Různá města po celém světě nabízí zajímavé zážitky a nejinak tomu je i v případě hlavního města Maďarska. Budapešť má skvělou atmosféru, kterou si můžete užít doslova na každém kroku. Navíc maďarské hlavní město nám není úplně vzdálené, co se kilometrů, ale i kultury týká. Vždyť v dobách Rakouska-Uherska jsme patřili do stejného státního útvaru. V Budapešti je rozhodně co navštěvovat, a proto je rozumné si na návštěvu města udělat volný víkend a užít si výlet se vším všudy. A jak by se tedy dal takový víkend v Budapešti strávit? Na příštích řádcích se pokusíme nastínit různé možnosti, kam by se člověk mohl podívat v případě zájmu.
Cestovat se do Budapešti dá různým způsobem - autem, vlakem, autobusem, letadlem. Vlakem se z České republiky dá do Maďarska dostat poměrně dobře. V případě jízdy z Prahy bude cesta přímým vlakem trvat kolem sedmi hodin, zatímco z Brna ušetříte skoro tři hodiny na cestách. Ideální je si pořídit jízdenku přes internet, protože to vyjde mnohem levněji než v případě zakoupení jízdenky u přepážky. Pokud nemáte z nějakého důvodu rádi cestování vlakem, pak tu ještě je možnost dojet si do Budapešti autobusem. Nabídka společnosti Student Agency dovoluje vypravit se i do Budapešti. Cesta z Prahy trvá přibližně sedm a půl hodiny a během cesty dostanete veškerý komfort. Cenově vychází jízda autobusem asi o něco levněji než jízda vlakem. Kromě Student Agency jezdí také maďarská firma Orangeways, která si účtuje podobné ceny. Pokud nehrají roli peníze, pak nejspíš vyhraje cestování letadlem. Taková cesta vyjde na zhruba tři tisíce korun v levnější variantě. V Maďarsku se nachází celkem pět mezinárodních letišť a největší z nich se nachází právě v hlavním městě. Letiště nese název Budapest Ferihegy a jeho mezinárodní kód je BUD. Najde se ale samozřejmě také dostatek lidí, kteří si chtějí všechno zařídit sami a zorganizovat si výlet podle sebe. Pro takové lidi bude asi nejvhodnější cestování automobilem. Cesta po vlastní ose má svoje kouzlo a člověk se nemusí ohlížet na to, kdy zrovna bude přestávka v autobusu nebo na podobné situace. Trasa z Prahy do Budapešti se dá absolvovat za přibližně pět hodin, což je navíc oproti jízdě autobusem i vlakem časová úspora, která se dá posléze investovat do navštívení památek. Cesta autem se prodraží kvůli dálničním známkám, protože celkově budete potřebovat hned tři. Nejprve bude zapotřebí česká, dále buď slovenská, nebo rakouská, a nakonec upotřebíte i dálniční známku maďarskou.
Když už se do Budapešti dostanete, měli byste mít dopředu vybrané a nejlépe i zarezervované ubytování. Ve městě se nachází ubytování v různých cenových kategoriích, takže si vybere snad každý. Nutná rezervace je hlavně z toho důvodu, že Budapešť patří k turistickým cílům, a proto bývá ubytování často dopředu rozebráno. Hledat ubytování až na místě by se tedy nemuselo vyplatit. Při cestování po městě se vyplatí použít městskou hromadnou dopravu. Po městě jezdí autobusy, tramvaje, trolejbusy a metro. Na delší trasy si klidně sedněte do příměstského vlaku. Budapešťské metro má tři trasy - M1, M2 a M3. Problém může nastat ve chvíli, kdy se potřebujete na místě domluvit a neumíte maďarsky, protože místní obyvatelé někdy nemusí mluvit světovým jazykem a používají pouze svůj rodný jazyk. Taková situace může být poměrně nepříjemná, protože maďarština se nepodobá příliš ničemu, co byste znali. Některá slova jsou sice vypůjčená ze slovanských jazyků, nicméně drtivá většina slovní zásoby je pro Středoevropana nesrozumitelná. Zvláště starší obyvatelé pravděpodobně nebudou příliš nakloněni rozhovoru v cizím jazyce. V turisty více navštěvovaných oblastech se naštěstí anglicky či německy domluvíte. Horší to je ve chvíli, kdy zabloudíte do odlehlejších oblastí. Jídelní lístky v restauracích také často bývají pouze v maďarském jazyce, takže se určitě vyplatí si s sebou vzít třeba kapesní slovníček.
A když už hovoříme o jídle, pak by byla škoda nezmínit některé kulinářské skvosty, které Maďarsko nabízí. Pokud tedy patříte k milovníkům jídla, určitě byste měli v maďarské metropoli vyzkoušet některou z místních specialit. Jednou ze specialit Maďarů je jistě guláš. Při jeho přípravě se nešetří s paprikou a maďarský guláš se řadí k poměrně oblíbeným pochutinám. Maďaři přitom guláš rozlišují a ten, jak ho znáte z českých podmínek, se nazývá perkelt, zatímco slovem guláš označují obdobný pokrm, jakým je v našich končinách gulášová polévka. Salám a Maďarsko, to také patří k sobě. K nejlepším značkám patří Pick, který se vyrábí z vepřového masa a tajuplné směsi koření. Kdo by neznal pálivé maďarské klobásy? I ty se dají v hlavním městě Maďarska sehnat a rozhodně si na nich pochutnáte více, než na podobným výrobcích, které se dají zakoupit v českých obchodech. K dobrému jídlu se hodí též dobré pití a toho je v Maďarsku též dostatek. Jako takový nejvýznamnější exportní artikl se dá označit tokajské víno, které pochází ze stejnojmenného regionu a vyrábí se z různých odrůd hroznů. Rozhodně nemusíte navštívit specializovanou vinotéku, abyste si z Budapešti přivezli kvalitní víno. V podstatě stačí navštívit supermarket, kde se také kvalitní místní vína prodávají. Ale víno není jediný zajímavý alkoholický nápoj z Maďarska a vyzkoušet byste měli také některou z místních pálenek.
A kam se tedy vypravit, když už se v té Budapešti nacházíte? Vynechat by se určitě neměl maďarský parlament, který je neopominutelnou součástí města a nachází se přímo u Dunaje. Parlament byl vystavěn na přelomu devatenáctého a dvacátého století, přičemž se jedná o nejrozlehlejší budovu v celém státě. Parlament byl vybudovaný v neogotickém slohu. V budově si můžete prohlédnout i uherské korunovační klenoty - svatoštěpánskou korunu, žezlo, jablko, meč. Ale nejen budovy jsou v Budapešti zajímavé, nýbrž vyplatí se podívat se i na Andrássyho třídu, což je ulice, kde se nachází celá řada restaurací, divadel a kaváren. Najdete tam také Státní operu. Na konci Andrássyho třídy je vstup do městských sadů, kde se také nachází Széchenyiho lázně. Vyplatí se také návštěva Vidám parku, kde se nachází třicet moderních atrakcí a také dřevěná horská dráha, která funguje již od dvacátých let dvacátého století. Pro milovníky moderních dějin se vyplatí navštívit Muzeum teroru. Z kulturního hlediska je zajímavé i Národní muzeum, kde se dá seznámit s dějinami Uherska i Maďarů jako takových. Při pěším cestování městem se vyplatí zavítat také k synagoze, která je největší v Evropě. Poblíž se také nachází židovské muzeum. Kromě klasických památek se v Budapešti dají navštívit různé lázně. Jejich rozšířenost je odůvodněna tím, že město se nachází na geologickém zlomu a na povrch proto vyvěrá přes stovku pramenů. Stále v provozu jsou i čtyři lázně, které pochází ještě z období Osmanské říše. Z lázní stojí za zmínku Széchényiho lázně, lázně Király, lázně Gellért či lázně Lukács. Ve výčtu pamětihodností nemůže chybět ani hrad a hradní komplex. Na hrad je pěkný výhled od Dunaje a můžete zde najít královský palác, tři kostely, historické budovy, několik muzeí či náměstí. Královský palác patří k velkým symbolům celého Maďarska. Několikrát byl takřka zničen, ale vždy se znovu vystavěl. Svojí současnou podobu palác získal po druhé světové válce. V hradě se v současnosti nachází Maďarská národní galerie, státní knihovna a historické muzeum.
Jak již bylo zmíněno, hlavním městem Maďarska protéká známá řeka Dunaj. Město bylo kdysi rozděleno na dvě samostatné části - Budu a Pešť. Tato dvě samostatná města se později spojila a vznikla dnešní Budapešť. Mezi Budou a Peští stojí devatero mostů, které spojují břehy Dunaje. Kromě Budy a Peště se ještě k vytvoření velkého města spojila Óbuda, neboli Starý Budín, a od roku 1873 tedy existuje Budapešť. K zajímavým mostům patří Řetězový most, který je nejstarším a nejznámějším místem celého města. Alžbětin most je naopak poměrně moderně působící stavba pojmenovaná po manželce císaře Františka Josefa. Tento most byl dokončen roku 1903 a v tu dobu byl nejdelším mostem zavěšeným na laně na celém světě. Roku 1945 byl ovšem most zničen nacisty a obnovy se dočkal za komunistického režimu v roce 1964.
V samotném městě žije přibližně 1, 75 milionu obyvatel a v celé aglomeraci skoro 2, 5 milionu. Dunaj vytváří několik ostrovů, přičemž nejvýznamnějšími z nich jsou Markétin a Csepelský. Město má dalekosáhlou historii, protože na okraji dnešní Budapešti měli Římané město Aquincum, což byl původně vojenský tábor a později poměrně významné město. Archeologický park Aquincum se dá také navštívit a pro milovníky památek se jistě jedná o zajímavé místo. V roce 1956 se Budapešť stala centrem revoluce, která se neúspěšně pokusila svrhnou komunistickou strukturu. Ve městě se dají navštívit i vysoké školy, přičemž nejznámější je Univerzita Loránda Eötvöse. Kromě toho se ve městě setkáte s cikánskou hudbou a čardášem, což také patří k typickým úkazům Maďarska. Přímo ve městě se také nachází přírodní rezervace se vzácnými rostlinami a vzácnou krátkonožkou evropskou, což je malá ještěrka z čeledi scinkovitých. Rezervace se nazývá Orlí vrch. Milovníci fotbalu mohou navštívit některý domácí zápas místních celků jakými jsou Honvéd, MTK, Vasas, nebo nejznámější Ferencváros.