S rostoucím rozvojem moderních technologií lidé stále více cestují, navíc i v Česku již působí řada zahraničních firem, takže je čím dál více aktuálnější potřeba umět se domluvit cizím jazykem. Jenže správně speakovat nebo sprechtit se člověk nenaučí za týden. Jak se co nejefektivněji s cizí řečí „vypořádat“, vám prozradíme v následujících 5 radách.
1. Správně se namotivujte
Základním předpokladem k naučení jazyku je pevná vůle a opravdová touha chtít. Je sice hezké dát si novoroční předsevzetí, že si do roka udělám jazykovou zkoušku, ale bez vlastní velké aktivity to zkrátka nepůjde. Učení jazyku potřebuje čas, přičemž čím častěji si na učení čas najdete, tím máte větší šanci se rychleji zdokonalit. Ale jak vlastně tu pevnou vůli a touhu chtít se naučit cizí jazyk získat a dlouhodoběji udržet? Správnou odpovědí je motivace. Někdo se učí jazyk kvůli práci, další kvůli cestování a jiný třeba kvůli muzice, aby konečně rozuměl o čem, že se to v těch písničkách zpívá. Ať už je důvod jakýkoliv, jedno je důležité – bez pořádné motivace to daleko nedotáhnete.
2. Učte se co nejčastěji a kombinujte různé formy výuky
Nejlepší metodou, jak si co nejrychleji a nejefektivněji osvojit cizí řeč, je kombinace různých forem výuky. Ideální je tedy navštěvovat nějaký jazykový kurz, pak mluvit s rodilým mluvčím, případně s člověkem, který daný jazyk dobře ovládá a může vás opravovat, a nezbytné je samostudium doma. Mezi lidmi koluje přísloví, že všeho moc škodí, u učení jazyků tohle ale příliš neplatí. Snažte se učit kdykoliv, přičemž dbejte na to, aby mezi „hodinami“ nebyly velké pauzy. Lepší je učit se každý den třeba 20 minut, než se jednou za týden mordovat dvě hodiny. Uvědomte si, kdy míváte během dne nějaké nevyužité pauzy – například při jízdě tramvají či metrem do práce – a využijte je k výuce. Zápisky se slovíčkami se určitě vlezou i do malé kabelky!
3. Čtěte cizí knihy, poslouchejte zahraniční rádio, koukejte na filmy
Většina lidí začíná výuku jazyků memorováním slovíček a učením gramatiky v učebnicích. Pro prvotní základ je to důležité, ale po nějakém čase zjistíte, že vás neustále čtení o tom, že paní Smithová udělala to a pak zase toto, začne nudit, a tudíž výuka ztrácí na efektivitě. Je potřeba, aby učení pro vás bylo co nejpestřejší. Jste milovníkem filmů? Pak si zkuste pustit film nebo seriál v původním jazyce a s originálními titulky. Ze začátku se sice budete ztrácet, ale časem se to poddá. Navíc si třeba dvacetiminutový záznam můžete pustit vícekrát za sebou, abyste toho pochytili co nejvíce. Stejně tak efektivní je pro výuku jazyků poslouchání zahraničního rádia nebo cizích písniček. Na rozšíření slovní zásoby je zase výborné čtení cizojazyčné knihy (ideální je ze začátku ta, která má na jedné straně text v cizím jazyce a na druhé straně v češtině), pokročilejší pak mohou zalistovat i zahraničními novinami nebo časopisy.
4. Opakujte si
Říká se, že opakování je matka moudrosti a při učení jazyků to platí dvojnásob. Když například doděláte jednu lekci, je potřeba si ji v tom nejdůležitějším znovu zopakovat, je zbytečné pouštět se do něčeho nového, když si ještě pořádně nepamatujete to staré. Navíc když při opakovacím cvičení zjistíte, že jste všechno věděli, namotivujete vás to kupředu. A co když naopak zjistíte, že ve vás z probraného učiva moc nezbylo? Nevěště hlavu. Znovu si vše důkladně prostudujte, při nějaké nejasnosti se zeptejte učitele, a slovíčka, která si stále nemůžete zapamatovat, si někam zapište a při pauzách během cesty do práce se na ně podívejte.
5. Nesnažte si být dokonalí
Často se stává, že lidé mají prostudovaných několik učebnic, přesto ale o své znalosti jazyka hodně pochybují. Nebuďte na sebe tak přísní a nesnažte se být dokonalí. Nebojte se, že budete mluvit, psát či číst s chybami. Ze začátku je to normální. Uvidíte, že časem jich bude ubývat a cizí jazyk se postupně stane tak trochu i vašim jazykem.