Než se vydáte do obchodu, sepište si seznam věcí, které musíte koupit a následně se ho pevně držte. Seznam by pro Vás měl být směrodatný. Nenechte se nalákat na slevy nebo boží v akci, které se tváří, že je zlevněno. Některé věci je možné kupovat ve velké, protože víte, že je spotřebujete. Jedná se například o balík trvanlivého mléka, mouky nebo třeba cukru. Prostě věci, které se nepokazí. Toto zboží kupujte ve velkém jen v případě, že je jeho cena opravdu výhodná. Není totiž sleva, jako sleva. Vždy si uvědomte, kolik zboží normálně stojí a ne jakou mají uvedenou původní cenu obchodníci. Ti ji totiž většinou hodně nadsazují, aby zmátli kupujícího. Je jasné, že i obchodníci chtějí vydělat, a tak se nenechte oklamat.
Rozpočet
Rozpočet domácnosti není ničím neobvyklým. Některé rodiny s ním operují již řadu let a jsou spokojeny. Prostě si jen několik měsíců poctivě zapisujte veškeré výdaje, které máte, a je to. Nepište si jen sumy, ale i názvy položek, za co jste peníze utratili. Můžete se pak zpětně podívat, na čem by šlo ještě ušetřit a na čem už ne. Máte pravidelný příjem a pravidelné výdaje a ještě vám i něco zbude? Super. Tak můžete i něco ušetřit. V rozpočtu byste měli počítat i s nečekanými výdaji, jako je oprava spotřebičů, či nákup školních potřeb na začátku školního roku. Vánoce bývají pro většinu lidí velkým finančním zásahem. Můžete si proto koupi dárků rozvrhnout do celého roku, čímž nepocítíte tak velkou finanční ztrátu v měsíci listopadu a prosinci.
Prasátko
Kdo šetří, má za tři. Tak to je pravda. Ale na druhou stranu taky musí být z čeho šetřit. Pokud žijete opravdu na hranici svých možností, nic moc asi neušetříte. Zkuste si ale pořídit nerozbitnou pokladničku, do které budete házet, třeba jen koruny, které najdete v peněžence. Nemusíte tam nutně házet tisícikoruny, ale postačí malé obnosy. Sami se budete divit, až pokladničku třeba na konci roku rozbijete, kolik peněz v ní budete mít. Přejete si jet na dovolenou? Pořiďte si pokladničku, do které budete házet všechny přebytečné peníze. Domluvte se s partnerem, aby to samé dělal i on. Je možné, že nenašetříte na celou dovolenou, ale na část ano, a i to málo Vám jistě uleví.
Nepotřebujete
Všechny obchody se snaží samozřejmě hlavně prodat. Proto lákají lidi na zajímavé nabídky. Sami to znáte. Denně do schránek chodí stohy letáků, které lákají na zlevněné oblečení, elektroniku nebo jídlo. Čtete tyto letáky? Možná děláte chybu. Je totiž možní, že mají na Vás vliv. Nesmíte se nechat zlákat nabídkami. Nepotřebujete přeci každý rok novou televizi nebo mobilní telefon. Vždyť ten starý ještě funguje. Neutrácejte za něco, co nutně není potřeba. Místo toho peníze vhoďte do pokladničky.
Další práce
Chodíte do práce jenom na ráno a celé odpoledne máte volno? Zkuste se poohlédnout po nějaké večerní práci. Třeba nějaké uklízené nebo roznos letáků. Vy se zabavíte a navíc si přivyděláte nějaké koruny navíc, které můžete hodit do pokladničky. Případně pokud máte nějaké kurzy, můžete si zřídit doma kosmetický salon, doučujte nebo dělejte soukromou účetní. Jistě si najdete nějakou činnost, kterou byste mohli zpeněžit. Stačí se jen zamyslet nebo se poohlédnout ve městě na jednotlivé nabídky, případně se přímo zeptat ve firmě. Jen si dávejte pozor, abyste se nenechali napálit prací na doma. Většina těchto nabídek je podvodných. Společnosti jen tahají z lidí peníze za vstupní poplatky a pak se již ani neozvou. Proto nikdy neplaťte žádné peníze dopředu. Vždyť oni by měli zaplatit Vám a ne vy jim. Pozor také na podezřelé nabídky, kdy zaměstnavatel ihned nabízí vysoké výdělky a jiné výhody. Vše si dobře promyslete, abyste se nestali obětí podvodu.