiče a dalších komponent. Zde se musí postupovat podle prostorových možností ve skříni a podle velikost chladiče. Nelze tedy dopředu říci, jak by měl přesně postup na tomto místě vypadat. Je určitě nutné zapojit dobře všechny konektory, jinak by nemusely některé věci fungovat. Většinou se umisťují napájecí kabely od zdroje do desky, aby co nejméně vadily a daly se skrýt. Poté se osazuje chladič na procesor. Ten se odlišuje podle patice a způsob montáže musí být uvedený na návodu od chladiče. 

Opět platí zásada, že by nic nemělo jít za použití hrubé síly. Připojit se musí napájení a propojit se musí pevný disk s optickou mechanikou. Pak se připojují další prvky na desku - USB, zadní brikety, přední výstupy aj. Rozhodně se do desky a do řízení otáček nesmí zapomenout napojit a zapojit veškeré chladiče. K posledním prvkům patří paměťové moduly, které se nedají osadit jiným způsobem než správným. Moduly totiž musí do slotů zapadnout. Zámky na konci slotů odemkněte a paměťový modul osaďte tím způsobem, že výřez na slotové straně bude odpovídat výřezu ve slotu a paměťový modul zatlačte společně se zapadnutím zámků. Na samém konci procesu se osazuje grafická karta a další rozšiřující karty jako třeba zvuková.

Jakmile všechny předešlé činnosti zdárně zvládnete, máte už skoro vyhráno. Následuje totiž už jenom kontrola odvedené práce, poklizení zbytků a upravení vyčnívajících kabelů. Rozhodně se vyplatí ověřit, zdali máte správně zapojeny všechny datové a napájecí konektory. Když máte všechno zkontrolované, můžete zkusit zavřít skříň a připojit všechna potřebná externí zařízení. K fungování stolního počítače bude zapotřebí monitor, klávesnice a myš. Pak se musí zapojit PC do elektrické sítě a spustit. V ideálním případě se počítač rozběhne a naskočí příprava na instalaci systému. Jestliže něco nefunguje, musíte si po sobě všechno zkontrolovat. Při správném fungování počítače si můžete gratulovat, že jste si dokázali sami sestavit PC.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Počítače'
Tipy na jiné články