Jak připravit interiér na malování

26.10. 2013 • Bydlení 4480x

Každý interiér čas od času potřebuje vymalovat. Můžete malovat bílou barvou, nebo různými moderními barvami, ale pokaždé je potřeba si připravit interiér na to, že se vůbec bude malovat. Nikdo totiž určitě nechce, aby mu kapala čerstvě použitá barva na starožitnou skříň nebo třeba televizi. Jak tedy připravit interiér na malování? O tom se pokusíme něco napsat na příštích několika řádcích, kde by se čtenáři měli dozvědět několik zajímavých rad, které možná v praxi velice uvítají. Mnoho lidí totiž rádo odsouvá termín malování interiéru na pozdější dobu, protože se obává dlouhé přípravy a složitého úklidu v souvislosti s malováním. 

Více času než samotné malování často zabere důkladná příprava a uklízení. Na samotném malování interiérů opravdu v podstatě nic složitého nehledejte, stačí si pečlivě nachystat pokoj, připravit stěny a vybrat vhodné pomůcky. V zásadě se dá malovat kdykoliv, ale více se vyplatí počkat na teplé počasí a denní světlo, což pomáhá s usycháním mokrého nátěru. Malovat by se mělo zhruba jednou za tři až čtyři roky, hlavně je to z hygienických důvodů, protože nový nátěr má dezinfekční účinky, snižuje prašnost a zkvalitňuje ovzduší v celém interiéru.

Příprava povrchu na malování

Ještě před startem samotného malování se musí připravit povrchy stěn, aby natírání nebylo zbytečně složitější a výsledek aby byl co možná nejlepší. Musí se odstranit koberce a vysát podlaha, aby se očistila od prachu a různých dalších nečistot. Jestli je to jen trochu možné, dejte z místnosti pryč veškerý nábytek a doplňky, jakými jsou stínidla či rámy. Pokud je stará omítka ještě v docela dobrém a perfektně suchém stavu, nejedná se o složitou přípravu. Stačí zakrýt veškeré malé trhlinky ve stěně za pomoci tmelů a stěrek na omítku a před začátkem nátěru se musí ještě oprášit povrch stěn. 

Malé trhlinky a dírky mohou být vyplněny za pomoci univerzálního nátěru, ale větší už vyžadují mnohem důslednější péči. Na trhu je v současnosti velký výběr přípravků, jež pomohou s přípravou povrchu, aby se dalo dosáhnout precizního výsledku. Před malováním se musí odstranit tapety a na to je asi nejlepší prostředek na jejich odlepení za pomoci páry. Zbytek stěny musíte očistit od zbytků lepidla. Pro dosažení potřebného výsledku je zapotřebí používat i odpovídající pomůcky, ale podle čeho by se takové malířské pomůcky měly vybrat? Určitě se vyplatí investovat do kvalitních štětců, které mají husté, dlouhé, uzavřené a kuželovité štětiny. Pro malování velkých ploch se hodí váleček s vyměnitelnými nástavci.

Jak si tedy připravit místnost kromě zmíněného? Ještě se vyplatí pořízení malířské fólie. S její pomocí se dají olepit vypínače, zárubně a podlahové lišty. Malířská fólie se dá použít též na zakrytí radiátorů. Moderní barvy jsou otěruvzdorné a omyvatelné, takže by se později barva jenom velice těžko dostávala ze znečištěného povrchu. Na zakrytí podlahy se dá využít zakrývací papír nebo textilní fólie, jež nepropouští vodu a neklouže. Ta se dokonce dá použít i vícekrát. Ze stěn by se také měly odstranit všechny nepotřebné hřebíky, skoby a lišty, aby se povrch stěn dal dobře vyrovnat a opravit.

Tip pro vás: Stavíte či rekonstruujete dům? Máte již půjčené lešení? Zkuste to od Lešení MB: 

Odlupující se vrstvy starší barvy by se měly odstranit za pomoci malířské škrabky až na pevný základ. Jestliže na stěnách najdete větší nerovnosti, bude potřeba celou plochu vystěrkovat. Stěrka se dá nanášet až do tloušťky 1,5 centimetru, nicméně před nanesením stěrky bude nutné stěnu napenetrovat. V případě více vrstev staré barvy na stěnách musíte tyto nátěry odstranit. Kdyby snad nátěr na stěně držel hodně pevně, můžete zkusit malířskou pásku, kterou přilepte na stěnu a jestliže po stržení zůstane nátěr na lepence, je zapotřebí ho odstranit. Stěna se musí důsledně navlhčit za pomoci vody a aby nátěr povolil, bude nutné za vlhka seškrábat staré vrstvy malířskou škrabkou.

Penetrace a samotný nátěr

Po připravení zdi je potřeba zajistit její dostatečnou pevnost a savost povrchu, aby barva mohla klidně přilnout a nenastalo žádné odlupování. Kvůli tomu přichází na řadu penetrační prostředky a větší malířská štětka, díky čemuž speciální roztok může dobře proniknout do stěny. Volit se dá mezi univerzální a hloubkovou penetrací. Výhoda hloubkové se dá spatřovat v tom, že je tvořena disperzí s menšími molekulami a má vyšší penetrační účinnost, takže lépe, hlouběji penetruje. Používat by se z toho důvodu měla převážně na povrchy, jež se musí více zpevnit, takže se určitě hodí na sádrokartonové desky.

K velice oblíbené fázi celého procesu malování patří volba barev. Díky vhodně vybraným odstínům se dá v interiéru navodit správná atmosféra, ale dá se i utvářet prostor. Teplejší barvy působí vesele, jejich světlejší tóny místnost odlehčují a rozšiřují prostor. Tmavé tóny pak místnost opticky zmenšují a stabilizují. Velmi důležité je si také zjistit, na jaký povrch je daná barva určena, abyste si domů nepřinesli naprosto nevhodný typ nátěru. Před samotným prvním použitím válečků a štětců by se měly lehce vyprat šamponem ve vlažné vodě, měly by se vymáchat, vytřepat a nechat proschnout. 

Tím by se měly odstranit uvolněné vlasy. Před malováním si váleček namočte ve vodě, aby se vlákna rozvolnila a nasála do sebe větší množství barvy. Malířská barva by se měla ředit přesně podle návodu na obalu. Ideální je začít malováním stropu, kde je vhodným asistentem váleček na tyči. Váleček a malířská štětka se mnohem více hodí na stěny. Barvu nanášejte přes sebe v pruzích a dostatečně roztírejte, aby nevznikaly příliš silné vrstvy nátěru, jež by po uschnutí mohly být vidět.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bydlení'
Tipy na jiné články