Těhotenství je jeden z nejdůležitějších okamžiků v životě každé ženy. Vždyť co může být na světě lepšího než přivést k životu vlastního potomka? Někdy se otěhotnění nemusí úplně dařit, ale určitě se najdou věci, které mohou urychlení těhotenství napomoci. A právě na to se zaměříme v rámci článku, kde byste se měli dozvědět celou řadu zajímavých informací. Nic nedejte na negativní myšlenky a špatnou náladu, pokud se pokusy o otěhotnění nedaří. Existuje celá řada faktorů, jež mohou přispívat ke komplikaci otěhotnění a těmto komplikacím by se každá žena usilující o miminko měla vyhnout. Navíc plodnost se dá i určitým způsobem podpořit. Jak na to se tedy dozvíte z následujících řádků.
Kofein a tělesná váha
Výsledky mnohým vědeckých studií naznačují, že konzumace více než tří set miligramů kofeinu denně omezuje ženskou plodnost. Jedná se ovšem o celkem vysokou hranici, která neomezí běžnou konzumaci kávy. Jeden hrnek kávy totiž obsahuje zhruba necelou polovinu této hranice. Kofein je obsažený také jinde než jen v kávě. Setkat se s ním můžete v nápojích nebo čokoládě. Doporučuje se minimální konzumace kofeinu pro ženy, které se chystají na rychlé otěhotnění, aby se jim zvýšily šance. K hormonální nerovnováze přispívá také vysoká tělesná hmotnost.
Pozor na nadváhu a obezitu
Obezita může zabránit i ovulaci. Nadváha též vede k řadě dalších potíží a klidně může vést i k cukrovce, vysokému krevnímu tlaku nebo srdečním onemocněním. Veškeré zdravotní obtíže špatně ovlivňují plodnost či mohou vést ke komplikacím v průběhu těhotenství. Velice obézní ženy mají taktéž mnohem menší pravděpodobnost při léčení neplodnosti. Problémem v takovém případě bývá hormonální nerovnováha, jíž způsobují samotné tukové buňky. Potíže s otěhotněním spojené s nadváhou bývají časté u žen s tzv. body mass indexem vyšším než 34. Ovšem i ženy s nižší váhou by si měly dávat pozor. Normální zdravý body mass index je mezi hodnotami 18,5 až 24,9. Veškeré hodnoty nižší než 18,5 už jsou podvýživou. Dokonce i lehká podváha může dramaticky snižovat plodnost, protože schopnost počít začíná poklesávat již u žen s hodnotou osmnáct a nižší. Podvyživené ženy mohou přestat ovulovat a menstruovat nebo mohou trpět na nepravidelnou periodu.
Ovšem ani menstruace nemusí značit plodnost, protože žena může menstruovat bez ovulace. Ženy s příliš nízkou tělesnou hmotností a potížemi s příjmem potravy by měl jistě vyhledat pomoc lékaře. Ve většině případů dostačuje přibrání na váze k tomu, aby žena opět začala ovulovat.
Akupunktura a zdravý pohyb
Existují různé studie, jejichž výsledky tvrdí, že léčba akupunkturou může zvyšovat šance na početí, nicméně vědci si dosud nejsou úplně jistí, jakým způsobem vlastně může akupunktura početí pomáhat. Část expertů si myslí, že akupunktura může pozitivním způsobem ovlivňovat hormonální hodnoty či zvyšovat prokrvení vaječníků a dělohy. Další z teorií předpokládá, že by akupunktura mohla napomáhat k uvolnění a zbavení se stresu, což bývá s neplodností často spojováno. Ovšem je nutno získat další údaje z průzkumů, aby se dalo jasně stanovit, že je akupunktura skutečně účinnou metodou. Za zkoušku v tomto případě nic nedáte, takže proč se alespoň nepokusit.
Naděje na otěhotnění - každodenní svižná procházka
Dá se říci, že akupunktura je poměrně bezpečnou, lacinou a neinvazivní cestou jak navýšit šance na početí. Vyplatí se také každý den provozovat nějakou jednoduchou formu cvičení, což může klidně být obyčejná půlhodinová procházka. Obyčejná procházka dovede pomoci s odvracením nemocí, které mohou negativně ovlivňovat plodnost, mezi něž se řadí onemocnění srdce, obezita a cukrovka. Chůze ještě k tomu dovede podpořit plodnost i zvýšením prokrvení pánve a reprodukčních orgánů. Naopak příliš početí nesvědčí sedavé zaměstnání. Ačkoliv byste si měli dávat pozor na příliš intenzivní a nadměrné cvičení, které by mohlo vést ke špatnému výsledku a plodnost může snižovat.
Pozor na stres a špatnou stravu
Dávejte si dobrý pozor na stres, protože ten snižuje pravděpodobnost zdárného početí. Stres ovšem nezpůsobuje přímo neplodnost, ale ovlivní ovulaci, oslabuje imunitní systém a způsobuje žaludeční obtíže. Šance na rychlé početí také zvyšuje zdravá strava, která bude obsahovat celozrnné výrobky, fazole, syrové ořechy, zdravé oleje, čerstvé ovoce či semena. Hodí se také konzumace libového masa a ryb, jež v sobě mají zásoby omega 3 mastných kyselin. Vyvážená strava navíc napomáhá s udržováním normální hodnoty body mass indexu a se zmenšením příjmu nezdravých tuků a dalších škodlivých látek se snižuje riziko cukrovky, vysokého krevního tlaku a srdečních onemocnění.
Velkým problémem je také nadměrná konzumace alkoholu. Jedna či dvě skleničky vína za týden by určitě neměly způsobit žádný problém, ale nadměrné pití už způsobuje potíže a ovlivňuje plodnost. Čím více alkoholu žena vypije, tím více se snižuje šance na otěhotnění.