Jak se hraje biliard

11.11. 2013 • Zábava 5661x

Hra, jejíž historie sahá až do dvanáctého století. Je oblíbená a snad v každé, běžné hospodě dnes najdete biliardový stůl, potažený zeleným plátnem a několik barevných koulí na něm. Je sice pravdou, že obliba v posledních letech poněkud upadla, alespoň oproti letům devadesátým, ale ještě existuje několik nadšenců, jež nedají na „šťouchání do koulí“ dopustit.

U nás se setkáme většinou s názvem „kulečník“ a tím se myslí snad jakákoli hra. Jenže je rozdíl, zda hráči hrají s dírami a bez děr. To je potom každá jiná hra. Na světě se dnes běžně hrají hry jako je karambol, což je právě hra na stole bez děr, dále pool, což je nejrozšířenější kulečníková hra na světě, hraje se s šesti děrami a poslední je pak snooker, kterou hrají snad jen hráči na profesionální úrovni.

Proč je plátno zelené

Plátno má představovat zelený trávník. I když to mnoho lidí neví, kulečník, respektive biliard se hrál již od dvanáctého století ve staré Anglii, ale jinak, než známe dnes. Tehdy se se zahnutými holemi posouvaly koule na trávníku a to tak, aby se trefili do branky, za níž byla koule a ta musela porazit stojící kuželku. Koule se nazývaly „billy“ a hřiště „yard“. Od toho také vzniká pojmenování.

Angličané a Francouzi

Angličané hru vymysleli, ale na stůl ji přenesli Francouzi. Prvně to byl takový, dá se říct běžný stůl, jenže když koule padaly na zem, po čase i ty nejotrlejší hra přestala bavit. Jenže od toho si „žabožrouti“ pomohli snadno – opatřili stůl dřevěnými mantinely. Postupem času se odstranily i původní branky, hole se zarovnaly a ze dvou koulí, které se šťouchali, byly nakonec tři. Následně byly dřevěné mantinely potaženy gumou a celá herní plocha suknem, aby koule tolik neklouzaly.

Mistrovství světa jako propagace biliardu

Po nějaké době se měnila i plocha, na které se hrálo a tak, na které se hraje nyní, se ustanovila v roce 1873. Dřevěné koule byly nahrazeny slonovinovými (či podobnou náhražkou). Ve stejném roce, jako bylo ustanoveno přesné rozměry stolu, se konalo i první oficiální mistrovství světa v tomto sportu. Od té doby hra získala mnoho příznivců po celém světě a výjimkou nebylo ani tehdejší Rakousko-Uhersko, dnes i české země.

Jak se biliard ve skutečnosti hraje

U nás se obecně nazývá jako kulečník, i když oficiální název pro hru je biliard. Hra se hraje se šestnácti koulemi, z nichž jedna je bílá, do které se strká tágem tak, aby trefila jinou kouli a ta spadla do díry.

Na začátku je rozstřel

Obvykle se hráči dohodnou, kdo udělá první rozstřel, anebo si hodí mincí. Všechny, kromě bílé koule se umístí do trojúhelníkové formy na jednu stranu stolu, na druhé je pak bílá koule, se kterou se nejen začíná, ale i hraje. Hráč, jenž začíná, musí některou z koulí umístit do díry (kromě bílé a černé), anebo minimálně čtyři koule zahrát o okraj. Pokud se mu to nepovede, je na řadě protihráč, jež může pokračovat, anebo dát úvodní rozstřel znova. No a jestliže se úvodnímu hráči podaří strefit koule do díry, hraje s těmi, které trefil, tedy plné koule, nebo koule-půlky.

Plné versus půlky

Sedm koulí je označeno číslicemi jedna až sedm a jsou to tak zvané plné koule. Od osmičky po šestnáctku to jsou tedy půlky a patří sem i bílá a černá. Koule jsou barevné po celé ploše, a půlky mají pouze barevný pruh. Osmou koulí se myslí černá koule, přičemž šestnáctkou je bílá koule.

Pokud po základním rozstřelu spadne černá koule do díry, vyndá se a umístí se na základní pozici, nebo se provádí rozstřel znovu.

Začínáme hrát

Po rozstřelu se pokračuje ve hře a hraje jeden hráč, dokud umisťuje koule do děr a neudělá chybu, hraje dál. Může se tak stát, že spoluhráče ani nepustí ke hře. Až tedy umístí svých sedm koulí do děr, hraje na poslední, osmou kouli. Tu musí dostat do protilehlé díry, od díry, kam dostalo poslední barevnou kouli a vždy musí, ještě před hraním říct, do které díry budou kouli hrát i v tom případě, je-li to všem jasné.

Až se mu podaří všechny koule takto umístit, hra končí jeho vítězstvím. Jestliže však osmou kouli umístí do jiné díry, prohrává, stejně jako v případě, kdy během hry vhodí omylem černou kouli do jakékoli díry.

Zakázáno

S koulemi se při hře nesmí v žádném případě hýbat. Dovolenou je pouze vynesení koule a její umístění na hrací plochu, ale pouze koulí bílé a černé a to ještě v omezených pravidlech. Není dovoleno ani koule přeskakovat jinými koulemi a zakázáno je i přestřelení koule.

Trochu paradox, ale platí

Cílem hry je tedy vstřelení všech barevných koulí a na závěr koule černé do děr. Tím hra končí, ale může skončit i předčasně, a to v případě, že dojde k faulu na osmou kouli, nebo pokud osmá, tedy černá koule spadne ze stolu, kdykoli, během hry. Hráč prohrává i v případě, kdy umístí všechny své koule do děr, a protihráč zatím ani jednu, a přesto umístí poslední kouli jinam, než měl.

Jak hrát dobře biliard

Základem je mít takové tágo, které vám sedí. Pokud bude příliš dlouhé, těžké, nebo naopak lehké, nebude se vám hrát dobře. Další nezbytností, které dodává hře ty správné „grády“ je malá, celkem nepatrná křída. Speciální, modrá křída, jíž se kříduje špička tága, aby tágo neklouzalo po kouli tak, jak nemá, a dalo se s ní dobře hrát. Pokud se vám třese ruka, pak použijte tzv. hrábě, což je takové to držadlo na tágo. Jednou rukou si přidržujete hrábě, druhou šťoucháte tágem. Další takovou obecnou zásadou je nedávat do koulí velké rány. Vždy je lepší menší, rovnější rána, než jedním silným šťouchem rozpohybovat všechny koule nevídaným způsobem.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zábava'
Tipy na jiné články