Chcete-li si do domu pořídit nějaké zvířátko, ale v bytě nemáte dost místa a na venčení psa nemáte moc času, mohlo by pro vás být ideální morče. Malé, roztomilé a chlupaté, s němou tváří a není tak náročné na prostor ani údržbu.
Výhody chovu morčete
Předně je malé – což znamená, že nezabere tolik místa. Potřebujete na něj jen nějaké běžné terárium, které se dá bez potíží umístit na komodu, nebo nízkou skříňku v pokoji.
Nebude vám běhat po bytě a zanechávat chlupy, nebo výkaly, pakliže ho osobně nevyndáte z terária a nenecháte takto pobíhat. Nicméně ani na to morče moc není. Spíše si najde nějaké místečko.
Není hlučné. To je velká výhoda, pokud bydlíte v panelákovém bytě a máte velice „citlivé“ sousedy. Morče je rozhodně nebude rušit štěkáním, nebo kňouráním, jak přes den, tak v noci. Ano, vydává jistý zvuk, jakési pískání, ale to není tak hlučné, po čase si na to zvyknete tak, že ho ani sami neuslyšíte.
Morče je nenáročné. Málo toho vypije, sní malé množství potravy a tudíž ani jeho výkaly nejsou tak časté. Nemusíte jej denně mýt, je poměrně čistotné. Je nutné jen pravidelně měnit piliny, nebo spíše hobliny, jež mu slouží jako podestýlka.
Je velice přítulné, má milý výraz a snadno se ochočuje.
Jistou zajímavostí je, že morče je třetím nejrozšířenějším domácím mazlíčkem u nás. Před ním je to jen pes a kočka. Je sice malé, ale při častém krmení a dalších vlivech jeho velikost může narůst až do třiceti centimetrů, což už je pořádný domácí mazlíček.
Snadno pozná náladu podle tónu hlasu
Náladu svého pána, chovatele snadno pozná podle výšky hlasů, jak se na něj mluví. Pokud na něj křičíte, je to pro něj signál, že něco není dobře. Naopak, promlouváte-li klidným a mírným hlasem, těší se na potravu, hlazení a tak je milé, klidné a vlídné.
Potrava
Zprvu se doporučuje morčeti dávat jednu kávovou lžičku zrní denně, postupně se přidává. Záleží také na tom, kolik toho vaše morče sní. Je zbytečné mu nandávat další zrní, když to staré ještě nesnědlo. Také se mu musí občas dávat i zelenina a ovoce. Vždy je nutné pamatovat na to, že se mu dává pouze malý kousek této potraviny. Ze zeleniny je vhodné rajče, ale pouze malý kousíček. Pokud je to malé cherry rajče, tak pouze jeho polovinu. Doporučuje se i papriky, opět malý kousíček a u okurky hadovky pak jen kolečko. V žádném případě nedáváme zeleninu i ovoce jinou, než čerstvou.
Sladké, zralé, ale nepřezrálé
Z ovoce pak mají rádi banán, sladké jahody, vyzrálou hrušku i jablko, hroznové víno a také ananas. Plod musí být dostatečně vyzrálý, aby měl sladkou chuť, ale také musí být pevný. Ovoce, které je naměklé a pomalu nahnívá, není to pravé ořechové ani pro morče, stejně jako kyselé a nedozrálé plody.
Tráva a seno
Mimo to se morčeti pravidelně dává i seno a tráva. Seno musí být čerstvé, zelené a s takovou tou čerstvou vůní. Pozor u trávy na to, aby nebyla mokrá, nebo i vlhká, protože to jedině morče nadme a mohlo by zhynout. K potravě patří i zmíněné zrní anebo granule. To podle toho, zda je morčeti dané zrní nebo granule určeny. Vždy to musí být napsáno na obalu, anebo vám to doporučí prodejci na prodejně. Jiné nekupujte. Bylo by to zbytečné a pro vašeho nového domácího mazlíčka nevhodné.
Terárium
Obydlí pro morče nemusí být nějak zvlášť veliké. A zezačátku obzvlášť, protože mladé morče má pouze pár centimetrů. Pro naprosto spokojené morče postačí obydlí o rozměrech podstavy šedesát krát třicet centimetrů a výška by měla být tak čtyřicet centimetrů. Pokud již doma nějaké to obydlí máte, můžete jej použít, spousta lidí však při pořizování prvního morčete nic takového nemá a ptá se, co je pro něj lepší – zda klec, anebo klasické skleněné akvárium (terárium). Rozhodně je lepší klec, protože lépe provětrává. Ve skleněném teráriu se může vytvářet vlhkost a přehnaná teplota, která není pro morče vhodná, je vlastně úplně nevhodná. Kvůli tomu je pak intenzivnější zápach morčete.
Svoje místečko potřebuje i morče
Morče potřebuje mít i svůj prostor, takže nějaký přístřešek, roura, nebo domeček, do kterého se může v případě potřeby schovat. Také pamatujte na to, že umístění hraje v tomto ohledu také důležitou roli. Obydlí morčete rozhodně nesmí být u okna, kde může slunce prosvítat. To způsobí přehřátí morčete, které nesmí být vystavováno teplotám vyšším, jak dvacet tři stupňů.
Morče rádo vyhazuje podestýlku
Také je háklivé na průvan a přílišný hluk. Proto zapomeňte na umístění klece hned vedle televize, nebo rádia a i počítače. Proto průvanu stačí pouze místo, ne v blízkosti okna a dveří. Ideálně někde v rohu pokoje. A také musíte myslet na to, že morče rádo, možná bez uvědomění, vyhazuje trávu, seno a podestýlku z klece ven. Proto vybírejte klec se zvýšenou podestou i po stranách, pokud nemáte, oblepte jej lepicí páskou, nebo obložte novinami. Tak jedině zbráníte dennímu úklidu sena a trávy po pokoji.
Kolik morčat do domu
Ideální je, když si pořídíte morčata hned dvě najednou. Jsou veselejší, radostnější, což také sami poznáte. Skvělé je, pokud máte děti a tohoto domácího mazlíčka jim pořizujete. Pokud jsou dvě, každý dostane jedno a jsou spokojené jak děti, které rázem mají jakousi zodpovědnost za své vlastní morče a pak také toto malé zvířátko.
Pokud je léto, horko a teploty dosahují vysokých hodnot, je dobré nechat morče proběhnout po zahradě – trávě. Pokud nemáte tuto možnost – žijete v bytě, ve městě, dopřejte mu alespoň balkón.
Agresivní morče
Je dobré pamatovat na to, že morče je hlodavec a dokáže být velice nepříjemné až agresivní. Tomu zabráníte jedině tak, že každý den budete své morče hladit, chovat si ho a mile k němu promlouvat. Začněte hned od prvního dne, kdy si tohoto nového člena rodiny pořizujete. Pokud je morče pro děti, dělejte to také a dětem ukazujte, jak se mají ke svému mazlíčkovi chovat. V tomto okamžiku využijte i možnost krmení a své morče nakrmte z ruky. Můžete tak udělat i v kleci, záleží na vás, co zvolíte. Každopádně je nutné mu tímto způsobem podávat potravu proto, abyste si s ním utvořili harmonický vztah.
Když vidí, je spokojenější
Další důležitá zásada při chování morčete se týká opět jeho místa, kde je umístěna jeho klec, či terárium. Nemělo by být nikde v tmavém koutku. Morče musí vidět, co se kolem něj děje. Bude tak spokojenější, milejší a vlídnější. To ostatně poznáte poté sami.
Může vás často budit pohybem
Než si morče pořídíte, nenutné vědět, že naspí málo hodin. Proto vás může v noci často budit svým pohybem, vrtěním se a kvílením. Jestliže si s ním však utvoříte vztah, bude tento pohyb a noční rušení méně časté a poklidné. Pokud morče usne samo, nebuďte ho. Je dobré, že spí a aspoň bude chvíli klid.
Jak brát morče do ruky
U jiných zvířat to možná až takový problém není, ale morče potřebuje, abyste ho brali za zadeček, jakoby zadní nohy a podepřeli si předníma packami tak, aby dobře vidělo a mělo i na rukou dobrý přehled. V žádném případě jej neberte jako koťata, třeba za břicho a tak podobně.
Morče není náročné a jeho chov, ač se možná nyní zdá, není složitý ani nijak zvlášť náročný. Stačí být pouze přítel zvířat a vědět, že i tato němá tvář potřebuje občas vědět, že jej máte rádi.